اژدهای سال نو چینی

اژدهای سال نو چینی

اگر قسمت اول و دوم مطلبی تحت عنوان « جشن سال نو در کشور چین » که اخیراً روی سایت نازک منتشر کردم را مطالعه کرده باشید حتماً به اهمیت اژدها ، نماد قدرت در فرهنگ مردم چین پی برده اید .

در اینجا طرز ساختن کاردستی اژدهای سال نو چینی را به شما آموزش خواهیم داد . ساختن آن بسیار ساده است و هزینه چندانی هم ندارد . بچه ها با کمی کمک بزرگترها به راحتی می توانند این کاردستی را درست کنند . برای اینکه حوصله بچه ها سر نرود ما در اینجا برای ساختن این اژدها فقط از دوازده عدد لیوان یکبار مصرف استفاده کرده ایم ولی بزرگی و طول آن قابل تغییر است ؛ می توانید آن را بلندتر ساخته و چند نفری آن را حمل کنید ( با استفاده از دهها و شاید هم صدها لیوان یکبار مصرف . . . چرا که نه ؟ می تواند جالب باشد ! ) ولی در اینصورت بهتر است قبل از شروع ، بر سر جهت ، سرعت و نوع حرکات توافق کنید تا خدای ناکرده در حین بازی ، اژدهای شما تکه تکه نشود !!

1 - اژدهای سال نو چینی

1 – اژدهای سال نو چینی

وسایل مورد نیاز :

-۱۲ عدد لیوان یکبار مصرف پلاستیکی یا مقوایی

-یک عدد سوزن *

-یک متر روبان باریک یا نخ قرمز یا طلایی رنگ که به آسانی از سوراخ ته لیوانها عبور کند

-کاغذ کشی قرمز رنگ ( کاغذی که در اصل از آن استفاده می شود به خاطر نازک بودنش « کاعذ ابریشمی » یا « کاغذ ویترای » نامیده می شود ولی چون همه جا پیدا نمی شود بهتر دیدم کاعذ کشی فرمز رنگ را جایگزین آن کنم )

-چسب سفید

2 - اژدهای سال نو چینی

2 – اژدهای سال نو چینی

-دو عدد سیخ چوبی *

-قیچی *

-دو عدد چشم متحرک پلاستیکی

-قلم موی پهن

-اکلیل طلایی رنگ

-چسب حرارتی *

*به خاطر رعایت نکات ایمنی و سلامت کودکان استفاده از این وسایل بهتر است با نظارت و کمک یک بزرگتر انجام شود .

3 - اژدهای سال نو چینی

3 – اژدهای سال نو چینی

۱ – حالا نوبت آماده کردن کاغذ کشی جهت پوشش لیوانهای یکبار مصرف است . تعدادی نوار به عرض ۲/۵ تا ۵ سانتیمتر ( با توجه به ارتفاع لیوانها ) آماده کنید . نیمی از نوارها را دست نخورده نگهدارید و بقیه آنها را فقط از یک طرف ، هر یک سانتیمتر یک برش کوچک بزنید ؛ فراموش نکنید که دو سانتیمتر از آن نباید برش بخورد تا نوار یک تکه باقی بماند !

4 - اژدهای سال نو چینی

4 – اژدهای سال نو چینی

۲ – شروع به چسباندن نوارهای برش نخورده از لبه لیوان ها بکنید . با استفاده از قلم مو ، چسب را بهلیوانها بمالید و نوارها را به دقت روی آن بچسبانید . شما می توانید نوارها را چند بار به دور لیوان ها بچسبانید یا اینکه آن را به چند تکه در اندازه های مورد نظرتان تقسیم کرده و سپس اقدام به چسباندنشان بکنید . لزومی ندارد که لیوان ها را تا انتها از کاغذ بپوشانید ؛ نیمه برش خورده نوارهای کاغذی این کار را خواهند کرد . اگر نوار کاغذی شما کمی از لیوان ها بلند تر شد ، چه بهتر ! این قسمت اضافه را به داخل تا کرده و بچسبانید تا هنگام سر هم کردن لیوان ها ، سفیدی داخلشان دیده نشود .

5 - اژدهای سال نو چینی

5 – اژدهای سال نو چینی

۳ – هنگام چسباندن نوارهای برش نخورده به لبه لیوان و به خاطر شیب لیوان در بعضی قسمت ها ، کاغذ شما کمی مچاله خواهد شد ؛ نگران نباشید ، وقتی نوارهای برش خورده را چسباندید این ناهمواری ها دیده نخواهند شد . اضافه ی کاغذها را با قیچی ببرید .

6 - اژدهای سال نو چینی

6 – اژدهای سال نو چینی

۴ – انتهای لیوان ها ( فقط انتهای لیوان ها ، همانطور که در تصویر دیده می شود ) را چسب بزنید .

7 - اژدهای سال نو چینی

7 – اژدهای سال نو چینی

۵ – نوارهای برش خورده ( برش ها به طرف بالا و لبه لیوان ) را روی آن بچسبانید .

8 - اژدهای سال نو چینی

8 – اژدهای سال نو چینی

۶ – اگر لیوان های شما خودشان به رنگ قرمز هستند می توانید فقط یک دور کاغذ قرمز به دور آن بچسبانید ؛ در غیر اینصورت می توانید آنها را قبل از چسباندن کاغذها ، به رنگ قرمز ، رنگ آمیزی کنید . در هر صورت ، رنگ اژدهای شما باید قرمز باشد چون این رنگ ، سمبل سال نو در چین است . بر اساس افسانه های کهن چینی ، هر سال هیولایی به نام « نیان » ( Nian ) که در زبان چینی به معنی « سال » است به روی زمین می آید تا همه جا را ویران کرده و در بین مردم وحشت ایجاد کند . اما « نیان » به شدت از رنگ قرمز ، سر و صدا ، و نور می ترسد . به همین دلیل هر سال ، مردم چین در ایام جشن های سال نو لباسهای قرمز رنگ پوشیده ، و خانه ها و خیابان ها را به رنگ قرمز تزئین می کنند ؛ و بدین ترتیب هر سال آن هیولا را فراری داده و از سال نو استقبال می کنند .

9 - اژدهای سال نو چینی

9 – اژدهای سال نو چینی

۷ – اکلیل طلایی رنگ را داخل یک پیاله بریزید . لبه لیوان ها را چسب بزنید و داخل اکلیل ها فرو کنید .

10 - اژدهای سال نو چینی

10 – اژدهای سال نو چینی

۸ – مطمئین شوید که اکلیل ها به خوبی و کاملاً دور تا دور لبه لیوان ها را پوشانده اند . برای اینکه همه جا پر از اکلیل و چسب نشود و بدن اژدهای شما تمیزتر باشد ، بعد از این مرحله و قبل از ادامه کاردستی اجازه دهید تا لیوان ها کاملاً خشک شوند .

11 - اژدهای سال نو چینی

11 – اژدهای سال نو چینی

۹ – وقتی لیوان ها خوب خشک شدند ، نخ یا روبان خود را از سوراخ سوزن رد کنید ولی فعلاً انتهای آن را گره نزنید .

12 - اژدهای سال نو چینی

12 – اژدهای سال نو چینی

۱۰ – با همین سوزن ، سوراخی در انتهای داخلی و وسط اولین لیوان ایجاد کنید . سوزن را از انتهای بیرونی لیوان خارج کنید . وقتی ۳ سانتیمتر از روبان را خارج کردید ، گره بزنید . این ۳ سانتیمتر روبان ، زبان اژدهای شما خواهد بود ؛ شما می توانید از نوک زبان اژدهایتان ، یک مثلث کوچک ببرید تا نوک تیز بشود .

13 - اژدهای سال نو چینی

13 – اژدهای سال نو چینی

۱۱ – روبان را دوباره از سوراخ سوزن رد کنید و به سراغ دومین لیوان بروید ؛ این یکی باید برعکس لیوان قبلی قرار بگیزد یعنی دهانه دو لیوان روبروی هم قرار می گیرند .

14 - اژدهای سال نو چینی

14 – اژدهای سال نو چینی

۱۲ – دو لیوان اول ، سر اژدها را تشکیل می دهند ؛ برای جلوگیری از تکان خوردنشان شما می توانید لبه آنها را به هم بچسبانید . بقیه لیوانها را طوری به نخ بکشید که داخل یکدیگر جا بگیرند درست شبیه فلس های بدن اژدها . روبان خود را خیلی محکم نکشید و کمی فاصله بین لیوان ها بگذارید تا سر هم کردن لیوان ها تمام شود . اگر روبان را خیلی محکم بکشید ، لیوان ها له شده و بدن اژدهای شما امکان پیچ و تاب خوردن نخواهد داشت . حالا نوبت دم اژدهای شماست .

15 - اژدهای سال نو چینی

15 – اژدهای سال نو چینی

۱۳ – در انتهای آخرین لیوان ، روبان خود را گره بزنید . شما می توانید با استفاده از روبان طلایی یا هر رنگ دیگری ، یک دم فانتزی برای اژدهای خودتان درست کنید . حالا چشمهای متحرک اژدها را سر جای خودشان بچسبانید .

16 - اژدهای سال نو چینی

16 – اژدهای سال نو چینی

حالا نوبت چسباندن سیخ های چوبی است . این سیخ ها را با استفاده از چسب حرارتی و به کمک یک بزرگتر بچسبانید . اولین سیخ را همانطور که در تصویر می بینید روی سر اژدها چسبانده و دومین سیخ چوبی را روی چهارمین لیوان از آخر بچسبانید . اگر مایل به استفاده از چسب حرارتی نیستید می توانید از چسب سفید استفاده کنید ولی در اینصورت مطمئین شوید که سیخ ها خوب و محکم به بدن اژدها چسبیده اند وگرنه ممکن است در حین بازی و پیچ و تاب دادن به بدن اژدها از آن جدا شوند .

17 - اژدهای سال نو چینی

17 – اژدهای سال نو چینی

اژدهای شما آماده است . امیدوارم لحظات خوشی را در پیش داشته باشید .

عنوان اصلی :   Le Dragon du nouvel an Chinois

منبع :   www.moijefais.com

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید