« استفان هاوکینگ » فیزیکدان و کیهان شناس انگلیسی

« استفان هاوکینگ » فیزیکدان و کیهان شناس انگلیسی

روز ۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان نامگذاری شده ، به همین مناسبت خلاصه ای از زندگی « استفان هاوکینگ » فیزیکدان و کیهان شناس انگلیسی را خدمتتان تقدیم می کنم . او در سن ۲۰ سالگی دچار نوعی بیماری شد که معلولیت فعلی وی را به دنبال داشت . جالب است بدانید که معروف ترین آثار علمی خود را زمانی خلق کرد که در اوج بیماری بود و حتی به تنهایی قادر به غذا خوردن و خارج شدن از تختخوابش نبود . وقتی بیماری استفان هاوکینگ تشخیص داده شد هیچکس امید زیادی به زنده ماندنش نداشت ولی امروز بیش از ۵۰ سال از آن تاریخ می گذرد و او هنوز هم به مطالعات و تحقیقاتش ادامه می دهد و شخصاً امیدوارم سالهای سال به این کار ادامه دهد . در پایان مطلب به اظهار نظر وی در مورد « دونالد ترامپ » ، « خروج انگلستان از اتحادیه اروپا » و مشکلات اقتصادی و آینده بشریت نیز توجه بفرمایید .

1 - استفان هاوکینگ

1 – استفان هاوکینگ

« استفان ویلیام هاوکینگ » ( Stephen William Hawking ) در تاریخ ۸ ژانویه ۱۹۴۲ در « آکسفورد » ( Oxford ) انگلستان به دنیا آمد . وی که یک فیزیکدان ، نظریه پرداز و کیهان شناس است بیشتر به خاطر تحقیقاتش در باره « سیاه چاله ها » ، « کیهان شناسی کوانتومی » و کتابهایی که برای معرفی این دو موضوع به عموم مردم ، نوشته است ، به شهرت جهانی دست یافت . معروف ترین اثر وی که او را به جهانیان شناساند کتابی است تحت عنوان « تاریخچه کوتاه زمان » ( A Brief History of Time ) که به مدت ۲۳۷ هفته در لیست پر فروش ترین کتابهای نشریه « ساندی تایمز » ( Sunday Times ) قرار داشت .

شهرت هاوکینگ بیشتر به خاطر این بود که کلیه این آثار را در شرایطی خلق کرد که از نوعی بیماری « دیستروفی عصبی عضلانی » ( Dystrophie Neuromusculaire ) رنج می برد . هاوکینگ کمی پس از رسیدن به سن ۲۰ سالگی ، به این بیماری وحشتناک که در زبان عامیانه در آمریکا بیماری « لو ژیگری » ( Lou Gehrig ) و در فرانسه « شارکو » ( Charcot ) خوانده می شود و معمولاً به فلج کامل و پس از چند سال به مرگ بیمار منتهی می شود ، مبتلا شد .

2 - استفان هاوکینگ و همسر اول وی - جین وایلد

2 – استفان هاوکینگ و همسر اول وی – جین وایلد

او هنگام تحصیل در دانشگاه « کمبریج » ( Cambridge )قصد داشت با « فرد هویل » ( Fred Hoyle ) یکی از معروف ترین دانشمندان فیزیک نجومی سالهای ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ ، مطالعات خود در زمینه کیهان شناسی را با تعمق بیشتری دنبال کند . اما پست مدیریت تز « ویلیام دنیس سیاما » ( William Dennis Sciama ) که در آن زمان چندان شناخته شده نبود به وی واگذار شد و باعث ناامیدی اش شد ؛ اما هاوکینگ به زودی متوجه شد که این پست جدید ، کاملاً بر خلاف تصورش بهترین شانس او برای رسیدن به هدفش می باشد . آشنایی و ازدواج وی با » جین وایلد » ( Jane Wilde )در سال ۱۹۶۵ ، و چون پیشرفت بیماری اش بر خلاف پیش بینی ها کندتر شده بود ، به وی انگیزه بیشتری داد و هاوکینگ دکترای خود را با انتشار مقالات پر سر و صدا و جنجال برانگیزی در مورد مختصات کیهان شناسی نسبی به پایان رساند ؛ او از روش های هندسی و دقیق ریاضی دان بزرگ « راجر پن رز » ( Roger Penrose ) استفاده می کرد .

3 - سیاه چاله

3 – سیاه چاله

با استفاده از این روش ها و درک اهمیت نظرات « جان ویلر » ( John Wheeler ) در مورد سیاه چاله ها و کیهان شناسی کوانتومی ، هاوکینگ اثر عمیقی بر نظریه فیزیک و کیهان شناسی سالهای ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ گذاشت . تحت تاثیر تحقیقات « بکنشتاین » ( Bekenstein ) ، « زل دوویچ » ( Zel’dovich ) ، « استاروبینسکی » ( Starobinsky ) و « لیند » ( Linde ) ، و با کشف پرتو افکنی سیاه چاله ها در سال ۱۹۷۴ ، و با تشریح چندین چشم انداز مهم نظریه « تورم کیهانی » طی سالهای ۱۹۸۰ ، نام خود را بر سر زبان ها انداخت .

وقتی می توان به میزان قدرت اراده و توانایی های ذهنی استفان هاوکینگ پی برد که بدانیم او تمام فعالیت های علمی خود در سال ۱۹۷۴ را در شرایطی انجام داد که به خاطر فلج شدن بر اثر بیماری « S.L.A » ، به تنهایی قادر به غذا خوردن و خارج شدن از رختخوابش نبود و حال وی هر روز بدتر می شد . قدرت تکلمش را که به دلیل بیماری به شدت تضعیف شده بود ، به حدی که فقط کسانی که او را می شناختند قادر به درک صحبتهایش بودند ، در سال ۱۹۸۵ کاملاًٌ از دست داد . در همین زمان دچار ذات الریه شدیدی شد و پزشکان برای نجات جان وی ناچار شدند طی یک عمل جراحی ( Tracheotomie ) از ناحیه گلو ، راهی برای تنفس وی باز کنند . از سال ۱۹۸۰ وی برای صحبت کردن ، از یک کامپیوتر استفاده می کند .

4 - استفان هاوکینگ

4 – استفان هاوکینگ

در سال ۲۰۰۹ استفان هاوکینگ ، « کرسی ریاضیات لوکاسین » ( Lucasian Chair of Mathematics ) در دانشگاه کمبریج که از کرسی های معروف و معتبر علمی در جهان محسوب می شود را به علت محدودیت سنی ترک کرد . قبل از او فیزیکدانان بزرگی که با نظریاتشان دیدگاه ما از جهان را تغییر دادند به این کرسی تکیه زده بودند ، بزرگانی همچون « اسحاق نیوتون » ( Isaac Newton ) و « پل دیراک » ( Paul Dirac ) . در حال حاضر « مایکل گرین » (  Michael Green ) صاحب این عنوان است .

اگر دانشمندان قادر به تشخیص سیاه چاله ها در حال تبخیر شدن می شدند یقیناً استفان هاوکینگ ، جایزه نوبل فیزیک را دریافت می کرد . به هر حال وی در سال ۲۰۱۲ جایزه ویژه « انجمن فیزیک پایه » ( Fundamental Physics Prize Foundation ) شامل ۳ میلیون دلار را دریافت کرد . ضمناً « شهاب آسمانی ۷۶۷۲ » به نام وی نامگذاری شده است . او هنوز هم آرزوی سفر به فضا را دارد ؛ البته در سال ۲۰۰۷ و به همت موسسه « زرو – جی » ( Zero – G ) که بنیانگذار آن « پیتر دیاماندیس » (  Peter Diamandis ) است پروازی با یک هواپیمای مخصوص بی وزنی انجام داد .

5 - استفان هاوکینگ

5 – استفان هاوکینگ

6 - استفان هاوکینگ

6 – استفان هاوکینگ

7 - استفان هاوکینگ

7 – استفان هاوکینگ

استفان هاوکینگ ، دونالد ترامپ و خروج انگلستان از اتحادیه اروپا :

وی در مصاحبه ای با ( BBC ) در تاریخ یکشنبه ۲ ژوئیه ۲۰۱۷ در باره سخنان « دونالد ترامپ » ( Donald Trump ) در باره خروج آمریکا از موافقت نامه حفظ محیط زیست پاریس گفت : « ما به لحظه بحرانی و غیر قابل بازگشتی از گرمایش جهانی نزدیک می شویم . ******** های ترامپ سیاره ما را به سوی تبدیل شدن به سیاره ای مانند « ونوس » ( Venus ) با دمای ۲۵۰ درجه سانتیگراد ( دمای سطح ونوس ۴۶۰ درجه سانتیگراد است ) و باران های اسید سولفوریکی سوق می دهد . گرمایش جهانی یکی از بزرگترین خطراتی است که ما پیش رو داریم ؛ اگر هم اکنون وارد عمل شویم می توانیم با آن مقابله کنیم . با انکار تغییرات آشکار جوی که شاهد آن هستیم و جدا شدن از توافق نامه پاریس ، دونالد ترامپ خسارت هایی به سیاره زیبای ما خواهد زد که می توان هم اکنون و تا دیر نشده جلوی آنها را گرفت » . وی معتقد است که شمارش معکوس برای پایان زندگی بشر بر روی کره زمین آغاز شده است . بهترین امید بشر برای زنده ماندن ، می تواند تشکیل شهرک های مستقل در فضا باشد .

8 - استفان هاوکینگ

8 – استفان هاوکینگ

او قبلاً هم در باره ترامپ اظهار نظر کرده بود : « موفقیت ترامپ در ******** می تواند عواقب بسیار وخیمی برای آینده تحقیقات علمی داشته باشد » .

اول دسامبر گذشته ، استفان هاوکینگ مقاله ای در روزنامه « گاردین » ( Guardian ) منتشر کرد که طی آن از نخبگان جهان به ویژه غرب ، درخواست کرده بود تا به پیامی که جامعه به آنان می دهد توجه کنند . به نظر وی ، بی توجهی به « خروج انگلستان از اتحادیه اروپا » و « انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا » اشتباه بزرگی است . هنگام تبلیغات ********ی ترامپ و بدون هیچگونه تردید و ملاحظه ای او را یک « عوام فریب » نامیده بود . در باره خروج انگلستان از اتحادیه اروپا نیز اظهار داشته بود که این کار به پیشرفت تحقیقات علمی دانشمندان انگلستان صدمه خواهد زد ، و چنین انتخابی باعت سیر قهقرایی عمیق کشور خواهد شد .

9 - دوران کودکی استفان هاوکینگ

9 – دوران کودکی استفان هاوکینگ

او معتقد است امروزه پس از گذشت زمان ، سرزنش کردن کسانی که به این انتخاب رای مثبت دادند دردی را دوا نخواهد کرد و باید پذیرفت که او نیز به آن دسته از نخبگان و متخصصینی تعلق دارد که توصیه های آنان توسط اکثریت رای دهندگان نادیده گرفته شدند . او از دیگر نخبگان خواست که به « فراموشدگان » جوامع توجه بیشتری کنند مخصوصاً در دورانی که بشریت به اتحاد و همبستگی نیاز دارد .

وی اظهار داشت : « ما ، در دنیایی زندگی می کنیم که نابرابری های مالی هر روز بیشتر و بیشتر می شود . بسیاری از افراد شاهد از بین رفتن سطح زندگی و توانایی شان در تامین هزینه های آن هستند . اگر چاره ای برای این کار نیندیشیم باعث تحریک خشم عمومی و در نتیجه تشدید از هم پاشیدگی اجتماعی خواهیم شد . بشریت باید برای مقابله با مشکلات زیست محیطی متحد شود . فردا ، بشریت با چالش های زیست محیطی بسیار خطرناک تری رو در رو خواهد شد » .

10 - استفان هاوکینگ و دخترش - لوسی

10 – استفان هاوکینگ و دخترش – لوسی

« تغییرات جوی ، تولید مواد غذایی ، ازدیاد جمعیت ، انقراض بعضی از انواع حیوانات ، ظهور بیماری های واگیردار مقاوم ، اسیدی شدن آب های اقیانوس ها ، همه اینها وقایعی هستند که می توانند بشریت را به مرز نابودی برسانند » . استفان هاوکینگ قبلاً پیش بینی کرده بود که اگر بشریت تحرک بیشتری از خود نشان ندهد طی همین هزاره از میان خواهد رفت . او معتقد است که معضلات اقتصادی مرتبط با تکنولوژی های جدید را نیز نباید فراموش کرد . . . « چالش های اقتصادی نیز باید توسط نخبگان درمان شوند وگرنه سرنوشت انسانها را تیره و تار خواهند کرد » . استفان هاوکینگ با گفتن این کلمات ظهور تکنولوژی های جدید از قبیل « روباتیک » ( Robotique ) را مطرح می کند .

11 - استفان هاوکینگ

11 – استفان هاوکینگ

« توسعه هوش مصنوعی می تواند به تنهایی پدیده خطرناکی باشد ولی نباید فراموش کرد که به زودی روباتیک ، جایگزین اکثریت مشاغلی که افراد طبقه متوسط جوامع اشغال کرده اند خواهد شد ؛ واقعیتی که فاصله بین فقرا و اغنیا را بیشتر کرده و در نهایت باعث از هم پاشیدگی تمدن بشری خواهد شد » .

عنوان اصلی :  Biographie : Stephen Hawking , physicien , theoricien , cosmologiste

منابع :  futura-sciences.com  و  fr.ubergizmo.com

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید