جشن سال نو در کشور کره

جشن سال نو در کشور کره

« سئولال » ( Seollal ) روز تعطیل دلخواه کره ای هاست . طبق سنت ها و آداب و رسوم کشور کره ، این روز نشان دهنده اولین روز سال نو به تقویم قمری است ؛ سال گذشته ، طبق تقویم خورشیدی ، این روز مصادف ۲۸ ژانویه بود .

کره ای ها چگونه « سئولال » را جشن می گیرند ؟ آنها معمولاً برای دیدن آن دسته از اعضای خانواده که مدتهاست ملاقاتشان نکرده اند ، و همینطور جهت ادای احترام به اجداد خود ، به زادگاهشان برمی گردند . در اجتماعات شادی که در روز « سئولال » برگذار می شود ، مردم بازی ها و رقابت های سرگرم کننده متنوعی را به راه می اندازند . در « جشن سال نو در کشور کره » با هم نگاهی به بعضی از این آداب و رسوم که بسیاری از آنها برای ما ایرانیان زیاد هم ناآشنا نیستند ، خواهیم انداخت .

 اگر در تلفظ کلمات و اصطلاحات کره ای این مطلب مرتکب اشتباه و خطایی شده ام همینجا از همه دوستان عذرخواهی می کنم .

1 - جشن سال نو در کشور کره

1 – جشن سال نو در کشور کره

آماده کردن مقدمات مراسم کهن و باستانی ، و خرید کادو :

وقتی تعطیلات « سئولال » در کشور کره آغاز می شود ، سرتاسر کشور به مدت یک هفته دست به کار آماده کردن مقدمات جشن سال نو می شوند . در این مدت خانواده ها غذاها و خوراکی های مخصوص این ایام را آماده کرده و به یکدیگر هدیه می دهند . چون در این ایام بسیاری از مردم برای دیدن اقوام به زادگاه های خود برمی گردند ، بهتر است از قبل به فکر تهیه بلیط قطار یا هواپیما باشند . تعداد زیاد مسافرین روی جاده ها و اماکن اقامتی ، بیشتر اوقات باعث ایجاد ترافیک های سنگینی می شود ؛ و به همین دلیل ، مردم برای طی یک مسیر معمولی ، ۲ یا حتی ۴ برابر روزهای عادی ، وقت صرف می کنند .

2 - جشن سال نو در کشور کره

2 – جشن سال نو در کشور کره

پرطرفدارترین و رایج ترین کادوهای جشن سال نو :

کادوهای جشن « سئولال » یا سال نو ، به سلیقه ها و اوضاع اقتصادی خانواده ها بستگی دارد . رایج ترین کادوها از فروشگاههای بزرگ خریداری می شوند ؛ البته « چک – کادو » یا پاکتهای حاوی پول نقد به عنوان عیدی را هم نباید فراموش کرد . بزرگترها از دریافت کادوهایی مانند گیاهان دارویی ، عسل ، لوازم بهداشتی ( مانند شامپو ، صابون ، خمیر دندان و غیره ) ، دستگاه الکترونیکی ماساژ و غیره نیز خوشحال می شوند . بعضی ها هم ترجیح می دهند کادوهایی مانند « ژامبون آمریکایی » ( Spam ) ، گوشت گاو ، تن ماهی ، « شیرینی کُره ای » ( Hangwa ) ، میوه های خشک و سبدهای میوه به یکدیگر عیدی بدهند .

3 - جشن سال نو در کشور کره

3 – جشن سال نو در کشور کره

آداب و رسوم و بازی های سنتی به همراه خانواده :

با گذشت زمان ، تغییراتی در چگونگی برگذاری جشن « سئولال » ایجاد شده است . روز سئولال ، همه زود از خواب بیدار می شوند ، دست و صورت خود را به دقت شسته و پاک و پاکیزه ،خود را برای پوشیدن « لباس نو » ( Seolbim ) که به مناسبت چنین روزی تهیه کرده اند ، آماده می کنند . طی روز جشن ، غذاهای مختلفی به یاد و احترام اجدادشان تهیه می کنند . پس از انجام این تدارکات ، اعضای خانواده گزد هم می آیند تا غذای روز سال نو را با هم بخورند .

4 - تئوک گوک ، غذای سنتی جشن سال نو در کشور کره

4 – تئوک گوک ، غذای سنتی جشن سال نو در کره

یکی از غذاهای همیشگی این جشن « تئوک گوک » ( Tteokguk ) نام دارد که یکی از غذاهای اصیل و بسیار قدیمی کره ای است و خوردن آن نشانه یک سال بزرگترشدن است . بعد از خوردن این غذا ، رسم بر این است که جوانترها به بزرگترها ادای احترام می کنند ؛ بزرگترها هم برای جوانترها دعای خیر و آرزوی موفقیت می کنند و به مناسبت جشن سال نو ، مبلغ اندکی به عنوان عیدی به آنها می دهند .

5 - یوت نوری بازی سنتی کشور کره

5 – یوت نوری ، بازی سنتی کشور کره

« یوت نوری » یکی از بازی های سنتی کره ای ها هنگام جشن « سئولال » :

 وقتی همه اعضای خانواده ، آداب و رسوم کهن جشن سئولال را به جا آوردند به انجام بازی های سنتی این جشن می پردازند ؛ شناخته شده ترین آنها « یوت نوری » ( Yut Nori ) نام دارد . یاد گرفتن این بازی گروهی که اعضای خانواده را دور هم جمع می کند بسیار آسان است . از جمله وسایل این بازی ، چهار تکه چوب است که در تصویر بالا مشاهده می کنید ؛ روی همه آنها تعدادی علامت ضربدر وجود دارد . هر بازیکن با انداختن آنها روی زمین ، مهره خود را که « مل » ( Mal ) نامیده می شود به پیش می برد . هر بازیکن چهار مهره در اختیار دارد و هدف ، رساندن آنها به انتهای صفحه بازی است .

6 - سال 2017 سال خروس قرمز

6 – سال ۲۰۱۷ سال خروس فرمز

چرا سال ۲۰۱۷ سال خروس قرمز نامیده شد ؟

با نزدیک شدن سال نو قمری ، کره ای ها بیش از هر زمان دیگر به اخترشناسی چینی و علامت سال تولدشان که یک حیوان است علاقه مند می شوند . با تجزیه و تحلیل رابطه علامت اخترشناسی چینی هر فرد ، با علامت سالی که در پیش داریم می توان اتفاقاتی را که در سال نو برای آن فرد خواهد افتاد ، پیش بینی کرد ! با اینکه سالهاست اعتقاد به این نوع از پیش بینی آینده ضعیف تر شده ولی کره ای ها برای سرگرمی هم که شده دوست دارند در این مورد اطلاعاتی داشته باشند . سال ۲۰۱۷ به نام دوازدهمین حیوان از علائم اخترشناسی « جی سین » ( Jisin ) یعنی « خروس قرمز » در کشور کره بود ؛ این سال ، « جئونگ یو – نی یئون » ( Jeongyu – Nyeon ) نامیده شد ، « جئونگ » ( Jeong ) نشاندهنده انرژی آتش ( یا رنگ قرمز ) ، « یو » ( Yu ) به معنی خروس ، و « نی یئون » ( Nyeon ) به معنی سال .

عنوان اصلی :   Le nouvel an coreen , Seollal

منبع :   French.visitkorea.or.kr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید