« ژول سزار » امپراطور روم – قسمت اول

« ژول سزار » امپراطور روم – قسمت اول

تاکنون از زندگی ، فتوحات و مرگ « کایوس ژولیوس سزار » ، فیلم ها ، سریال ها ، کتاب ها ، حتی کارتون ها و داستانهای مصور بسیاری ساخته شده و به احتمال قوی باز هم ساخته خواهد شد . در بیشتر این آثار به سالهای آخر عمر وی و دوران پس از به قدرت رسیدنش پرداخته شده و کمتر به دوران کودکی و چگونگی کسب جایگاه امپراطوری روم توسط وی اشاره شده است . این موضوع زیاد هم عجیب نیست چون به جز آثار مکتوب ، به طور مثال در یک فیلم سینمایی دو یا چند ساعته نمی توان زندگی یکی از معروف ترین شخصیت های تاریخی جهان ( بدون در نطر گرفتن منفی یا مثبت بودن وی ) را خلاصه کرد . در « ژول سزار » امپراطور روم – قسمت اول ، سعی شده به سالهای ابتدایی زندگی وی و مراحل اولیه به قدرت رسیدنش پرداخته شود و در دو قسمت بعدی به قسمت های دیگر زندگی او خواهیم پرداخت .

1 - ژول سزار امپراطور روم

1 – ژول سزار امپراطور روم

امپراطوری روم

از سال ۵۰۹ تا سال ۲۷ قبل از میلاد مسیح ، جمهوری روم کم کم به امپراطوری بزرگی تبدیل شد . فتوحات این امپراطوری توسط یک ابزار ********ی فوق العاده کارآمد بعنی « لژیون »  میسر شد . یک لژیون رومی کامل ، شامل ۶۰۰۰ مرد جنگی می شد که به واحدهای کوچکتر تحت عناوین « گروه » ، « دسته » و « سانتوری » ( Centurie ) تقسیم می شدند . یک لژیون دارای پیاده ******** و سواره ******** بود . انضباط آن بسیار قاطع و سختگیرانه بود . لژیونرها ، شهروندان رومی بودند که هر سال با توجه به نیاز ، برای جنگ و دفاع از کشور به خدمت احضار می شدند . خدمت سربازی آنان اکثراً دراز مدت بود و ممکن بود حتی تا ۱۶ سال طول بکشد .

2 - یک لژیونر رومی و تجهیزاتش

2 – یک لژیونر رومی و تجهیزاتش

در حدود ۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ، روم ، خارج از ایتالیا و در اطراف دریای مدیترانه ، مناطق وسیعی را تحت سلطه خود داشت : « سیسیل » ( Sicile ) ، « ساردین » ( Sardaigne ) ، « کرس » ( Corse ) ، جنوب « گل » ( Gaule ) یا فرانسه فعلی ، « اسپانیا » ( Espagne ) ، « یونان » ( Grece ) ، و قسمتی از « آفریقای شمالی » ( Afrique du nord ) و « آسیای صغیر » ( Asie mineure ) . مناطق اشغال شده به استانهایی تقسیم می شدند که توسط مقامات رومی اداره می شدند . رومی ها در این مناطق ، شهرک هایی را احداث و آنها را « مستعمره » می نامیدند و سربازان خود را در آنجا مستقر می کردند .

ثروت ها و غنائمی که از این فتوحات گردآوری می شد به طرف ایتالیا سرازیر شد . مقدار آنها به اندازه ای بود که می شد شهروندان رومی را از مهم ترین مالیاتی که به دولت پرداخت می کردند معاف کرد . گنجینه ها و ثروت های عظیمی در روم گردآوری شد ؛ تعداد برده هایی که اکثراً اسرای جنگی بودند روز به روز بیشتر می شد ، و داشتن زندگی لوکس و مرفه در میان مردم گسترش می یافت . ثروتمندان رومی جذب فرهنگ یونانی و ظرافت های آن شده بودند : ادبیات ، معماری ، آثار هنری ، مذهب ، افکار و . . .

روم در اوج اقتدار بود . رومی ها وقتی از دریای مدیترانه صحبت می کردند ، به جرئت می توانستند آن را « دریای ما » ( Mare Nostrum ) بنامند . اما برای ژنرال های جاه طلب هنوز امپراطوری هایی باقی مانده بودند که باید مطیع خودشان می کردند ، و سرزمین هایی که باید به فتوحاتشان می افزودند .

3 - امپراطوری روم

3 – امپراطوری روم

نقشه ای که در تصویر شماره ۳ می بینید میزان گسترش امپراطوری روم را نشان می دهد : رنگ نارنجی ، امپراطوری در سال ۵۹ قبل از میلاد مسیح ، و رنگ زرد ، مناطقی هستند که در سال ۴۴ قبل از میلاد مسیح به امپراطوری افزوده شدند .

تولد ، تربیت و آموزش سزار

« کایوس ژولیوس سزار » ( Caius Julius Caesar ) در سال ۱۰۰ قبل از میلاد مسیح به دنیا آمد . « کایوس » ( Caius ) نام کوچک ، و « ژولیوس » ( Julius ) نام خانوادگی وی بود . چون در خانواده های اشرافی رسم بر این بود که به کودک یک لقب هم بدهند ، به یادبود جدش که یک فیل را از پا در آورده بود ، به او لقب « سزار » ( Caesar ) به معنی « فیل » دادند . سزار در یکی از قدیمی ترین خانواده های اشرافی روم به دنیا آمد . والدین او ، خود را از نسل « یول » ( Iule ) می دانستند . « انه » ( Enee ) پدر « یول » بنیانگذار ملت روم محسوب می شود ؛ و مادر « انه » کسی نیست به جز « ونوس » ( Venus ) الهه ی عشق و پیروزی رومی ها .

4 - انه بنیانگذار ملت روم

4 – انه بنیانگذار ملت روم

پدر ژول سزار یک ********مدار بود . او نماینده مجلس سنا و صاحب منصب دستگاه قضایی بود و در دولت جمهوری نیز مشارکت داشت . مجلس سنا مهم ترین نقش را در امور سیاسی ، مالی و ******** خارجی روم بر عهده داشت و از قدرت بسیار بالایی برخوردار بود . مادرش « اورلیا » ( Aurelia ) لااقل تا سن ۷ سالگی مراقب تربیت فرزندش بود . سزار جوان در منزل ، از کلاس های آموزشی ویژه بهره مند می شد . یک معلم خصوصی به او خواندن ، نوشتن و حساب کردن را آموخت . از سن ۱۲ سالگی ، یک متخصص دستور زبان ، ادبیات به زبان لاتین ( زبان رومی ها ) و همچنین به زبان یونانی ( که همه رومی های با فرهنگ با آن آشنا بودند ) را به وی آموخت . از سن ۱۶ سالگی تحصیلات سزار جوان طوری تنظیم و برنامه ریزی شد تا  بتواند راه پدرش در ******** را دنبال کند . او باید صحبت کردن در مقابل جمع ، و مخصوصاً راه و روش استدلال و قانع کردن دیگران در مباحثات را می آموخت ؛ به همین دلیل با دقت فراوان به آموختن هنر سخنوری پرداخت . سزار در کنار آموزش های فشرده فکری ، آموزش های ********ی را نیز دنبال می کرد ؛ در کنار روش های مختلف مبارزه ، تاکتیک و استراتژی را نیز آموخت . او ورزشکار بسیار خوبی شده بود و اسب سواری ، دو و میدانی و شنا را به خوبی می دانست .

5 - دوران نوجوانی ژول سزار

5 – دوران نوجوانی ژول سزار

دوران جوانی پر از موانع و مشکلات

ژول سزار در سال ۸۶ قبل از میلاد در سن ۱۴ سالگی پدرش را از دست داد . او و خانواده اش باید با مشکلات و آشفتگی های سیاسی که جمهوری روم را به لرزه درآورده بود ، روبرو می شدند . در حالیکه تشنج و آشوب ، سرزمین های جدید فتح شده ی خارج از ایتالیا را در بر گرفته بود ، در داخل جمهوری ، نابرابری بین ثروتمندان و فقرا هر روز بیشتر می شد . دو گرایش سیاسی و پیروان آنها در مقابل یکدیگر قد علم کرده بودند : از یک طرف « حزب مردمی » که طرفدار تقسیم زمین بین فقرا بود ؛ و از طرف دیگر « حزب اشراف زادگان » که تلاش می کرد امتیازات ویژه ای را که شهروندان ثروتمند کسب کرده بودند حفظ کند . ژول سزار و خانواده اش طرفدار « ماریوس » ( Marius ) ******** حزب مردمی بودند ؛ ولی ماریوس در سال ۸۶ قبل از میلاد از دنیا رفت و همین باعث شد که « سیلا » ( Sylla) ******** حزب اشراف زادگان ، از سال ۸۲ تا ۷۹ قبل از میلاد ، ارباب مطلق روم شود .

ژول سزار با مشکلات مالی مهمی روبرو شد و روم را برای انجام خدمت ******** وظیفه ی خود در آسیای صغیر و جزایر یونانی ، ترک کرد . در این زمان حدود ۲۰ سال سن داشت و از این موقعیت برای دنبال کردن کلاسهای استادان سرشناس در خارج از کشور استفاده کرد . سزار تا سال ۷۸ قبل از میلاد یعنی زمانی که سیلا از دنیا رفت ، به روم بازنگشت .

6 - فعالیت های سیاسی احزاب در میان مردم

6 – فعالیت های سیاسی احزاب در میان مردم

زندگی سیاسی در روم

به مجموعه پست ها و مشاغلی که یک صاحب منصب کشوری ( که به مدت یک سال ، و توصط شهروندان مرد رومی انتخاب می شد ) به ترتیب در درون دولت جمهوری انجام می داد ، « امور اجرایی دفتری » ( Cursus Honorum ) گفته می شد . « خزانه دارها » مسئولیت امور مالی و بودجه روم را بر عهده داشتند . « خطیبان عمومی » ، صاحب منصبان کشوری از میان مردم طبقه پایین بودند و به همین دلیل از حقوق و منافع آنان دفاع می کردند ؛ مردمی که آزاد بودند ولی کمترین میزان دارایی را داشته و از همه کمتر مورد توجه قرار می گرفتند . یک اشراف زاده نمی توانست به این شغل بپردازد چون از مردم طبقه پایین نبود . صاحب منصبان شهرداری از خیابان ها و ساختمان های عمومی مراقبت می کردند و بر عملکرد بازارها نظارت داشتند . صاحب منصبان قضایی نیز همانطور که از عنوانشان پیداست مراقب اجرای قوانین بودند .

7 - مجلس سنای روم

7 – مجلس سنای روم

در راس این سلسله مراتب ، دو کنسول قرار داشتند که از بین سناتورهایی که کاندید شده بودند برگزیده می شدند . آنها در واقع به مدت یک سال ، روسای جمهوری روم بوده و فرماندهی ارتش را بر عهده داشتند . برای رسیدن به مقام کنسولی باید کلیه منصب ها و مشاغل « امور اجرایی دفتری » را به ترتیب سلسله مراتب طی می کردند . صاحب منصبان کشوری تا پایان عمر ، سناتور باقی می ماندند .

یک پست درخشان سیاسی

ژول سزار وارد فعالیت های سیاسی شد و به حزب مردمی پیوست . در آستانه سی سالگی ، و با هدف ورود به سنا ، طی کردن سلسله مراتب منصب ها و مشاغل « امور اجرایی دفتری » را آغاز کرد . در سال ۶۹ قبل از میلاد ، به عنوان کارپرداز سنا انتخاب شد و در نتیجه ، به « پوم پی » ( Pompee ) که از زمان مرگ « سیلا » ، امور سیاسی روم را ********ی می کرد ، نزدیکتر شد ؛ و سال بعد از آن ، به مقام کنسولی ( مقام اول جمهوری ) رسید . مدتی بعد با دختر « پوم پی » ازدواج کرد و داماد او شد . در سال ۶۵ قبل از میلاد ، صاحب منصب شهرداری شد و با راه اندازی نبرد گلادیاتورها ، با هزینه شخصی ، که طرفداران زیادی در بین رومی ها داشت محبوبیت فراوانی در بین مردم کسب کرد .

8 - نبرد گلادیاتورها

8 – نبرد گلادیاتورها

9 - نبرد گلادیاتورها

9 – نبرد گلادیاتورها

در سال ۶۳ قبل از میلاد به مقام کشیش اعظم مذهب رومی ها رسید و در نتیجه نفوذ معنوی بسیاری در بین مردم به دست آورد . در سال ۶۲ به عنوان مسئول امور مالی و در سال ۶۱ به مقام فرمانداری اسپانیا رسید .

عنوان اصلی :   Jules Cesar

منبع :   www.iletaitunehistoire.com

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید