جشن سال نو در دیگر کشورهای جهان – قسمت دوم

جشن سال نو در دیگر کشورهای جهان – قسمت دوم

نوروز ۹۷ هم آمد و رفت ! در قسمت اول این مطلب با آداب و رسوم بعضی از کشورها برای برگذاری جشن های سال نو آشنا شدیم ؛ این بار هم به سراغ تعداد دیگری از آنها می رویم . در برگذاری همین عید نوروز خودمان هم ، در جای جای کشورمان ، آداب و رسومی وجود داشت که امروزه حتی بزرگترهای ما هم بسیاری از آنها را به یاد نمی آورند . . . . حیف و صد حیف ! اگر فرصت شد حتماً به ذکر بعضی از آنها خواهم پرداخت تا ببینید که چه مراسم های زیبایی داشتیم که هدف همه آنها جمع کردن اعضای خانواده و دوستان به دور هم و ایجاد فضایی شاد و صمیمانه بود که طی سالی که در پیش بود هم این فضای شاد تداوم داشت ! امیدوارم که « جشن سال نو در دیگر کشورهای جهان – قسمت دوم » هم مورد توجه شما قرار بگیرد حتی اگر بعضی از آداب و رسوم معرفی شده در آن به نظرتان عجیب و غریب بیاید !

اگر هنوز قسمت اول این مطلب را مطالعه نکرده اید روی عنوان زیر کلیک کنید : جشن سال نو در دیگر کشورهای جهان – قسمت اول

1 - بولو ری - شیرینی شب عید در کشور پرتقال

1 – بولو ری – شیرینی شب عید در کشور پرتقال

پرتقال ( Le Portugal ) :

در کشور پرتقال اعتقاد بر این است که کادوهای عید را شب سال نو ، « بابا نوئل » یا « حضرت مسیح » ( وقتی که هنوز کودک بود ) به همه می دهند . کسانی که در خانه خود شومینه دارند ، آن شب ، چوب درخت زیتون یا شاه بلوط داخل آن می سوزانند و کادوهای خودشان را داخل جوراب هایی که روبروی شومینه آویزان کرده اند ، پیدا می کنند . در بیشتر خانه ها می توان یک مدل کوچک از صحنه تولد حضرت مسیح را یافت که بزرگترها در آخرین لحظه ، آدمک های کوچک نشاندهنده حضرت مسیح ، حضرت مریم و دیگر شخصیت هایی که طبق روایات ، آن شب در آنجا حضور داشتند را به آن اضافه می کنند تا باعث تعجب و خوشحالی بچه ها شوند . پرتقالی ها در شب سال نو ، ماهی زیاد و نوعی شیرینی به نام « بولو ری » ( Bolo Rei ) که داخل میوه های خشک و قندی اضافه کرده اند ، می خورند .

2 - سال نو در لندن - انگلستان

2 – سال نو در لندن – انگلستان

انگلستان ( L’Angleterre ) :

انگلیسی ها از ماه دسامبر شروع به فرستادن کارت تبریک های بسیار زیبا و تزئین شده برای یکدیگر می کنند که تا ماه ژانویه آنها را در محل مناسبی در منزلشان آویزان می کنند . از دیگر آداب و رسوم انگلیسی ها برای شب سال نو می توان به تهیه نوعی آبنبات بزرگ یا « کراکر » ( Cracker ) اشاره کرد که داخل زر ورق های براق و زیبا پیچیده شده اند و داخل آنها هدایای کوچک و یک تاج ، پنهان شده که سر میز شام شب سال نو ، آنها را باز می کنند . قرار دادن درخت کریسمس در خانه ها و تزئین آن در شب سال نو توسط شاهزاده « آلبرت » ( Albert ) که اصلیت آلمانی داشت در کشور انگلستان مرسوم شد .

3 - استولن - شیرینی شب عید در کشور آلمان

3 – استولن – شیرینی شب عید در کشور آلمان

آلمان ( L’Allemagne ) :

کشور آلمان آداب و رسوم ویژه و خاص خودش را برای ایام سال نو دارد ، از قبیل نصب انواع « تقویم ظهور » ( calendrier de l’Avent ) در منازل ، در رنگها و شکل های مختلف . در مناطق جنوب شرقی آلمان ، بچه ها هدایای خود را از دختر بچه ای که در اجتماعات عمومی مردم ، سمبل و نشان دهنده « کریست کایند » ( Christkind ) است دریافت می کنند . ۶ دسامبر ، جشن « نیکلاس مقدس » ( Saint – Nicholas ) هم فرصت مناسبی برای هدیه دادن به کوچکترهاست . دسر مخصوص سال نو آلمانی ها نوعی کیک به نام « اسنولن » ( Stollen ) است .

4 - رسم تیو-ده-نادال در کشور اسپانیا

4 – رسم تیو-ده-نادال در کشور اسپانیا

اسپانیا ( L’Espagne ) :

در کشور اسپانیا ، بیشتر هدایا و کادوهای عید را روز ۶ ژانویه به یاد روزی که ۳ پادشاه از مشرق زمین هدایایی برای حضرت مسیح که تازه متولد شده بود ، به همراه آورده بودند ، باز می کنند . « تورون » ( Touron ) نوعی نان بادامی است که شیرینی مورد علاقه خانواده های اسپانیایی در این ایام است . در استان « کاتالونیا » ( Catalogne ) رسمی برای چنین ایامی وجود دارد تحت عنوان « تیو-ده-نادال » ( Tio de Nadal ) که به شرح زیر است : از روز ۸ دسامبر به بعد ، یک قطعه کنده درخت را با یک پتو می پوشانند و تا روز عید به صورت سمبولیک به او غذا می دهند ؛ و روز عید ، این کنده درخت را آنقدر کتک می زنند تا عیدی و کادوهای هر کس را به او بدهد !!

5 - سال نو در کالاماتا - یونان

5 – سال نو در کالاماتا – یونان

یونان ( La Grece ) :

اکثر یونانی ها برای جشن های سال نو ، به جای درخت کریسمس ، خانه های خود را با یک کشتی که نشان ملی کشور یونان است ، تزئین می کنند . در جزایر یونان ، پسر بچه ها در حالی که یک کشتی کوچک در دست دارند در خیابان ها به راه افتاده و اشعار و ترانه های عید را می خوانند . روز ۲۴ دسامبر ، به کلیسا می روند و در بازگشت ، میوه های خشک شده می خورند . به مدت ۱۲ روز تا روز ۶ ژانویه ، برای دور نگهداشتن ارواح خبیثه از خانه و کاشانه شان ، در محل مناسبی « ریحان » آویزان کرده و آتش روشن می کنند . همه ، کادوهای سال نو خود را روز اول ژانویه از « بازیل مقدس » ( Saint Basile ) می گیرند .

6 - سال نو در تالین - استونی

6 – سال نو در تالین – استونی

استونی ( L’Estonie ) :

جشن های سال نو در استونی ، حدود ۲۳ دسامبر آغاز می شوند . از ۳۵۰ سال پیش تا کنون ، هر سال ، شب سال نو ، ئیس جمهور « آتش بس نوئل » ( La Treve de Noel ) را اعلام می کند . برای دور نگهداشتن ارواح خبیث ، از شب سال نو تا صبح روز بعد ، غذا و خوراکی های گوناگون روی میز گذاشته و آتش شومینه را روشن نگه می دارند . غذای شب سال نو شامل گوشت خوک ، کلم ترش و شیرینی زنجفیلی می باشد .

7 - اوپلاتک - نان شب عید در لهستان

7 – اوپلاتک – نان شب عید در لهستان

لهستان ( La Pologne ) :

در لهستان ، کودکان بی صبرانه در انتظار دیدن اولین ستاره شب سال نو در آسمان هستند و وقتیموفق به دیدن آن شدند ، جشن های سال نو در این کشور آغاز می شوند . نوعی نان به نام « اوپلاتک » ( Oplatek ) بر سر میز بین حاضران تقسیم می شود؛ در مناطق مرکزی و روستایی لهستان ، این نان را با حیواناتی که طبق روایات کهن ، بعد از نیمه شب ، زبان انسان ها را می فهمند نیز تقسیم می کنند . بعد از صرق شام که بدون گوشت بوده و شامل ۱۲ نوع غذا ( به احترام هر یک از حواریون حضرت مسیح ) می باشد ، هر کس کادوها و هدایای سال نو خود را از بابا نوئل و یا یک  شخصیت سنتی دیگر دریافت می کند .

8 - ماسک های شب سال نو در روستاهای رومانی

8 – ماسک های شب سال نو در روستاهای رومانی

رومانی ( La Roumanie ) :

در کشور رومانی رسمی تحت عنوان « کراسیون » ( Craciun ) وجود دارد که علاقه مندان زیادی داشته و هنوز هم در بسیاری از مناطق این کشور اجرا می شود . طبق این رسم ، مردم به خانه آشنایان و فامیل های خودشان رفته ، آوازها و سرودهای مخصوص شب سال نو را خوانده و در هر خانه دور هم غذایی می خورند . در روستاها ، رسم بر این است که جوان ها مخصوصاً پسرها ، در حالیکه صورتشان را پشت ماسک های کم و بیش ترسناکی پنهان کرده اند وارد خیابان ها می شوند . شام شب سال نو معمولاً شامل گوشت خوک می باشد .

9 - بفانا - توزیع کننده هدایای سال نو در ایتالیا

9 – بفانا – توزیع کننده هدایای سال نو در ایتالیا

ایتالیا ( L’Italie ) :

نوئل در ایتالیا از روز ۸ دسامبر آغاز شده و تا روز جشن « ظهور و تجلی عیسی مسیح » ( Epiphanie ) یعنی یک روز پس از اینکه « بفانا » ( Befana – جادوگر ) عیدی کودکان را تقسیم کرد ، ادامه می یابد . بازسازی صحنه تولد حضرت مسیح ( La Creche de Noel ) در اندازه کوجک هنوز هم در بسیاری از خانه ها مهم شمرده شده و یکی از تزئینات اصلی جشن سال نو شمرده می شود . رسم دیگری تحت عنوان « نوونا » ( Novena ) وجود دارد که تا ۹ روز قبل از نوئل ، بچه ها لباس چوپان ها را پوشیده ، درب خانه ها را می زنند ، سرودهای مخصوص سال نو را می خوانند و در مقابل صاحبخانه به آنها آب نبات ، شکلات و خوراکی های دیگر می دهد ( چیزی شبیه مراسم قاشق زنی خودمان ) . یکی از اجزای اصلی شام شب سال نو ، ماهی است .

10 - دختران جوان سوئدی سمبل لوسی مقدس

10 – دختران جوان سوئدی سمبل لوسی مقدس

سوئد ( La Suede ) :

در کشور سوئد ، ۱۳ دسامبر روز « لوسی مقدس » ( Sainte – Lucie ) ، روز بسیار مهمی است . مردم از خانه خارج شده و به خیابان ها می روند و موقع صبحانه ، « لوسکاتر » ( Lussekatter ) نوعی نان شیرینی زعفرانی می خورند . مانند شخصیت « کریست کایند »  در آلمان ، در شهرها و روستاهای سوئد نیز شخصیت « لوسی مقدس » توسط یک دختر جوان به نمایش گذاشته می شود . شام شب سال نو ، یک بوفه کامل است ! طبق یک رسم قدیمی ، هدایای سال نو را همراه با خواندن یک شعر کوتاه حتی در حد یک یا دو بیت ، به یکدیگر اهدا می کنند . جشن های سال نو در تاریخ ۱۳ ژانویه به پایان می رسد .

11 - تزئینات جشن سال نو در ژاپن

11 – تزئینات جشن سال نو در ژاپن

ژاپن ( Le Japon ) :

در ژاپن معمولاً جشن شب سال نو به صورت خانوادگی برگذار می شود ، چیزی شبیه یک « ولنتاین » پیش از موعد ( Valentin ) . از خصوصیات نوئل در ژاپن ، خوردن مرغ سوخاری است . رستوران های زنجیره ای « کی اف سی » ( KFC ) در سال ۱۹۷۴ با تبلیغات گسترده ای که انجام دادند ، این رسم را وارد فرهنگ و آداب و سنن ژاپنی ها کردند و باعث شدند تا رستوران های « کی اف سی » یه محل ایده آل ژاپنی ها برای برگذاری جشن شب سال نو تبدیل شوند . در واقع پیدا کردن برقلمون برای شب سال نو در ژاپن تقریباً غیر ممکن است ؛ با وجود این هنوز هم خانواده هایی هستند که یک شام سنتی تر ، همراه با اهدای هدایای سال نو را ترجیح می دهند .

12 - بابا نوئل در رژه سال نو در کاناداا

12 – بابا نوئل در رژه سال نو در کانادا

کانادا ( Le Canada ) :

کانادایی ها هنگام جشن های سال نو برای نزدیکانشان کارت تبریک می فرستند در حالیکه بچه ها که فکر می کنند بابا نوئل در کانادا زندگی می کند به آدرس او در قطب شمال نامه می نویسند ! هر ساله در شهر « مونترآل » ( Montreal ) رژه بزرگ نوئل برگذار می شود که بهترین موقعیت برای بچه هاست تا بابا نوئل را از نزدیک ملاقات کنند ! شب نوئل و قبل از خواب ، یک لیوان شیر و مقداری بیسکویت روی میز می گذارند تا اکر بابا نوئل برای آوردن هدایای کریسمس آمد از خودش پذیرایی کند ؛ و هدایا را هر وقت که بیدار شدند ، باز می کنند .

13 - کوتیا - غذای سنتی سال نو در روسیه

13 – کوتیا – غذای سنتی سال نو در روسیه

روسیه ( La Russie ) :

در سالهای دور ، جشن سال نو با شکوه و عظمت خاصی در روسیه برگذار می شد تا اینکه پس از انقلاب بلشویکی ، برگذاری این جشن ها و حتی نصب و تزئین درخت کریسمس ممنوع شد . این ممنوعیت تا سال ۱۹۹۱ میلادی ادامه داشت . در حال حاضر یک جشن صمیمانه و خصوصی تر روز ۷ ژانویه طبق تقویم مسیحیان « اورتودوکس » ( Orthodoxe ) همراه با صرف غذای سنتی این جشن یعنی « کوتیا » ( Kutya ) برگذار می شود . طبق یک رسم قدیمی ، و به یاد و احترام درگذشتگان ، شب سال نو و قبل از خواب ، یک قرص نان روی میز می گذارند . بچه ها هدایای خود را شب ۳۱ دسامبر دریافت می کنند ؛ این هدایا توسط « بابا شبنم » ( Le pere Givre – نوعی بابا نوئل روسی ) و « بابوشکا » ( Babouchka ) مادر بزرگی که به او در انجام ماموریتش کمک می کند ، به آنها داده می شود .

14 - تزئین خانه ها به مناسبت سال نو در آمریکا

14 – تزئین خانه ها به مناسبت سال نو در آمریکا

ایالات متحده آمریکا ( Les Etats – Unis ) :

در آمریکا به مناسبت جشن سال نو ، خانه ها را تزئین می کنند و برای یکدیگر کارت تبریک می فرستند . آمریکائیها صندوق های پست مقابل خانه هایشان را هم با آب نبات های سفید و قرمز به شکل عصا تزئین می کنند . طبق یک رسم قدیمی ، یک شیئی تزئینی شبیه خیارشور را داخل شاخ و برگ های درخت کریسمس پنهان می کنند که برای یابنده اش شانس خواهد آورد ! نوشیدنی سنتی این جشن « اگ نوگ » ( Egg Nog ) نام دارد که سمبل صمیمیت بوده و با تخم مرغ ، دارچین ، جوز و چند چیز دیگر درست می شود .

15 - رووانیه می - به روایتی محل اقامت بابا نوئل در فنلاند

15 – رووانیه می – به روایتی محل اقامت بابا نوئل در فنلاند

فنلاند ( La Finlande ) :

چندین کشور مدعی سکونت بابا نوئل در سرزمین خود هستند ولی اکثر مردم دنیا « رووانیه می » ( Rovaniemi ) در کشور فنلاند را محل سکونت واقعی بابا نوئل می دانند ! خانواده های فنلاندی ، درخت کریسمس را ۲۳ یا ۲۴ دسامبر خریداری می کنند . غذای شب سال نو شامل گوشت خوک ، ماهی و حبوبات می باشد ؛ و به عنوان دسر « شیر برنج » درست می کنند و یک عدد بادام داخل آن می اندازند که برای یابنده اش شانس و موفقیت به ارمغان خواهد آورد .

عنوان اصلی :   Les fetes de Noel dans le monde : 15 pays magiques

منبع :  www.edreams.fr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان

 


پاسخ دهید