چند بازی داخلی ساده برای جشن تولدها و روزهای تعطیل – قسمت دوم

چند بازی داخلی ساده برای جشن تولدها و روزهای تعطیل – قسمت دوم

در قسمت اول این مطلب ۵ بازی بسیار ساده را به شما معرفی کردم و در این قسمت ۴ بازی دیگر را به شما معرفی می کنم که با استفاده از آنها می توانید کودکانتان را در جشن تولدها یا روزهای تعطیل بارانی که نمی توانید آنها را برای گردش به بیرون از خانه ببرید ، سرگرم کنید . البته بعضی از این بازی ها را اگر آب و هوا اجازه داد ، می توانید در فضای آاد هم اجرا کنید . با توجه به موقعیتی که در آن قرار می گیرید و هدفی که دارید ( به حرکت درآوردن یا آرام کردن بچه ها ) می توانید بازی مناسب را انتخاب کنید . با توجه به سن و سال بچه ها ، می توانید شکل بازی ها را تغییر دهید . « چند بازی داخلی ساده برای جشن تولدها و روزهای تعطیل – قسمت دوم » فقط برای دادن ایده به شماست ، مطمئینم که با ذهن خلاق خودتان ، می توانید بازی های بیشتر و متنوع تری را برای بچه ها آماده کنید . ضمناً در این قسمت دو نقاشی از شخصبت کارتونی « کارآگاه گجت » گنجانده شده که بچه ها می توانند آنها را چاپ و به سلیقه خودشان رنگ آمیزی کنند . لحظات خوشی را برای شما و کودکانتان آرزو می کنم .

اگر مایل به مطالعه ی قسمت اول این مطلب هستید ، روی عنوان زیر کلیک کنید :

« چند بازی داخلی ساده برای جشن تولدها و روزهای تعطیل – قسمت اول »

1 - بازی کارآگاه

1 – بازی کارآگاه

بازی شماره ۱ : « کارآگاه »

وسایل مورد نیاز : تعدادی اشیای معمولی مانند قاشق ، دستکش ، توپ ، پاکت پست ، ماژیک ، عروسک کوچک ، کتاب ، تیله ، تاس ، جعبه عینک ، دسته کلید و . . .

سن : ۵ سال به بالا ( با توجه به تعداد اشیا )

برای لو نرفتن همه اشیا ، بهتر است که آنها را از قبل آماده کرده و داخل یک ساک نگهدارید . برای شروع بازی ، تعدادی از اشیا ( این تعداد ، با توجه به سن و سال بچه ها قابل تغییر است ) را به طور پراکنده روی یک میز یا روی زمین قرار دهید . همه بچه ها به دقت اشیا را بررسی می کنند ، سپس یکی از بچه ها ( کارآگاه ) را برای خروج از اتاق انتخاب کنید . در غیاب کارگاه و با همدستی بقیه بازیکنان ، یکی از اشیا را بردارید . کارآگاه پس از بازگشت ، باید شیئی را که برداشته شده حدس بزند . شما می توانید با استفاده از اشیای مختلف ، چندین بار این بازی را تکرار کنید تا همه بچه ها بتوانند نقش کارآگاه را بازی کنند . برای پیچیده تر شدن بازی می توانید پس از اینکه یکی از اشیا را برداشتید ، جای بقیه اشیا را دوباره عوض کنید .

2 - بازی کارآگاه دیوانه ها

2 – بازی کارآگاه دیوانه ها

بازی شماره ۲ : « کارآگاه دیوانه ها »

وسایل مورد نیاز : به هیچ وسیله ای احتیاج ندارید

سن : ۷ و ۸ سال به بالا

یکی از بازیکنان از اتاق خارج می شود ؛ او پس از بازگشت ، باید با پرسیدن سوالاتی از تک تک دیوانه ها !! ( بقیه بازیکنان ) بیماری آنها را تشخیص بدهد . در غیاب او ، شما باید قوانین بازی را برای بقیه بازیکنان شرح دهید : وقتی کارآگاه از یکی از بچه ها سوالی می پرسد ، او باید به سوالی که از بازیکن قبلی پرسیده پاسخ دهد ؛ مثال :

-اسم تو چیه ؟

-( بدون پاسخ )

-آیا خواهر و برادر داری ؟

-کامران

اگر کارآگاه کلک بازی را کشف کرد که برنده است ولی اگر دیدید که  قادر به انجام این کار نیست ، کمی کمکش کنید تا مبادا باعث خستگی یا ناراحتی او و دیگر بازیکنان شود .

3 - بازی حدس بزن

3 – بازی حدس بزن

بازی شماره ۳ : « حدس بزن »

وسایل مورد نیاز : یک عدد تابلوی وایت برد و ماژیک مخصوص آن ، ظرفی برای ریختن تکه های کاغذ داخل آن ، چند برگ کاغذ که به تکه های کوچک تقسیم شده اند .

سن : ۷ و ۸ سال به بالا

قبل از شروع بازی لیستی از کلماتی را که بچه ها باید روی تابلو نقاشی کنند تهیه کنید ؛ هنگام تهیه این لیست ، سن و سال بچه ها را در نظر بگیرید . به صورتی خوانا ، کلمات را روی تکه های کاغذ بنویسید . کاغذها را تا کنید و داخل ظرف بیندازید . اگر تعداد بچه ها زیاد بود می توانید آنها را به دو گروه تقسیم کنید . اولین بازیکن ، یکی از تکه کاغذها را از داخل ظرف برمی دارد ؛ او باید از راه نقاشی روی تابلو و بدون حرف زدن و حتی ایما و اشاره ، به اعضای گروهش کمک کند تا کلمه ای را که روی آن کاغذ نوشته شده حدس بزنند . اگر در مدت زمانی که برای این کار تعیین کرده اید ، موفق به انجام این کار شد ، یک امتیاز برای گروه او ثبت می شود . حالا نوبت یکی از بازیکنان گروه دوم است و الی آخر .

در پایان بازی ، گروهی که بیشترین امتیاز را کسب کرده ، برنده است . تعداد کلمات انتخاب شده باید با تعداد بازیکنان برابر باشد تا همه بچه ها بتوانند یک بار شانس خود را امتحان کنند و در ضمن کسی هم دلخور نشود .

4 - بازی پازل سریع

4 – بازی پازل سریع

بازی شماره ۴ : « پازل سریع »

وسایل مورد نیاز : ۲ پازل هم سطح از نظر دشواری ولی با تصاویر مختلف

سن : برای همه سنین مناسب است ؛ فقط با بالا و پایین رفتن سن بازیکنان ، طبیعتاً نوع پازل ها هم متفاوت خواهد بود .

بچه ها را به دو گروه تقسیم کنید حتی اگر تعداد اعضای گروه ها کم باشد . قطعات پازل ها را به پشت برگردانید و تصویر مدل را در معرض دید بچه ها قرار دهید . با علامت شما بازی آغاز می شود ؛ اولین گروهی که پازل خودش را بسازد برنده است .این بازی بسیار ساده از این نظر جالب است که بچه ها را وادار می کند تا برای بالا بردن شانس برنده شدنشان ، تلاش های خود را سازماندهی و برنامه ریزی کنند . شما می توانید این بازی را با پازل های مختلف تکرار کنید یا پازل گروهها را با هم عوض کنید .

عنوان اصلی :   Petits jeux d’interieur

منبع :   www.cap-eveil.fr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید