آداب و رسوم « شب یلدا » در نقاط مختلف ایران – قسمت دوم

آداب و رسوم « شب یلدا » در نقاط مختلف ایران – قسمت دوم

زمانی که برای تهیه این مطلب ، منابع مختلف را مطالعه می کردم تنوع آداب و رسوم شب یلدا در نقاط مختلف ایران – قسمت دوم برای خود من هم جالب بود ؛ تنوع غذاها و خوراکی هایی که برای این شب آماده می کنند ، آداب و رسومی که دارند . . . ! ولی یک نکته بین همه آنها مشترک بود . . . شب یلدا ، یک جشن خانوادگی و دسته جمعی است ؛ هیچکس نباید در چنین شبی تنها و غمگین بماند ! ای کاش در زمان ما هم این موضوع به اندازه گذشته های دور ، اهمیت داشت !

در صورت تمایل به مطالعه آداب و رسوم شب یلدا در نقاط مختلف ایران – قسمت اول ، روی عنوان آن کلیک کنید .

1 - شب یلدا

1 – شب یلدا

کرمان :

کرمانی ها معتقدند در این شب ، « قارون » به شکل هیزم شکنی که پشته ای هیزم بر پشت دارد به خانه ها سرکشی می کند و به آنها هیزم می دهد و این هیزم ها تبدیل به طلا شده و برای آن خانواده ، ثروت و برکت به همراه می آورند . قدیمی ها شب یلدا را تا ۴۰ روز چله نشینی می کردند به امید این که در یکی از این شبها « قارون » به خانه آنها هم سری بزند و به آنها شمش طلا بدهد .

2 - ننه سرما

2 – ننه سرما

قزوین :

قزوینی ها معنقدند اگر در شب یلدا ننه سرما گریه کند ، باران می بارد ؛ اگر پنبه های لحافش بیرون بریزد ، برف می بارد ؛ و اگر گردنبند مرواریدش پاره شود ، تگرگ می بارد . آنها همچنین معتقدند که اگر در سفره شب یلدایشان میوه های سرخ رنگ مانند هندوانه و انار بگذارند ، این خوراکی ها به روزی آنان برکت می دهند . وقتی میزبان در آوردن تنقلات تاخیر می کند ، کوچکترها با صدای بلند این شعر را می خوانند : « هر که نیارد شب چره / انبارشو موش بچره » .

خانواده های قزوینی در شب یلدا ، سبزی پلو با ماهی می خورند ؛ و پس از آن با خوردن هندوانه ، انار ، کشمش ، گردو ، تخمه ، آجیل و انجیر خشک این شب طولانی را به صبح می رسانند .

ایلام :

یکی از آداب و رسوم ویژه ایلامی ها در شب یلدا ، « شلی ملی » نام دارد که بدین ترتیب است : کودکان بالای پشت بام خانه همسایه ها رفته و به کمک طناب ، سبدی را به داخل خانه همسایه آویزان می کنند و با خواندن اشعاری از او می خواهند تا کمی از خوراکی های شب یلدا را داخل آن بریزد و هر کس با توجه به امکاناتش این کار را انجام می دهد .

3 - شب چله

3 – شب چله

اصفهان :

اصفهانی ها معتقدند که زمستان به دو بخش « چله بزرگ » ( اول دی تا ۱۰ بهمن ) و « چله کوچیکه » ( ۱۰ تا ۳۰ بهمن ) تقسیم می شود که به آنها « چله زری » و « عمو چله » می گویند .

تبریز :

در اولین سال ازدواج ، پدر عروس ، قبل از غروب آفتاب ، سهم دختر و دامادش را از خوراکی های شب یلدا به اضافه یک قواره پارچه پیراهنی و چادری ، با کفش را روانه خانه آنها می کند .

همدان :

آجیل محلی همدانی ها برای شب یلدا ترکیب شده از : گردو ، بادام ، کشمش ، سنجد ، نخودچی ، مویز ، تخمه خربزه و هندوانه .

همدانی ها در شب یلدا « فال سوزن » می گیرند : همه دور تا دور اتاق می نشینند و یکی از پیرزن های فامیل اشعاری را می خواند . دختر بچه ای پس از اتمام هر شعر ، روی یک پارچه نبریده و آب ندیده سوزن می زند و مهمان ها به ترتیبی که نشسته اند


یک پاسخ به “آداب و رسوم « شب یلدا » در نقاط مختلف ایران – قسمت دوم”

 1. محمد می‌گه:

  سلام
  ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه وب گروه
  تلگرامی جامعه وبمستران ایران را لانچ کردیم.

  با توجه به اینکه شما هم در این زمینه فعال هستید خوشحال می شیم
  به ما بپیوندید تا تعاملات مفیدی باهم داشته
  باشیم
  لینک گروه خدمتتون
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

پاسخ دهید