جشن نوروز در کشورهای همسایه ایران

جشن نوروز در کشورهای همسایه ایران

« جشن نوروز » ، جشن آغاز فصل بهار و جشن سال نو در ایران ، قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد . تاریخ این جشن در تقویم میلادی بین ۲۰ و ۲۲ مارس متغیر است . جشن نوروز در خارج از ایران مخصوصاً در کشورهایی که در گذشته ، جزو امپراطوری پارس بودند از قبیل افغانستان ، آذربایجان ، قزاقستان ، پاکستان و تاجیکستان نیز برگذار می شود . مردم این کشورها ، آداب و رسوم ایرانیان به اضافه سنت های محلی خودشان در برگذاری جشن نوروز را به خوبی به جا می آورند ؛ در « جشن نوروز در کشورهای همسایه ایران » به بعضی از آنها اشاره می کنیم .

1 - نوروز در قزاقستان

1 – نوروز در قزاقستان

نوروز در قزاقستان ( kazakhstan ) :

جشن نوروز ، جشن =ر طرفدار و محبوب مردم این کشور است . آنها معتقدند که در نوروز ، همه چیز تازه شده و زمین پر از شادی می شود . قزاق ها ، نوروز را با بیان جملاتی مانند « نوروز ، روزی است که ما یک سال منتظزش بودیم » و « نوروز ، روزی است که سنگ آبی رنگ سمرقند پیدا شد » جشن می گیرند . شب عید ، دو شمع روشن کرده و خانه را تمیز می کنند زیرا معنقدند که با این کار ، بیماری ها و بدشانسی را از خود دور می کنند . خانم ها غذایی با گوشت اسب تهیه کرده و آن را به یکدیگر اهدا می کنند و در مقابل ، آینه و عطر از طرف مقابل هدیه می گیرند . در اولین روز نوروز ، ساعت ۳ صبح ، جوانها اسبی را زین کرده و عروسک زنگوله داری را به گردنش آویزان می کنند ، و با آن اسب ، چهار نعل می تازند تا همه را بیدار کنند . عروسک و زنگوله ، آمدن سال نو را خبر می دهند . قزاق ها معتقدند که اگر در اولین روز سال نو ، برف یا باران ببارد ، سال خوبی را نوید می دهد .

در جریان جشن های نوروز ، قزاق ها لباسهای سفید و نو به تن می کنند که سمبل شادی و خوشبختی است . آنها به دیدن یکدیگر می روند و شانه های یکدیگر را لمس می کنند . خانمها نوعی سوپ به نام « گوج » ( Gouj ) می پزند که برای تهیه آن از هفت ماده مختلف استفاده می کنند که معنی آن خداحافظی با زمستان و غذاهای زمستانی است . رقابت هایی نیز بین خانمها و آقایان برگذار می گردد که یکی از معروف ترین آنها « قول توزاق » ( Ghoul Touzagh ) نام دارد ؛ برنده شدن خانمها در این رقابت ها ، خوش یمن شمرده می شود .

2 - نوروز در ترکمنستان

2 – نوروز در ترکمنستان

نوروز در ترکمنستان ( Turkmenistan ) :

ترکمن ها معتقدند که در چنین روزی « جمشید » چهارمین پادشاه از قدیمی ترین سلسله های باستانی ایران ، بر تخت نشسته است . در ایام نوروز ، به دیدن دوستان و اقوام رفته ، غذاهای مخصوص این ایام را پخته و آن را به یکدیگر هدیه می دهند . مسابقات اسب سواری ، کشتی و شطزنج از جمله رقابت هایی هستند که به مناسبت جشن نوروز در ترکمنستان برگذار می شوند .

3 - نوروز در آذربایجان

3 – نوروز در آذربایجان

نوروز در آذربایجان ( Azerbaidjan ) :

نوروز یکی از بزرگترین جشن های مردم آذربایجان ، جشن مدح و ستایش همه موجودات و اشیای مقدس ، و مترادف سلامتی ، کامیابی و فراوانی است . افسانه و اسطوره های آذری بسیاری در باره نوروز وجود دارد . طبق یکی از همین افسانه ها ، « سیاوش » پسر پادشاه « کاووس » سفری به سرزمین « افراسیاب » می کند . افراسیاب با آغوش باز و مهر و محبت فراوان از او استقبال می کند ، و حتی دخترش را به همسزی او در می آورد . سیاوش دیوار « بخارا » ( Boukhara ) را می سازد . دشمنانی که به این دوستی حسادت می ورزیدند ، بذر اختلاف بین آنها می پاشند به حدی که افراسیاب حکم ******** سیاوش را صادر کرده و دستور می دهد تا جسد او را روی برج و باروی دیوار بخارا بگذارند .

4 - صحنه مرگ سیاوش به دستور افراسیاب

4 – صحنه مرگ سیاوش به دستور افراسیاب

زرتشتیان جسد سیاوش را برداشته و دفن می کنند و در عزای او ، اشعار غم انگیزی می سرایند . در این اشعار ، وروز روز خاکسپاری سیاوش نامیده می شود . مردم آذربایجان ، نوروز را با خواندن اشعار و خوردن غذای مخصوص این ایام و پرسیدن معما از یکدیگر جشن می گیرند . مردم ، آخرین ماه زمستان را به آماده کردن مقدمات نوروز سپری می کنند ؛ لباس نو می خرند ، خانه های خود را تمیز می کنند . شب آخرین چهارشنبه سال ، دختران جوان آرزویی کرده و پشت در نیمه باز خانه پنهان می شوند ؛ اگر اولین کسی که از مقابل در عبور می کرد در باره موضوع خوب و مفرحی صحبت کند ، این اتفاق به فال نیک گرفته شده و بدان معنی خواهد بود که آرزوی آنها طی سال نو برآورده خواهد شد . به همین خاطر ، مردم آذربایجان سعی می کنند که لااقل در این روز در باره موضوعات خوب و دلنشین صحبت کنند و از غیبت و بدگویی خودداری کنند . از دیگر آداب و رسوم مردم آذربایجان می توان از فرستادن « سمنو » برای دوستان ، آویختن کلاه روی درها و آویختن یک ساک از سقف خانه برای جمع کردن عیدی ها نام برد .

5 - نوروز در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان

5 – نوروز در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان

نوروز در تاجیکستان ( Tadjikistan ) :

نوروز ، جشن ملی تاجیکهاست که « جشن بزرگ » نیز نامیده می شود . نوروز ، روز دوستی و روزی که همه موجودات ، زندگی را از سر می گیرند ، به شمار می آید . روز نوروز ، زن های تاجیک ، خانه هایشان را تمیز کرده و قبل از طلوع آفتاب ، یک جاروی قرمز رنگ جلوی درب منزل می گذارند ؛ رنگ قرمز سمبل خوبی ، موفقیت و کامیابی است .

6 - نوروز در تاجیکستان

6 – نوروز در تاجیکستان

بعد از غروب آفتاب ، مبل ها را از خانه خارج کرده و پارچه قرمز رنگی را روی سنگ فرش خانه نصب می کنند . با باز کردن درب و پنجره ها ، به هوای تازه بهاری اجازه می دهند تا وارد خانه شود . طی روزهای اول نوروز ، شیرینی ها و غذاهای خوشمزه و لذیذ مخصوص این ایام را می پزند و مسابقات و زقابت های مختلفی از قبیل کشتی برگذار می کنند .

7 - نوروز در پاکستان

7 – نوروز در پاکستان

نوروز در پاکستان ( Pakistan ) :

پاکستانی ها ، نوروز را « نوروز عالم افروز » می نامند یعنی روز جدیدی که با آمدنش ، جهان را روشنایی می بخشد . با تمیز کردن منازل ، پوشیدن لباس های نو ، پختن انواع غذاها و شیرینی جات ، دید و بازدید دوستان و اقوام و دادن عیدی به استقبال سال نو می روند . در پاکستان خواندن قصیده و غزل های نوروزی به زبان های اردو ، فارسی دری و عربی نیز مرسوم است . هدف از برگذاری جشن نوروز ، یادآوری و آرزوی امید ، صلح و دوستی برای جهانیان است .

8 - نوروز در افغانستان

8 – نوروز در افغانستان

نوروز در افغانستان ( Afghanistan ) :

در اولین روزهای سال همه جا حتی سقف های کاهگلی خانه های « بلخ » ( Balkh ) پر از بوته های گل رز می شوند ، درست مثل یک سبد بزرگ گل رز ؛ به همین دلیل عید نوروز ، عید گل رز نیز نامیده می شود . شیعیان افغان از صبح اولین روز عید نوروز تا چهارمین روز سال نو ، بیرقی را به یاد حضرت علی «ع» برمی افرازند که همه بیماران و نیازمندان به دیدن آن می آیند ؛ آنها معتقدند که اگر بیرق به آهستگی و بدون لرزش برافراشته شود ، سال نوی خوب و خوشی در پیش خواهند داشت .

عنوان اصلی :   La fete de Norouz dans quelques pays voisins de l’Iran

منبع :   Quintessences.unblog.fr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


یک پاسخ به “جشن نوروز در کشورهای همسایه ایران”

  1. تابلوسازی می‌گه:

    آیین هر کشوری زیبایی های خاص خودش رو داره و من در مورد کشور آذربایجان دیده و شنیده بود اما در مورد آیین کشورهای دیگه در جشن نوروز اطلاعی نداشتم
    مطلب جالب بود

پاسخ دهید