« ژول سزار » امپراطور روم – قسمت دوم

« ژول سزار » امپراطور روم – قسمت دوم

تاکنون از زندگی ، فتوحات و مرگ « کایوس ژولیوس سزار » ، فیلم ها ، سریال ها ، کتاب ها ، حتی کارتون ها و داستانهای مصور بسیاری ساخته شده و به احتمال قوی باز هم ساخته خواهد شد . در قسمت اول این مطلب به شرح مختصری از اوضاع سیاسی و اجتماعی امپراطوری روم ، سالهای ابتدایی زندگی ژول سزار و سلسله مراتبی که وی برای به قدرت رسیدن طی کرد پرداختیم ؛ در « ژول سزار » امپراطور روم – قسمت دوم بیشتر به فتوحات و جنگهای وی خواهیم پرداخت . در قسمت سوم و پایانی این مطلب به سالهای آخر عمر و خودکامگی های وی که به مرگ جمهوری و آغاز امپراطوری روم منجر شد اشاره خواهیم کرد .

1 - ژول سزار امپراطور روم

1 – ژول سزار امپراطور روم

هزینه های سرسام آور مبارزات ********ی ژول سزار توسط « کراسوس » ( Crassus ) یکی از ثروتمندان وفادار به « سیلا » ( Sylla ) که در سالهای ۷۱ – ۷۲ شورش برده ها به سرکردگی « اسپارتاکوس » ( Spartacus ) را سرکوب کرده بود ، تامین می شد . حمایت از سزار برای کراسوس ، راهی برای حفظ تعادل نفوذ « پوم پی » ( Pompee ) بود که مقام کنسولی ، مقام اول جمهوری روم را با او تقسیم می کرد .

2 - اسپارتاکوس

2 – اسپارتاکوس

در نهایت ، این سه مرد به خوبی با هم کنار آمده و به هم کمک می کردند ؛ سزار با حمایت حزب مردمی و اعتبار مقام مذهبی خود ،  پوم پی  با افتخارات و پیروزی های ********ی ، و  کراسوس  با ثروت خود . برای مستحکم کردن این اتحاد ، پوم پی با « جولیا » ( Julia ) دختر سزار ازدواج می کند . در سال ۵۹ قبل از میلاد به لطف این اتحاد سه گانه ، سزار در سن ۴۱ سالگی به مقام کنسولی ، بالاترین مقام سیاسی روم می رسد .

سزار به عنوان ارباب جمهوری روم به مدت یک سال ، زمین هایی را بین سربازان قدیمی پوم پی و شهروندان فقیر در ایتالیا تقسیم کرد . برای خوشحال کردن کسانی که به او رای داده بودند و همینطور پیدا کردن دوستانی در بین سناتورها از خرج کردن بسیار ، دریغ نمی کرد .

3 - سزار در راس سپاه روم

3 – سزار در راس سپاه روم

فتح سرزمین « گل » ( Gaules ) یا فرانسه فعلی

سزار پس از رسیدن به مقام کنسولی ، به دنبال به دست آوردن یک پست فرماندهی ********ی بود تا پیروزی های بیشتری کسب کرده و به استقلال مالی دست یابد . فتح یک سرزمین ، به لطف غنایم و ********انی که به عنوان برده فروخته می شدند ، ثروت فراوانی نصیب فاتحین می کرد . ژول سزار تصمیم گرفت تا فتح سرزمین گل را به پایان برساند . رومی ها از قبل در جنوب سرزمین گل و در اطراف شهر « ناربن » ( Narbonne ) مستقر بودند و نقاط ضعف مردم آن سرزمین را می شناختند . مردم گل با وجود فرهنگ مشترکشان به حدود ۶۰ قوم و قبیله مختلف تقسیم می شدند . همگی مایل بودند آزادی خود را حفظ کنند ، اما تعدادی از آنها سعی داشتند بر همسایگان خود مسلط شوند در حالیکه تعدادی دیگر با رومی ها متحد شده بودند .

در سال ۵۸ قبل از میلاد ، سزار فرماندار ایتالیای شمالی و گل ماورای کوههای آلپ ( Gaule Transalpine ) در جنوب فرانسه فعلی شد . او با چندین لژیون سرباز تحت فرمانش باید آن سرزمین ها را حفظ و در صورت لزوم از آنها دفاع کند . او ۵۰/۰۰۰ سرباز پیاده ******** ، لژیونرهای به خوبی آموزش دیده و کاملاً مجهز ، تحت فرمان خود داشت . سزار به سرعت ، تمام نقاط سرزمین گل که تا آن روز مستقل بود را اشغال کرد . اکنون باید این اشغال را به فرمانبرداری بادوام مردم گل نبدیل می کرد . رسیدن به این هدف ، ۶ سال طول کشید ، سالهایی آکنده از جنگ ، شورش و لسکرکشی های متعدد برای تنبیه شورشیان .

4 - جنگ های سزار

4 – جنگ های سزار

پوم پی و کراسوس هنوز هم از سزار حمایت می کردند . این دو ، در سال ۵۵ قبل از میلاد مجدداً به مقام کنسولی رسیدند ، مقامی که به مدت ۵ سال تمدید کردند . اما کراسوس در سال ۵۳ قبل از میلاد از دنیا رفت و در نتیجه ، سزار و پوم پی رو در روی یکدیگر قرار گرفتند . البته در آن زمان ، سرزمین گل برای مشغول نگهداشتن سزار کافی بود .

« ورسن ژه توریکس » ( Vercingetorix)

در ژانویه سال ۵۲ قبل از میلاد ، شورشی در سرزمین گل شکل گرفت . ظاهراً مردم گل تصمیم گرفته بودند که اختلافات خود را کنار گذاشته و رومی ها را از سرزمین خود بیرون کنند .

5 - ورسن ژه توریکس

5 – ورسن ژه توریکس

اکثریت آنها فرماندهی واحدی را برای خود پذیرفته بودند : « ورسن ژه توریکس » رئیس قبیله « آر – ورن » ( Arvernes ) که روش جدیدی را برای جنگیدن به آنان آموخنه بود . در نبردهای بزرگ پیاده ******** ،لژیونرهای رومی ، سازمانده شده و منظم ، همیشه پیروز میدان بودند . ورسن ژه توریکس تصمیم گرفت با گروههای کوچک سوارکار که به سرعت ، ظاهر ، و به همان سرعت ، ناپدید می شدند رومی ها را به ستوه بیاورد و در ضمن مناطقی را که آذوقه ارتش روم را تامین می کردند ، ویران کند .

سزار که به ورسن ژه توریکس در قلعه خودش « ژرگووی » ( Gergovie ) حمله کرده بود ، شکست خورد . ارتش روم باید عقب نشینی کرده و از آن سرزمین خارج می شد . ورسن ژه توریکس به تعقیب لژیونرهای رومی پرداخت و در اینجا بود که مرتکب اشتباه بزرگی شد . او که در قلعه ژرگووی رومی ها را شکست داده بود ، به خیال اینکه باز هم می تواند آنها را شکست دهد ، در قلعه « آلزیا » ( Alesia ) مستقر می شود . اما این بار ، ارتش سزار با کندن خندق های عمیق ، تله ها ، پرچین ها و موانع غیر قابل عبور ، و با استقرار استحکامات بلند و محکم چوبی در مسیری به طول پانزده کیلومتر ، شهر را محاصره کرد . . . هیچ راه فراری نمانده بود !

6 - ورسن ژه توریکس تسلیم می شود

6 – ورسن ژه توریکس تسلیم می شود

ارتش گل ها که به کمک ورسن ژه توریکس آمده بود ، شکست می خورد . بعد از چند هفته مقاومت ، ورسن ژه توریکس تسلیم می شود . تا زمان بازگشت سزار سردار فاتح نبرد به پایتخت ، او را به روم می فرستند . سزار با زیرکی فراوان ، در مورد اسرا ، بخشندگی فراوانی از خود نشان می دهد چون اکنون باید خود را برای دوران صلح آماده می کرد . با ورسن ژه توریکس طبق آداب و رسوم رومی ها رفتار می شود ؛ در سال ۴۶ قبل از میلاد در مراسم بزرگداشت پیروزی ژنرال فاتح در روم ، او را با قل و زنجیر در انظار عمومی نشان داده و سپس اعدام می کنند .

به سوی جنگ داخلی

در سال ۵۰ قبل از میلاد و در سن ۵۰ سالگی ، سزار از پیروزی های ********ی ، ثروت و قدرتی که کسب کرده بود لذت می برد . او ارتشی را تحت فرمان خود داشت که اکثر سربازانش به شخص وی کاملاً وفادار بودند .

7 - ارتش تحت فرمان سزار

7 – ارتش تحت فرمان سزار

پس از مرگ کراسوس در سال ۵۳ قبل از میلاد ، رقابت بین سزار و پوم پی ، هر احظه ممکن بود به یک نبرد آشکار تبدیل شود . تعداد زیادی از سناتورها از اینکه سزار قدرت کامل را در روم به دست گرفته و جمهوری را حذف کند وحشت داشتند . آیا این سزار نبود که هنگام عبور از یک دهکده کوچک در ناحیه « آلپ » ( Alpes ) در گل اعلام کرده بود که ترجیح می دهد اولین قدرت در روم باشد تا دومین ؟ وحشت زده از پیروزی ********ی و قدرت سزار ، سنا تصمیم گرفت از پوم پی حمایت کند .

ماموریت فرماندهی سزار در گل در سال ۵۰ قبل از میلاد به پایان رسید . سنا تصمیم گرفت او را به روم احضار کرده و برای تضعیف وی و قبل از اینکه به مقام کنسولی انتخاب شود ، مقام و قدرت ********ی اش را از او بگیرند . اما سزار تصمیم داشت درست زمانی که پست فرماندهی اش در گل را تحویل می دهد ، به مقام کنسولی برسد . او به خوبی می دانست که بدون یک توافق ، یا باید از قدرت دست بکشد یا اینکه جنگ را آغاز کند .

8 - سزار و ارتش روم

8 – سزار و ارتش روم

سنا با پشتیبانی پوم پی به سزار دستور می دهد که نیروهای ********ی اش را مرخص کند . در تاریخ ۱۲ ژانویه سال ۴۹ قبل از میلاد ، در حالیکه ورود به سرزمین ایتالیا با به همراه داشتن هر گونه سلاحی اکیداً ممنوع بود ، سزار و سربازانش از رودخانه « روبیکون » ( Rubicon ) که مرز بین سرزمین گل و ایتالیا محسوب می شد ، عبور کردند . جنگ داخلی آغاز شده بود ؛ چوم چی از طرف سنا ، مامور می شود تا از جمهوری دفاع کند اما سزار در عرض ۳ ماه ایتالیا را فتح می کند و پوم پی و سربازانش به یونان پناهنده می شوند .

سزار بر همه دشمنانش پیروز می شود

سزار ، ارباب روم و ایتالیا شروع به متحول کردن جمهوری می کند . او قانونی را به تصویب می رساند که به همه مردان آزاد گل ، عنوان شهروند روم اعطا شود ؛ بدینوسیله یک ایتالیای رومی از « سیسیل » ( Sicile ) تا « آلپ » ( Alpes ) را بنیانگذاری می کند . با این کار ، منطقه آلپ را تبدیل به منبعی برای تامین نیروهای مورد نیاز لژیون هایش می کند .

9 - لژیونرهای رومی

9 – لژیونرهای رومی

جنگ داخلی ، ۵ سال ( از سال ۴۹ تا ۴۵ قبل از میلاد ) طول کشید . ژول سزار برای رسیدن به یونان و نبرد رو در رو با پوم پی از دریای « آدریاتیک » ( Adriatique ) عبور کرد ولی پوم پی به محض رسیدن سزار ، عقب نشینی کرد . نبرد سرنوشت ساز در تاریخ ۹ اوت سال ۴۸ در « فارسال » ( Pharsale ) منطقه ای در « تسالی » ( Thessalie ) روی داد . ارتش پوم پی با ۴۰/۰۰۰ مرد جنگی ، همگی ******** عام یا اسیر شدند . فقط تعدادی از فرماندهان موفق به فرار شدند . سزار آنها را تا مصر تعقیب کرد ولی به محض پیاده شدن از کشتی ، سر بریده دشمن قدیمی اش را که با خیانت اطرافیانش کشته شده بود ، برایش آوردند .

سزار چند ماه در مصر ماند و در این مدت از یک شاهزاده خانم مصری جاه طلب به نام « کلئوپاترا » ( Cleopatre ) حمایت کرد و او را به جای برادرش به عنوان ملکه مصر بر تخت سلطنت نشاند ؛ می گویند که دلربایی کلئوپاترا او را مجذوب خود کرده بود . کلئوپاترا در سال ۴۷ قبل از میلاد پسری به دنیا آورد و او را « سزاریون » ( Cesarion ) نامید و اعلام کرد که سزار ، پدر اوست . زیبایی کلئوپاترا زبانزد خاص و عام بود ولی شهرت گنجینه های مصر هم کم نبود . با وجود سزار ، مصر استقلال خود را از دست داده و به سرزمینی تحت حمایت روم تبدیل شد .

10 - کلئوپاترا

10 – کلئوپاترا

سزار به جنگ با پادشاه « پونت » ( Pont ) در آسیای صغیر که یکی از هم پیمانان پوم پی بود ، رفت ؛ و در نبردی برق آسا ، فقط در مدت چند ساعت ، پیروز میدان شده و این پیام بسیار کوتاه ولی سرشار از غرور را به روم فرستاد : « آمدم ، دیدم ، پیروز شدم » ( Veni , Vidi , Vici ) ! طی سالهای ۴۶ و ۴۵ قبل از میلاد ، در جنگ با پسران پوم پی ، آخرین م********عان جمهوری در آفریقای شمالی و سپس به طور قاطعانه در اسپانیا پیروز شد و پس از بازگشت به پایتخت ، پیروزی های خود را جشن گرفت .

عنوان اصلی :   Jules Cesar

منبع :   www.iletaitunehistoire.com

نشریه اینترنتی زندگی کودکان

 


پاسخ دهید