چند بازی داخلی ساده برای جشن تولدها و روزهای تعطیل – قسمت اول

چند بازی داخلی ساده برای جشن تولدها و روزهای تعطیل – قسمت اول

در این قسمت ۵ بازی و در قسمت دوم این مطلب ۴ بازی بسیار ساده را به شما معرفی می کنم که با استفاده از آنها می توانید کودکانتان را در جشن تولدها یا روزهای تعطیل بارانی که نمی توانید آنها را برای گردش به بیرون از خانه ببرید ، سرگرم کنید . البته بعضی از این بازی ها را اگر آب و هوا اجازه داد ، می توانید در فضای آزاد هم برگزار کنید . با توجه به موقعیتی که در آن قرار می گیرید و هدفی که دارید ( به جنب و جوش درآوردن یا آرام کردن بچه ها ) می توانید بازی مناسب را انتخاب کنید . با توجه به سن و سال بچه ها ، می توانید شکل بازی ها را تغییر دهید . « چند بازی داخلی ساده برای جشن تولدها و روزهای تعطیل – قسمت اول » فقط برای دادن ایده به شماست ، اطمینان دارم که با ذهن خلاق خودتان ، می توانید بازی های بیشتر و متنوع تری را برای بچه ها آماده کنید . لحظات خوشی را برای شما و کودکانتان آرزو می کنم .

1 - بازی گره

1 – بازی گره

بازی شماره ۱ : « گره »

وسایل مورد نیاز : یک طناب دراز

سن : محدودیت سنی ندارد ولی کوچولوهایی که بلد نیستند طناب را گره بزنند قادر به شرکت در این بازی نخواهند بود .

هر یک از دو سر طناب را به یکی از بچه ها وصل می کنیم مثلاً به کمر آنها ؛ فقط دقت کنید که طناب ها را خیلی محکم نبندید تا باعث اذیت شدن بچه ها نشود . با علامت مربی ، هر یک از بچه ها باید روی طناب و بدون باز کردن آن از کمرش ، گرهی ایجاد کند . برنده کسی است که تا رسیدن به مرکز طناب که قبلاً علامت گذاری شده ، تعداد بیشتری گره سالم ایجاد کرده باشد .

2 - بازی مجسمه موزیکال

2 – بازی مجسمه موزیکال

بازی شماره ۲ : « مجسمه موزیکال »

وسایل مورد نیاز : وسیله ای برای پخش موسیقی

سن : ۳ تا ۵ سال

با شروع پخش موسیقی ، بچه ها هم شروع می کنند به ورجه وورجه کردن ، تکان خوردن و اجرای حرکات موزون . بدون اخطار قبلی موسیقی را قطع کنید ؛ همه کودکان باید در حال انجام هر حرکتی که هستند ، در همان حالت باقی بمانند درست مثل یک مجسمه . تا وقتی که به بچه ها خوش می گذرد ، این کار را تکرار کنید ! بازنده ها کسانی هستند که با قطع شدن موسیقی بی حرکت سر جای خودشان نمی ایستند یا دیر این کار را انجام می دهند . اگر تعداد بچه ها زیاد نیست ، شما می توانید به بازنده ها یک امتیاز منفی بدهید و در پایان کسی که کمتر از بقیه امتیاز منفی دارد ، برنده است . بهتر است کسی را به خاطر بی حرکت نماندن از بازی حذف نکنید چون احتمال دارد کوچکترها ناراحت شده و غصه بخورند .

3 - بازی قصه گویی با پانتومیم

3 – بازی قصه گویی با پانتومیم

بازی شماره ۳ : « قصه گویی با پانتومیم »

وسایل مورد نیاز : برای انجام این بازی به هیچ وسیله ای احتیاج ندارید

سن : ۵ تا ۸ سال

قبل از شروع بازی ، چند کلمه را انتخاب کنید و برای هر کدام ، حرکت یا ژستی را در نظز بگیرید ؛ بچه ها باید این حرکات و ژست ها را به یاد سپرده و در طول بازی آنها را انجام بدهند ، مانند :

در کوهستان : انگشت اشاره به طرف بالا – در دره : انگشت اشاره به طرف پایین – در جویبار : تکان دادن بازوان به حالت شنا – در دریا : تقلید شکل امواج با دست – با اسب : بالا و پایین پ******** به شکل یورتمه رفتن با اسب . . . و غیره

حالا می توانید تعریف کردن داستانتان را شروع کنید و هر بار که آن کلمات را به زبان می آورید ، بچه ها باید بدون اشتباه و معطلی حرکاتی را که برای هر یک از آنها تعیین کرده اید تقلید کنند ، در غیر اینصورت حذف خواهند شد . مانند بازی قبلی اگر با کوچولوها بازی می کنید بهتر است به جای حذف کردن بازنده ها ، از سیستم امتیاز منفی و مثبت استفاده کنید .

4 - بازی لمس کن

4 – بازی لمس کن

بازی شماره ۴ : « لمس کن »

وسایل مورد نیاز : برای انجام این بازی به هیچ وسیله ای احتیاج ندارید

سن : ۵ سال به بالا ( بستگی به دشواری و آسانی کلمات دارد )

مربی شروع به تعریف کردن یک داستان می کند که طی آن به اعضای مختلف بدن اشاره می شود و هر بار کودکان باید قسمتی از بدن خودشان را که از آن نام برده شده است لمس کنند . برای بزرگترها می توان کلمات مشکل تری را انتخاب کرد ، مانند : مری ، استخوان کتف ، حنجره ، . . . )

5 - بازی بچش ، بو کن ، دست بزن

5 – بازی بچش ، بو کن ، دست بزن

بازی شماره ۵ : « بچش ، بو کن ، دست بزن »

وسایل مورد نیاز : اشیا مختلف درون یک ساک بزرگ یا مواد خوراکی با بافت و طعم های مختلف مانند : ماست ، مربا ، عسل ، نمک ، شکر ، . . . یا با بوهای مختلف مانند : پنیر ، آویشن ، شامپو ، . . .

سن : ۵ سال به بالا ( بستگی به دشواری و آسانی موادی دارد که بچه ها باید حدس بزنند )

شما می توانید چندین نوع تست را انجام دهید ، لمس کردن ، بو کردن و چشیدن ؛ در هر حال یچه ها باید اشیایی را که لمس و بو می کنند و یا می چشند ، حدس بزنند .

عنوان اصلی :   Petits jeux d’interieur

منبع :   www.cap-eveil.fr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید