جشن سال نو در کشور چین – قسمت اول

جشن سال نو در کشور چین – قسمت اول

در کشورهای چین و تایوان و چند کشور دیگر آسیایی ، تاریخ جشن سال نو ، سال به سال متفاوت ولی همیشه بین ۲۱ ژانویه و ۲۰ فوریه است . برای تعیین تاریخ جشن های سنتی در چین ،  از تقویم چینی که بر اساس حرکات ماه و خورشید تنظیم و تدوین شده است استفاده می شود .

اعتقادات هر ملتی برای خودش محترم است . انتشار این مطلب به معنی رد یا تایید این اعتقادات نیست و فقط جهت آشنایی هموطنان عزیز با آداب و رسوم و فرهنگ دیگر ملتهاست ؛ مخصوصاً که حضور خدایان و الهه های متعدد در فرهنگ مردم چین به هیچ عنوان با اعتقادات ما مسلمانان نقطه مشترکی ندارد .

امیدوارم « جشن سال نو در کشور جین – قسمت اول » مورد توجه شما قرار بگیرد . در قسمت دوم این مطلب به نکات جدیدی در باره برگذاری جشن سال نو در کشور چین اشاره خواهیم کرد .

1 - جشن سال نو در چین

1 – جشن سال نو در چین

وزود به سال جدید در شب آخرین روز از دوازدهمین ماه تقویم چینی معادل ۳۱ دسامبر برای غربی ها اتفاق می افتد . شب سال نو معمولاً در خانواده برگذار می شود . در محافل سنتی تر ، بزرگ خانواده ، بقیه اعضای خانواده را برای یک شام مفصل دعوت می کند . هر غذا ارزش نمادین مهمی دارد .

2 - غذای شب سال نو در چین

2 – غذای شب سال نو در چین

چینی ها برای برگذاری بعضی از جشن هایشان با کلمات بازی می کنند بدین معنی که مثلاً کلمات « ماهی » و « فراوانی » در زبان چینی یکسان تلفظ می شوند و به همین دلیل در شب سال نو ، ماهی می خورند تا « فراوانی » در سال جدید را تضمین کنند . بعد از صرف شام ، مهمانان به یکدیگر تبریک گفته و برای هم آرزوی خوشبختی و شانس می کنند .

3 - جشن سال نو در چین

3 – جشن سال نو در چین

رنگ قرمز ، رنگ سنتی و محبوب این شب است و بچه ها پاکتهای قرمز رنگ حاوی پول ، عیدی می گیرند . آداب و رسوم حکم می کند که اعضای خانواده تا جایی که می توانند بیدار بمانند ؛ تلویزیون و بازی های گوناگون از جمله « ماجونگ » ( Majong ) به آنها کمک می کنند تا به پیشواز سال نو بروند . هر چه شب سال نو طولانی تر برگذار شود ، اعضای خانواده شانس بیشتری بزای طول عمر و سلامتی در سال جدید خواهند داشت .

اولین روز سال نو به بازدید از اعضای خانواده و دوستان اختصاص می یابد ؛ چینی ها این رسم را « سلام کردن به سال نو » می نامند . طبق آداب و رسوم ، لباس نو و ترجیحاً به رنگ های شاد می پوشند و به معبد می روند تا شاخه عود خود را در آنجا روشن کرده و اهدا کنند تا بدینوسیله در سال نو ، شانس به آنها روی بیاورد . چینی ها برای برگذاری جشن سال نو و آغاز جشن بهار که ۱۵ روز طول می کشد ، هفت روز تعطیل هستند .

4 - جشن سال نو در چین

4 – جشن سال نو در چین

تهیه و تدارک جشن سال نو در چین :

روزهایی که به آماده کردن مقدمات جشن سال نو سپری می شوند قسمتی از خود جشن محسوب می شوند . دو روز از جشن های پایان سال به این کار اختصاص داده شده است .

بیست و سومین روز از دوازدهمین ماه قمری ، اولین روز آماده کردن مقدمات جشن سال نو در چین است . این روز به « زائو جون » ( Zaojun ) خدای خانه و خانواده اختصاص داده شده که طبق افسانه های کهن در چنین روزی گزارشی در باره هر یک از ساکنین زمین به امپراتور آسمان ارائه می کند . در این روز هدایای زیادی از قبیل آب نبات و شیرینی به « زائوجون » تقدیم می شود .

بیست و چهارمین روز از دوازدهمین ماه قمری ، دومین روز آماده کردن مقدمات جشن سال نو در چین است . در چنین روزی بقیه خدایان خانه و خانواده به آسمان می روند . مردم به کمک ترقه و دیگر وسایل آتش بازی ، ارواح پلید را از خود دور می کنند و به تمیز کردن کامل خانه خود می پردازند . بعد از این روز ، همه برای جشن سال نو آماده هستند .

درست است که این دو روز مهم ترین روزهای جشن محسوب می شوند ولی در برگذاری جشن سال نو در چین ، هشت روز مهم دیگر نیز وجود دارند که هر یک سمبل ها و آداب و رسوم خاص خود را دارند .

5 - جشن سال نو درچین

5 – جشن سال نو در چین

اولین روز سال نو :

اولین روز سال نو ، « روز خروس » خوانده می شود . این روز ، آغاز رسمی جشن سال نو در چین و چند کشور آسیایی دیگر است . این روز ، « آغاز اولین صبح » نیز خوانده می شود . غذای این روز کاملاً گیاهی است تا بدینوسیله روح و جسم انسانها پاک شود . در این روز یک رژه پر سر و صدا و رنگارنگ در خیابان های شهر برگذار می شود . « شیر » و « اژدها » رقص پر هیاهویی را در خیابان ها برگذار می کنند که برای دور کردن ارواح پلید با سر و صدای کر کننده طبل و ناقوس همراه است . خوشه های کامل ترقه و دیگر وسایل آتش بازی ، در سرتاسر مسیر ، این رژه را همراهی می کنند . رقص اژدها و شیر با نمایش مبارزات هنرهای رزمی همراه است . جشن سال نو در چین ۸ روز طول می کشد ولی پایان رسمی آن ۱۵ روز بعد یعنی « روز فانوس ها » خواهد بود .

6 - جشن سال نو در چین

6 – جشن سال نو در چین

7 - جشن سال نو در چین

7 – جشن سال نو در چین

دومین روز سال نو :

این روز « روز سگ » یا روز « استقبال از داماد » خوانده می شود ! طبق یک رسم قدیمی در چنین روزی ، همه اعضای خانواده به منزل والدین زن می روند تا با دعا کردن برای « خدای ثروت » ، حمایت او را برای سال جدید بخواهند . شام امشب ، غذای گیاهی خواهد بود .

سومین روز سال نو :

این روز « روز خوک » یا « ازدواج موش » نامیده می شود ! چینی ها به طور نمادین هدایایی را برای موش هایی که در خانه شان زندگی می کنند آماده می کنند ! طبق یک افسانه کهن ، این کار برای تسکین خشم الهه ای با پاهای موش است که توسط یک ذغال فروش مورد اهانت قرار گرفته است .

8 - جشن سال نو در چین

8 – جشن سال نو در چین

چهارمین روز سال نو :

این روز را « روز گوسفند » می نامند . امروز روز بسیبار مهمی است زیرا در این روز است که خدایان به آغوش خانه و خانواده برمی گردند و اهالی منزل با هدایای فراوان به استقبال آنها می روند .

پنجمین روز سال نو :

امروز « روز گام » نامیده می شود و آغاز پایان جشن ها محسوب می شود . مردم تزئینات جشن های سال نو را جمع می کنند .

ششمین روز سال نو :

امروز « روز اسب » نامیده می شود .

9 - جشن سال نو در چین

9 – جشن سال نو در چین

هفتمین روز سال نو :

عنوان این روز « مردی که می خندد » است . امروز به « طول عمر » اختصاص دارد بدین معنی که یک غذای مفصل ، همه اعضای خانواده را گرد هم می آورد و همه برای یکدیگر آرزوی طول عمر می کنند .

روز « فانوس ها » و پایان جشن سال نو :

پانزدهمین روز « روز فانوس ها » نام دارد و جشن نور و پایان جشن های سال نو محسوب می گردد . شب که شد ، مردم و مخصوصاً بچه ها با در دست داشتن فانوس های گرد که علائم اخترشناسی چینی روی آنها نقش بسته ، برای شرکت در رژه های نمایشی به خیابان ها می روند . جشن با آتش بازی و خوردن شیرینی به پایان می رسد .

10 - جشن سال نو در چین

10 – جشن سال نو در چین

11 - جشن سال نو در چین

11 – جشن سال نو در چین

فانوس های سنتی که کاغذی هستند و بوسیله یک شمع روشن می شوند در آسمان رها می شوند تا رقص نور زیبایی را خلق کنند . امروزه بیش از پیش ، فانوس های پلاستیکی جایگزین فانوس های سنتی کاغذی شده اند ؛ و تصاویر و طرح های روی آنها نیز جای خود را به شخصیت های کارتونی و قهرمانان فیلم های محبوب کودکان داده است . شخصیت های مدرن کم کم جای طرح های سنتی را گرفته اند .

عنوان اصلی :   Le Nouvel An Chinois

منابع :   www.teteamodeler.com  و  www.linternaute.com

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


یک پاسخ به “جشن سال نو در کشور چین – قسمت اول”

  1. Aplusmathematicstutorial می‌گه:

    چطور این عکس هوایی رو از قطب جنوب گرفته؟ ( ۳ )

پاسخ دهید