تقویم مسلمانان و « نوروز » یا سال نو ایرانی

تقویم مسلمانان و « نوروز » یا سال نو ایرانی

تاریخ جشن سال نو هر ملتی بر اساس فرهنگ و مذهب و اعتقادات آن ملت تعیین می شود . هر ملتی جشن سال نو خود را با آداب و رسوم خاص خودشان که ریشه در مذهب و تاریخ آن کشور دارد برگذار می کند . تقیناً تفاوت هایی بین آنها هست ولی هدف همه آنها شادی از آغاز سال جدید است که همگی امیدوارند بهتر و پر بارتر از سال های گذشته باشد . در « تقویم مسلمانان و « نوروز » یا سال نو ایرانی » به طور مختصر با این دو مقوله آشنا شده و در قسمت های بعدی با آداب و رسوم برگذاری جشن های سال نو در دیگر کشورهای جهان نیز آشنا خواهید شد . در مورد مطلبی که در زیر مطالعه خواهید فرمود لازم می دانم یادآوری کنم که شخصاً به یکی دو نکته عجیب و غریب برخوردم مانند « باز گذاشتن درب منازل پس از چیدن سفره هفت سین » که در هیچ جای دیگر نخوانده بودم ؛ من آن را به حساب خارجی بودن منبع و عدم آشنایی کامل نویسنده با آداب و رسوم نوروز می گذارم .این خود نشان دهنده آن است که مسئولین فرهنگی ما و همه ما ، باید به طور جدی به فکر معرفی آداب و رسوم خود به جهانیان باشیم وگرنه هر از چند گاهی ، از گوشه و کنار جهان « کارشناس نمایی » قلم به دست گرفته و مغرضانه یا ناآگاهانه هر چیزی را که دلش خواست ، به نام « آداب و رسوم و فرهنگ ایرانیان » به خورد مردم علاقه مند ولی ناآشنای جهان خواهد داد .

1 - اهله ماه

1 – اهله ماه

تفاوت تاریخ اولین روز سال در کشورهای مختلف :

تقویم میلادی امروزه در همه کشورهای جهان ( به جز ایران ، عربستان سعودی ، افغانستان ، پاکستان ، اتیوپی و ویتنام ) رسماً مورد استفاده قرار می گیرد . بعضی از کشورها علاوه بر این تقویم ، برای جشن های ملی خود ، تقویم های قدیمی مذهبی یا غیر مذهبی خود را نیز حفظ کرده اند . همه تقویم های جوامع و تمدن های مختلف بر اساس واحدهای طبیعی با مدت زمان های مشخص و معین پدیده های نجومی پایه گذاری شده اند . تقویم هایی که بر اساس حرکت زمین به دور خورشید تنظیم شده اند تقویم شمسی خوانده می شوند مانند تقویم گریگوری تهیه شده توسط « پاپ گریگوری سیزدهم » ( Pape Gregoire XIII ) در سال ۱۵۸۲ ، و تقویم ایرانی ، متشکل از ۳۶۵ روز یا بیشتر . البته تاریخ اولین روز سال در این دو تقویم به دلایل مذهبی متفاوت است ؛ یکی اول ژانویه و دیگری ۲۱ مارس ( اول فروردین ) ، اولین روز فصل بهار .

2 - پاپ گریگوری سیزدهم

2 – پاپ گریگوری سیزدهم

به تقویم هایی که بر اساس حرکات ماه به دور زمین تنظیم شده اند ، تقویم قمری می گویند مانند تقویم مسلمانان که شامل ۱۲ ماه کم و بیش ۲۹ روزه می باشد . در تقویم های شمسی ، اولین روز سال ، ثابت بوده و سال به سال تغییر نمی کند ؛ در حالیکه در تقویم های قمری ، این روز ثابت نیست و سال به سال تغییر می کند .

تقویم مسلمانان :

در تقویم مسلمانان ، اولین روز سال ، ریشه ی مذهبی دارد و آن ، هجرت حضرت محمد «ص» از مکه به مدینه است که مبداء ظهور اسلام بود . امسال ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷ مصادف بود با ۱ محرم ۱۴۳۹ ( جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ ) آغاز سال جدید قمری .

3 - سال نو مسلمانان

3 – سال نو مسلمانان

به همین مناسبت مردم تونس غذاهای سنتی خود از قبیل « ملوخیا » ( Mloukhia ) ( نوعی راگو که با گوشت گاو تهیه می شود ) ؛ و نوعی شیرینی که با میوه های خشک ، بادام ، پسته ، عسل و غیره تهیه می شود را آماده می کنند .

نوروز ، سال نو ایرانی :

نوروز امسال ، جشن سال نو ایرانی در اولین روز فصل یهار با ۲۱ مارس ۲۰۱۸ مسلادی مصادف شده است . این جشن که از عهد باستان به یادگار مانده است در بعضی از مناطق افغانستان و تعدادی از جمهوری های شوروی سابق نیز برگذار می گردد . مردم از آخرین ماه فصل زمستان شروع به آماده کردن مقدمات جشن های نوروز می کنند . این مقدمات با یک خانه تکانی بزرگ و اساسی آغاز شده و با خرید لباس های نو برای رفتن به استقبال نوروز ادامه پیدا می کند .

4 - خرید لباس عید

4 – خرید لباس عید

جشن ها از آخرین چهارشنبه سال کهنه آغاز می شود که به آن « چهارشنبه سوری » می گویند . این جشن در خیابان و فضای باز برگذار می گردد . آتشی روشن کرده و مانند مسیحیان کاتولیک در جشن « ژان مقدس » ( Saint-Jean ) ، از روی آن می پرند تا قدرت خود را از شعله های آتش بگیرند . ( متاسفانه سالهاست که این جشن باستانی به یک بازی فوق العاده خطرناک و مرگ آور تبدیل شده و زیبایی و شکوه خود را از دست داده است ) . ایرانیان برای فراری دادن « بدبختی » از خانه های خود ، در خیابان ها ظروف فلزی خود را به هم می زنند ( اشاره به مراسم « قاشق زنی » است ) .

5 - مراسم قاشق زنی

5 – مراسم قاشق زنی

برای تشکر به خاطر سالی که به سلامت و خوشی سپری کرده اند ، به یکدیگر شیرینی تعارف می کنند . در این ایام در خیابان ممکن است به شخصیتی سنتی به نام « حاجی فیروز » که صورت خود را به رنگ سیاه درآورده و لباس مخصوصی به رنگ قرمز پوشیده است . و با رقص و آواز برای مردم سال جدید خوبی را آرزو می کند نیز برخورد کنید . یکی از مهم ترین آداب و رسوم گوناگون نوروز ، چیدن سفره هفت سین در خانه ها است . خانواده ها درب خانه را باز می گذارند تا کسانی که مایلند سفره هفت سین را با آنان تقسیم کنند ، وارد خانه شان شوند !

6 - سفره هفت سین

6 – سفره هفت سین

منظور از « هفت سین » ، هفت شیئی یا خوراکی است که نام آنها با حرف « سین » ( پانزدهمین حرف از حروف الفبای فارسی ) شروع می شود ؛ هفت سین را « هفت خلقت » یا « هفت فناناپذیر » نیر می نامند ! هفت سین که طبق اعتقادات مردم ، باید خوشبختی در سال جدید را برای آنان به ارمغان بیاورند ، از خانه ای به خانه دیگر ، تفاوت هایی با یکدیگر دارند . اشیاء و خوراکی های سفره هفت سین معمولاً و در بیشتر موارد عبارتند از : انواع شیرینی ( نشانه فراوانی ) ، تخم مرغ ( سمبل باروری و حاصلخیزی ) ، شمع ( خوشبختی ) ، سیب ( زیبایی و سلامتی ) ، ماهی قرمز ( زندگی ) ، عنّاب ( عشق ) و سبزه ( تجدید حیات ) که با سبز کردن دانه های گندم یا عدس تهیه شده است .

7 - سیزده بدر

7 – سیزده بدر

جشن نوروز ، ۱۲ روز به طول می انجامد که در این مدت ایرانیان به دیدن اعضای خانواده ، دوستان و همسایه ها می روند ( دید و بازدید ) . روز سیزدهم خانواده ها از فرا رسیدن بهار استفاده کرده و برای پیک نیک به خارج از شهر و دامان طبیعت می روند .

عناوین اصلی :  « Le Nouvel An Musulman » و « Norouz , Nouvel An Iranien  »

منبع :  www.linternaute.com

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید