کودکان کار در کشور یونان

کودکان کار در کشور یونان

آسیب پذیرترین قشر هر کشوری ، کودکان آن کشور هستند . بی سرپرستی یا بد سرپرستی و فقر آنان باعث می شود تا برای زنده ماندن ، تن به هر کاری بدهند ؛ و اینجاست که لاشخورها از راه می رسند و این کودکان معصوم را وادار به انجام خطرناک ترین و کثیف ترین کارها می کنند ؛ کودکان کار در کشور یونان از این دسته هستند .

در ضمن تحقیقاتی که برای تهیه این سری مطالب در مورد کودکان کار کشورهای مختلف انجام می دادم به موردی برخوردم که از وحشت به خودم لرزیدم و به انسان بودن بعضی از این « جانوران دو پا » شک کردم ! در یکی از کشورهای آمریکای لاتین ( و بدون کوچکترین تردیدی ، در بسیاری از کشورهای دیگر ) ، گروههای سازمان یافته ای هستند که کودکانی را که تنها یا به همراه خانواده شان در خیابان ها و مخروبه های شهرهای بزرگ زندگی می کنند ، می ربایندتا از اعضای بدنشان استفاده کنند . . . و چند روز بعد اجسادشان در میان زباله ها پیدا می شود ؛ و در بیشتر موارد پلیش حتی زحمت تحقیق در این مورد را هم به خودش نمی دهد . حتی اگر والدین آن بچه ها شکایت هم بکنند باز به جایی نخواهد رسید . خوش شانس ترین این کودکان ، آنانی هستند که این گروهها به برداشتن چشمانشان رضایت می دهند و تن زخمی و نابینایشان را در گوشه ای از شهر رها می کنند ! تعجب نمی کنم اگر حرفهای مرا باور نکنید ؛ خود من هم تا مدارک مستندی در مورد این جنایتها را ندیده بودم باور نمی کردم . از آن روز به بعد احساس ناتوانی ، و مهم تر از آن ، شرمندگی در مقابل خداوند بیش از هر چیزی عذابم می دهد ! خداوند فرشته های کوچکش را به ما سپرده ولی بعضی از ما امانت دارهای خوبی نیستیم !

1 - کودکان کار در یونان

1 – کودکان کار در یونان

طبق منابع اطلاعاتی مقامات رسمی یونان ۶۵/۰۰۰ نوجوان و ۱۰/۰۰۰ کودک زیر ۱۴ سال به طور عادی در حوزه کشاورزی ، توریسم و یا تولیدی های کوچک خانوادگی مشغول به کار هستند . طبق گزارشات سازمان بین المللی یونیسف ، تعداد ۵/۸۰۰ کودک در یونان در خیابان ها زندگی می کنند و توسط بزرگسالان مجبور به کار کردن می شوند . درآمد این بزرگسالان از این راه مبلغی بیش از ۲/۶ میلیون دلار در ماه است . « کودکان خیابانی » بر سر چهار راه ها شیشه های اتومبیل ها را تمیز می کنند یا پاکت های دستمال کاغذی و گل می فروشند .

2 - کودکان کار در یونان

2 – کودکان کار در یونان

3 - کودکان کار در یونان

3 – کودکان کار در یونان

در گزارش سازمان یونیسف آمده که فقط ۴۴/۱% از این کودکان یونانی هستند و بقیه آنها از خانواده های مهاجر یا پناهنده هستند . کودکانی که مورد استثمار و سوءاستفاده قرار می گیرند اکثراً از اقلیت های نژادی و گروههای مهاجر مانند کولی ها و آلبانیایی ها هستند که تعدادشان در کشور یونان کم نیست .

قسمتی از قوانین کشور یونان در مورد کار کودکان به شرح زیر است :

-حداقل سن مجاز برای کار کودکان ۱۵ سال است .

-در مورد مدت زمان مجاز کار کودکان ، به جز برای آن دسته از کودکان که مشغول تحصیل هستند ، قانون مشخصی وجود ندارد .

4 - کودکان کار در یونان

4 – کودکان کار در یونان

-کار شبنه کودکان بین ساعت ۲۰ تا ۶ صبح ممنوع است .

-کار کودکان روز یکشنبه ( تعطیلی آخر هفته ) ممنوع است .

-مدت زمان استراحت روزانه کودکان ۱۲ ساعت است .

-در مورد استراحت کوتاه بین ساعات کار کودکان ، قانون خاصی وجد ندارد .

 

عنوان اصلی : Les enfants de travail en Grece

منبع :  www.droitsenfant.fr/travail.htm

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید