« جان برامبلیت » نقاش نابینای آمریکایی

« جان برامبلیت » نقاش نابینای آمریکایی

چند روز پیش یکشنبه ۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان بود . به همین مناسبت مطلبی در مورد زندگی « استفان هاوکینگ » فیزیکدان و کیهان شناس انگلیسی را خدمتتان تقدیم کردم . این بار می خواهم شما را با زندگی « جان برامبلیت » نقاش نابینای آمریکایی آشنا کنم . جالب است بدانید که او بعد از نابینا شدن ، نقاشی را شروع کرد ؛ در نتیجه او هرگز آثار زیبای خود را ندیده و نخواهد دید . زندگی اینگونه شخصیت ها از هر فرهنگ و ملیت و مذهبی که باشند همیشه چیزی برای یاد دادن به ما دارند . از خداوند مهربان برای همه کسانی که در چنین شرایطی قرار می گیرند خواستار ایمان و اراده و قدرت روحی لازم برای خروج سربلند از این امتحان الهی هستم .

1 - جان برامبلیت

1 – جان برامبلیت

« جان برامبلیت » ( John Bramblitt ) نقاش آمریکایی در سال ۱۹۷۱ به دنیا آمد و در حال حاضر به همراه همسرش « جکی » ( Jacqi ) و پسرش « جک » ( Jack ) در « تگزاس » ( Texas ) زندگی می کند .او نقاشی را از سال ۲۰۰۱ شروع کرد . زمانی که پس از یک سری اختلالات شدید عصبی به علت ابتلا به بیماری « صرع » و نوعی بیماری موسوم به « لیم » ( Lyme ) که متاسفانه خیلی دیر تشخیص داده شد ، بینایی خود را از دست داد .

2 - از آثار جان برامبلیت

2 – از آثار جان برامبلیت

3 - از آثار جان برامبلیت

3 – از آثار جان برامبلیت

تا امروز آثار وی در بیش از ۳۰ کشور به نمایش گذاشته شده اند ؛ او جوایزی نیز به خاطر فعالیت هایش برای آموزش نقاشی بدون نیاز به دیدن به کودکان ، و شناساندن هنر به کسانی که به آن دسترسی ندارند ، دریافت کرده است .

4 - جان برامبلیت در کنار یکی از آثارش

4 – جان برامبلیت در کنار یکی از آثارش

روش او برای نقاشی بسیار موثر و زیرکانه است ؛ وی از رنگ هایی با بافت های گوناگون استفاده می کند تا با لمس کردنشان قادر به تشخیص آنها باشد .

5 - از آثار جان برامبلیت

5 – از آثار جان برامبلیت

برای طرح و شکل تابلوهایی که قصد کشیدنشان را دارد ، ابتدا با کشیدن طرح آن روی بوم نقاشی که به اندازه کافی برجسته باشد شروع می کند . این کار به وی مکان شناختن و تشخیص قسمت های مختلف اثرش را می دهد .

6 - از آثار جان برامبلیت

6 – از آثار جان برامبلیت

7 - جان برامبلیت در میان آثارش

7 – جان برامبلیت در میان آثارش

هنگامی که جان برامبلیت بینایی خود را از دست داد ، به شدت دچار افسردگی شد و فقط به کمک نقاشی بود که توانست از این باتلاق خارج شده و دوباره طعم شیرین زندگی را بچشد .

8 - از آثار جان برامبلیت

8 – از آثار جان برامبلیت

9 - از آثار جان برامبلیت

9 – از آثار جان برامبلیت

وقتی که می دانیم وی کاملاً نابینا است چیزی که بیش از همه باورنکردنی به نظر می رسد ، قدرت بی نظیر تخیل وی است که در آثارش به چشم می خورد ؛ تخیلی که از خاطراتش سرچشمه گرفته و ریشه در مهارت و قدرت وی در به خاطر سپردن اشکال و فرم ها ، فقط به کمک لمس آنها با انگشتانش دارد .

10 - جان برامبلیت قبل از کشیدن تابلوی چهره همسرش

10 – جان برامبلیت قبل از کشیدن تابلوی چهره همسرش

در اینجا پرتره ای که جان برامبلیت از چهره همسر و پسرش کشیده را در کنار عکس آنها می بینید ، همسری که بعد از نابیناشدنش با او آشنا شد ، در نتیجه هرگز چهره او و پسرش را ندیده است .

11 - پرتره ای که جان برامبلیت از چهره همسرش کشید

11 – پرتره ای که جان برامبلیت از چهره همسرش کشید

12 - پرتره ای که جان برامبلیت از چهره پسرش کشید

12 – پرتره ای که جان برامبلیت از چهره پسرش کشید

نقاشی در شرایطی جان برامبلیت را نجات داد که بیش از هر زمانی به آن نیلز داشت . خودش در این باره چنین می گوید : « هنر ، زندگی مرا عوض کرد » . حتی اگر جان ، قادر به دیدن آثارش نیست ، در مقابل آنها را می فهمد ، تصور می کند و ارزش واقعی آنها را به خوبی درک می کند .

عنوان اصلی :  Ce peintre est completement aveugle

منبع :  Positivr.fr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


یک پاسخ به “« جان برامبلیت » نقاش نابینای آمریکایی”

  1. میثم می‌گه:

    واقعا زیبا بود برای کسی که نابیناست
    ولی چطور رنگ ها و خطوط این همه مرتب کشید شدن

پاسخ دهید