جشن سال نو در دیگر کشورهای جهان – قسمت اول

جشن سال نو در دیگر کشورهای جهان – قسمت اول

در آستانه فرا رسیدن نوروز ۹۷ ، سری به دیگر کشورهای جهان می زنیم تا با  آداب و رسوم مختلف و گاهی عجیب و غریب آنها برای برگزاری جشن سال نو آشنا شویم . برخی از این آداب و رسوم ریشه در موقعیت جغرافیایی ، فرهنگ ، تاریخ باستانی و گاهی اوقات هم در خرافات دارند . متاسفانه هیچکس نمی تواند به همه این کشورها سر بزند و شاهد شادی و خوشحالی مردم آنها  باشد ، به همین دلیل سعی کردم به طور مختصر اشاره ای به بعضی از آداب و رسوم افوام گوناگون هنگام جشن های سال نو بکنم . در جمع خانواده یا در سطح شهر یا کشور ، نکته مهم این است که همه شکست ها و ناکامی ها را پشت سر بگذاریم و سال نو را با امید به روزهای بهتر و خوشتر آغاز کنیم . در « جشن سال نو در دیگر کشورهای جهان – قسمت اول » سری به « نیوزیلند » ، « سیدنی » در استرالیا ، « ژاپن » ، « سن پترزبورگ » در روسیه ، « لهستان » ، « اسپانیا » ، « انگلستان » ، « کبک » در کانادا و « پرو » خواهیم زد . در قسمت دوم این مطلب هم سری به چند کشور دیگر می زنیم تا ببینیم آنها چگونه سال نو را جشن می گیرند .

1 - نیوزیلند

1 – نیوزیلند

نیوزیلند ( La Nouvelle-Zelande ) :

به جز جزایر کوچک جنوب اقیانوس آرام ، نیوزیلند اولین کشوری است که در جهان سال نو را جشن می گیرد . در شهر « ولینگتون » ( Wellington ) و دیگر شهرهای کشور ، رسم بر این است که مردم ، نیمه شب ، قشنگ ترین قابلمه های خود را بیرون می آورند و با زدن آنها به هم در خیابان های شهر ، سر و صدای کر کننده ای به راه می اندازند . در  « اوکلند » ( Auckland ) ، ساحل زیبای « ماکاتانا » ( Makatana  ) مردم با نواختن انواع مختلف موسیقی به شادی می پردازند . در تمام جشن ها ، آتش بازی ، شادی مردم را با رنگ آمیزی کردن آسمان ، چند برابر می کند .

2 - سیدنی استرالیا

2 – سیدنی استرالیا

سیدنی ( Sydney ) استرالیا :

جشن سال نو هر ساله بیش از ۱/۲ میلیون نفر که حدود ۳۰۰/۰۰۰ نفر از آنها توریست هستند را به شهر « سیدنی » جذب می کند . کشتی ها در آبهای خلیج ، لقه هایی نورانی را تشکیل می دهند و نیمه شب ۸۰/۰۰۰ آتش بازی گوناگون و رنگارنگ که در بندر سیدنی مستقر شده اند ، نمایشی شگفت انگیز از بازی رنگها را در آسمان به نمایش می گذارند .

شهرهای دیگر استرالیا نیز جشن ها و شادیهای گوناگونی را برای اهالی خود و توریستهایی که از آن شهرها عبور می کنند تدارک می بینند . در شهر « ملبورن » ( Melbourne ) شما می توانید قبل از شرکت در یک کنسرت موسیقی  در « میدان فدراسیون » ( Federation Square ) شاهد یک آتش بازی عظیم که از همه جای شهر قابل رویت است ، باشید . شهر « بریس بین » ( Brisbane ) هم در « ساوت بانک پارک لندز » ( South Bank Parklands ) برنامه های شاد و مفرحی را به مردم ارائه می کند ، از جمله دو مراسم آتش بازی که اولی در ساعت ۲۰/۳۰ و دومی در نیمه شب انجام می شود . در شهر « آدلاید » ( Adelaide ) مردم می توانند شاهد یک کنسرت موسیقی رایگان در « الدر پارک » ( Elder Park ) باشند .

3 - ژاپن

3 – ژاپن

ژاپن ( Japon ) :

در کشور آفتاب تابان ، سال نو معمولاً در خانواده برگزار می شود . آداب و رسوم شب سال نو با یک خانه تکانی اساسی ( Osoji ) به منظور زدودن آلودگی ها و تمیز و پاکیزه کردن منزل آغاز می شود ؛ این بهترین فرصت برای نصب تزئینات مخصوص سال نو از قبیل اشیای مخصوصی که برای اهالی منزل شانس می آورند ( Shimenawa ) و آماده کردن خوراکی های مخصوص این مناسبت مانند نوعی شیرینی برنج ( Kadomatsu ) و یک عدد پرتقال کوچک تلخ است . ژاپنی ها از این فرصت برای تسویه بدهی ها و اتمام کارهای در دست انجام خود استفاده می کنند .

شب ۳۱ دسامبر ، خانواده ها در کنار هم سوپ گرمی را که با رشته های دراز و باریکی که سمبل طول عمر است می خورند . قبل از نیکه شب ، خانواده های بودایی در معابد مخصوص خود در مراسمی که طی آن ۱۰۸ ضربه ناقوس نواخته می شود ، شرکت می کنند . پس از این مراسم ، خانواده ها به رختخواب رفته و می خوابند تا صبح روز بعد ، همه با هم ، اولین طلوع آفتاب سال نو ( Hatsuhinode ) را تماشا کنند . بین روزهای اول تا هفتم ژانویه ، همه اعضای خانواده با لباس رسمی به معبد می روند تا نوشیدنی مخصوصی به نام « توسو » ( Toso ) را که با استفاده از گیاهان دارویی تهیه می شود بنوشند تا در سال جدید ، سالم و تندرست باشند ؛ و در پایان برای همه و به نیت سرنوشتی که در سال نو در انتظارشان خواهد بود ، فال می گیرند .

4 - سن پترزبورگ

4 – سن پترزبورگ

سن پترزبورگ ( Saint – Petersbourg ) روسیه :

در گذشته ، روسها غذای مخصوصی تحت عنوان « کباب ملکه » ( Le Roti Imperatrice ) برای شب سال نو تهیه می کردند . قدمت این غذا به زمان « کاترین دوم » یا « کاترین کبیر » ( Cathrine II la Grande ) برمی گردد . طرز تهیه این غذا بدین ترتیب بود که در ابتدا شکم یک چکاوک را با زیتون و نوعی ماهی ، پر می کردند ، و آن را داخل شکم یک کبک می گذاشتند که آن هم به نوبه خود داخل شکم یک قرقاول قرار داده می شد ؛ و این سفر طولانی در شکم یک بچه خوک به پایان می رسید . نیازی به گفتن نیست که تهیه چنین غذای اشرافی ، این روزها بسیار دشوار و پر هزینه خواهد بود .

روسها رسم جالب دیگری هم دارند : نیمه شب ، مهم ترین آرزوی خود را روی یک تکه کاغذ می نویسند ؛ سپس آن تکه کاغذ را سوزانده و خاکستر آن را داخل لیوان نوشیدنی خود می ریزند . برای اینکه آرزوی آنان در سال جدید برآورده شود ، باید بلافاصله لیوان نوشیدنی خود را تا ته سر بکشند .

5 - لهستان

5 – لهستان

لهستان ( Pologne ) :

لهستانی ها تمام تلاش خود را می کنند تا به هر قیمتی که شده قبل از ۳۱ دسامبر مشکلات مالی خود را حل کرده و بدهی های خود را تسویه کنند و آنها را به سال جدید منتقل نکنند . برای رسیدن به خوشبختی و ثروت در سال جدید ، دو یا سه پولک ماهی کپوری را که در جریان شام شب سال نو میل کرده اند در کیف پول خود نگه می دارند .

6 - اسپانیا

6 – اسپانیا

اسپانیا ( Espagne ) :

حتی در کشورهایی مانند اسپانیا که مذهبشان مسیحی کاتولیک است ، بسیاری از آداب و رسوم اجدادی مانند آداب و رسوم مربوط به جشنهای سال نو برای همیشه در بین مردم آن کشور برجا و برقرار مانده است . ضیافت قبل از نیمه شب آغاز نمی شود . رسم بر این است که هر فرد با شنیدن صدای زنگ ساعت که نیمه شب را اعلام می کند ، یک دانه ی انگور را می بلعد ؛ این کار را برای رسیدن به شانس ، کامیابی و موفقیت در سال جدید انجام می دهند . اسپانیایی ها هر سال شب سال نو یعنی ۳۱ دسامبر در میدان های عمومی گرد هم می آیند تا با انجام این رسم آبا و اجدادی خود ، مانع به فراموشی سپردن آن شوند .

7 - انگلستان

7 – انگلستان

انگلستان ( Angleterre ) :

رسم انگلیسی ها بر این است که نیمه شب بعد از صرف شام شب سال نو وقتی می خواهند از خانه خارج شوند ، یک عدد سکه ، کمی نمک و یک تکه ذغال در جیبشان می گذارند ؛ این اشیا به ترتیب به نیت فراوانی پول و ثروت ، غذا و گرما در سال جدید هستند .

8 - کبک کانادا

8 – کبک کانادا

کبک ( Quebec ) کانادا :

شب سال نو در کبک ، اگر مردانی را که لباس زنانه پوشیده اند ، یا خانمهایی که لباس مردانه پوشیده اند را دیدید نعجب نکنید . یکی از عادات مرسوم در این شب ، آشامیدن نوعی نوشیدنی است که از جزیره « نیو فاوند لند » ( Terre-Neuve ) آمده ، البته بعد از بوسیدن یک « ماهی روغن » ( Morue ) !!!

تعجب کردید ؟ پس این یکی را بخوانید . اگر به شما پیشنهاد کردند که یک لیوان « کوکتل ترش با ناخن » ( Sour Toe ********tail ) بخورید ، فرار نکنید ؛ ولی این را هم بدانید که این نوشیدنی در یک جام بلند سرو می شود که یک ناخن شست پای واقعی داخل آن شناور است ! همانطور که یک رسم محلی می گوید شما می توانید این نوشیدنی را آهسته یا خیلی سریع بنوشید ولی لبهای شما حتماً باید آن ناخن را لمس کند ! تاریخچه این رسم عجیب و غریب به سال ۱۹۲۰ میلادی بر می گردد .

9 - پرو

9 – پرو

پرو ( Perou ) :

در کشور پرو برای حل اختلافاتی که ممکن است با همسایه ها داشته باشند ، هر کس یک جفت دستکش بوکس به دست کرده و با آنها « مبارزه » ( Pugilat ) می کند ! البته در این کشور ، آداب و رسوم ملایم تر و نه تا این حد کینه جویانه ای هم هست : هر کس در شب سال نو لباسی را به تن می کند که رنگ آن ارتباط مستقیم با آرزویش برای سال نو دارد ؛ رنگ قرمز به معنی « عشق » است در حالیکه رنگ زرد به معنی « پول و ثروت در منزل » است . کسانی که آرزوی رفتن به مسافرت در سال نو را دارند ، نیمه شب ، چمدان به دست به دور خانه شان می دوند .

روز ۳۱ دسامبر هر خانواده ، یک آدمک پارچه ای با کاه درست میکند و لباسهای کهنه اعضای خانواده را به تن او می پوشانند . این آدمک نشانه سال کهنه است و در مقابل محل اقامت هر خانواده نصب می شود . نیمه شب ، خانواده ها قبل از شرکت در مراسم آتش بازی و پرتاب ترقه در کوچه و خیابان ، آدمک خودشان را آتش می زنند .

عنوان اصلی :  Le nouvel an dans le monde entier

منبع :  www.acs-ami.com

نشریه اینترنتی زندگی کودکان

 


یک پاسخ به “جشن سال نو در دیگر کشورهای جهان – قسمت اول”

  1. […] اگر هنوز قسمت اول این مطلب را مطالعه نکرده اید روی عنوان زیر کلیک کنید : جشن سال نو در دیگر کشورهای جهان – قسمت اول […]

پاسخ دهید