کودکان کار در کشور آمریکا

کودکان کار در کشور آمریکا

همه کشورهای جهان کم . بیش درگیر مشکل کودکان کار هستند و تنها تفاوتی که این کشورها را از یکدیگر متمایز می کند ، تلاش و اراده و میزان جدی بودن آنها برای مبارزه با این معضل است . کشور آمریکا با تمام ادعاهای حقوق بشری و انسانیتی که دارد نتوانسته از چنگ این مشکل فرار کند ! کودکانی که در آمریکا برای زنده ماندن ناچار به قبول هر شغلی هستند به اقلیت های نژادی و مهاجرین یا خانواده های فقیر آمریکایی که هر روز به تعدادشان افزوده می شود تعلق دارند . در این کشور نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان ، قوانین بسیاری برای حمایت از حقوق کودکان وجود دارد ولی کسی آنها را جدی نمی گیرد و به فکر اجرای آنها نیست . پیگیری و بازرسی های مسئولین مربوطه نیز آنطور که باید ، مرتب و مستمر نیست تا موجب ترس و وحشت سودجویان و استثمارگران کودکان شود . « کودکان کار در کشور آمریکا » گوشه ای از زندگی این کودکان معصوم را به شما معرفی می کند .

1 - کودکان کار در آمریکا

1 – کودکان کار در آمریکا

در تمام کشورهای صنعتی ، کودکان به طور عادی کار می کنند ، کارهایی که اکثراً برای آنها خطرناک هستند ؛ آمریکا هم از این قاعده مستثنی نیست . برای مثال کودکانی که در حوزه کشاورزی به کار گرفته می شوند اکثراً از اقلیت های نژادی و گروه های مهاجرین هستند . تحقیقی که در سال ۲۰۰۰ در باره کودکان مکزیکی – آمریکایی شاغل در مزارع کشاورزی ایالت « نیویورک » ( New York ) انجام شد ، نشان داد که در حدود نیمی از این کودکان در مزارعی کار کرده اند که به خاطر استفاده از مایعات آفت کش هنوز کاملاً مرطوب بوده اند ، و بیش از یک سوم آنان مستقیماً توسط گرد پاشی جهت از بین بردن آفت ها آلوده شده اند .

2 - کودکان کار در آمریکا

2 – کودکان کار در آمریکا

طبق گزارش سازمان بین المللی کار در حدود ۵ میلیون کودک در سرتاسر ایالات متحده آمریکا به طور جدی مشغول کار هستند . به مسئله « کارهای موقتی و کوچک » ( Job ) ، مسئله ناپایداری جمعیت نیز افزوده شده است ؛ طبق بررسی های عمومی منتشر شده ، ۶ میلیون کودک در فقر زندگی می کنند که بیشتر آنها از اقلیت های سیاه پوست و اسپانیایی تبار هستند .

طبق گزارش سازمان « دیده بان حقوق بشر » ( Human Rights Watch ) که کار کودکان را خطرناک و طاقت فرسا توصیف کرده ، این کودکان اغلب قربانی حوادث کار می شوند از جمله زخمی شدن هنگام کار با ابزار . در حالیکه حذاقل حقوق قانونی ۵/۱۵ دلار در ساعت است ، گاهی اوقات به کودکان یک یا دو دلار در ساعت پرداخت می شود . آنها از هیچ نوع بیمه یا دیگر پوشش های اجتماعی برخوردار نیستند و بیشتر اوقات حتی به مدرسه هم نمی روند زیرا هماهنگی بین زندگی تحصیلی و کار در مزارع امکان پذیر نیست .

3 - کودکان کار در آمریکا

3 – کودکان کار در آمریکا

این وضع باعث بوجود آمدن و رواج نوعی تبعیض نژادی شده زیرا طبق همین گزارش ، در سرتاسر ایالات متحده آمریکا ۸۵% کارگران فصلی و کشاورزی از اقلیت های نژادی هستند . برای مثال در ایالت « آریزونا » ( Arizona ) 99% کارگران مزارع از اقلیت های آمریکای لالتین هستند . کودکانی که کار می کنند اکثراً به « کارگران فقیر دارای مشاغل موقتی » ( Working Poors ) ، خانواده های تک سرپرست ، مهاجرین قاچاق ، و خانواده های بیکار هستند . آنها با کارهایی از قبیل حمل پیتزا ، گارسون فست فود ، شستشوی اتومبیل ها ، کارگر سوپرمارکت و کار در کارگاه های کوچک تولیدی ، کمی پول به دست می آورند .

قوانین مربوط به حداقل سن کودکان ، ساعات کار ، دستمزد و حقوق یا مقررات کار با بعضی ابزار ، در هر ایالت متفاوت است ولی موارد تخلف از این قوانین بسیار است ؛ برای مثال در سال ۲۰۰۶ مسئولین کنترل فدرال ۴۲۰۰۰ مورد تخلف را ثبت کردند . بین سالهای ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۵ تعداد ۲۲۷۰۰۰ کودک قربانی حوادث کار شدند که بیشترشان در حوزه کشاورزی بوده است . طبق ارزیابی « سندیکای کارگران کشاورزی » ( United Farmworkers Union ) حدود ۸۰۰/۰۰۰ کودک در این حوزه مشغول کار هستند .

4 - کودکان کار در آمریکا

4 – کودکان کار در آمریکا

این کودکان در کشتزارهای بزرگ میوه ، رازک و سبزیجات ایالت های جنوب کشور از قبیل « فلوریدا » ( Floride ) ، « کالیفرنیا » ( Californie ) و . . . کار می کنند . اکثر آنان از خانواده های کارگران کشاورز اسپانیایی تبار هستند که حداکثر درآمدشان ۶۰۰۰ دلار در سال است در حالیکه درآمد یک خانواده متوسط آمریکایی حدود ۲۸۰۰۰ دلار در سال است .

قوانین مربوط به کار کودکان :

هدف « منشور استانداردهای کار عادلانه » ( Fair Labor Standards Act ) ، فصل مربوط به کار کودکان ، حمایت از کارگران جوان زیر ۱۸ سال است . به کار گرفتن جوانان زیر ۱۸ سال برای انجام هر کاری که ممکن است به آموزش ، سلامتی و رشد آنان خدشه ای وارد کند اکیداً ممنوع است . ساعت و مدت زمان کار تعیین شده و فهرستی از کارهایی که برای آنان خطرناک محسوب می شود نیز منتشر شده است .

5 - کودکان کار در آمریکا

5 – کودکان کار در آمریکا

به این نکته نیز باید توجه کرد که محدودیت ها در حوزه کشاورزی اهمیت کمتری دارند . بیشتر این محدودیت ها بین سالهای ۱۹۳۹ و ۱۹۶۳ تعیین شده اند و در نتیجه نمی توانند تحولات دنیای کار در سالهای پس از آن را به درستی در نظر داشته باشند . از سال ۱۹۷۰ تا امروز فقط دو مورد از این محدودیت ها موجب صدور جریمه و مجازات شده اند . جوانان زیر ۱۸ سال حق کار کردن در معادن ذغال سنگ ، عملیات تخریب ساختمان ، روی سقف یا پشت بام و عملیات حفاری را ندارند . کار کردن با بعضی وسایل خطرناک از قبیل اره برقی ، دستگاه های برش گوشت و بالابرها برای جوانان زیر ۱۸ سال ممنوع است . بعضی محدودیت ها هم که شامل کارگران جوان ۱۴ تا ۱۵ ساله می شوند عبارتند از : ممنوعیت استفاده از ماشین چمن زنی ، قیچی مخصوص کوتاه کردن بوته ها و کارکردن روی داربست یا نردبان . قانون فدرال در حوزه کشاورزی هیچ محدودیتی برای کار کارگرزان جوان ۱۶ تا ۱۷ ساله در نظر نگرفته است .

6 - کودکان کار در آمریکا

6 – کودکان کار در آمریکا

در سال ۱۹۹۸ ، « انجمن تحقیقات ملی ، موسسه گزارشات دارویی و حمایت از جوانان در حال کار » ( National Research Council / Institute of Medecine Reports ، Protecting Youth at Work ) قویاً توصیه کرد که مسئولین امر ، محدودیت های مربوط به کار جوانانی که با سن قانونی نرسیده اند را به روز کنند . در ماه می ۲۰۰۲ گزارشی شامل ۵۴ پیشنهاد منتشر شد ، ولی تا به امروز هیچ بازبینی مربوط به حمایت از کارگران جوان آمریکایی صورت نگرفته است .

عنوان اصلی :  Les enfants de travail aux Etats-Unis

منبع :  www.droitsenfant.fr/travail.htm

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


2 پاسخ به “کودکان کار در کشور آمریکا”

پاسخ دهید