۸ بازی ساده برای کودکان ۴ تا ۵ سال به همراه یک بزرگتر

۸ بازی ساده برای کودکان ۴ تا ۵ سال به همراه یک بزرگتر

در اینجا ۸ بازی متنوع ، مهیج و سرگرم کننده را به شما معرفی می کنم که برای انجام آنها به وسایل پیچیده و خاصی نیاز نخواهید داشت . بعضی از آنها را داخل منزل هم می توانید انجام بدهید و برای انجام بعضی دیگر ، به فضای بیشتری احتیاج خواهید داشت .اکثر این بازی ها برنده و بازنده ندارد و فقط برای سرگرمی کودکان می باشد . « ۸ بازی ساده برای کودکان ۴ تا ۵ سال به همراه یک بزرگتر » شامل بازی های فکری ، جنبشی و اطلاعات عمومی هستند ؛ بالاخره یکی از آنها مورد پسند کودک شما قرار خواهد گرفت ؛ البته این موضوع به نحوه معرفی و اجرای هر یک از آنها هم بستگی دارد . مطمئین هستم که با کمی عشق و حوصله می توانید لحظات شادی را برای خودتان و کودکانتان بیافرینید .

1 - بازی نگهبان نابینا

1 – بازی نگهبان نابینا

بازی شماره ۱ : « نگهبان نابینا »

شیئی را در مقابل کودک خود قرار دهید . او باید بدون لمس کردن یا نگهداشتن آن شیئی از آن مراقبت کند . چشمان کودکتان را ببندید و سعی کنید آن شیئی را بردارید . او باید به دقت به صداها گوش کرده و سعی کند تا شما را گرفته و از آن شیئی محافظت کند . به محض اینکه موفق به گرفتن شما شد و یا اینکه شما موفق به برداشتن آن شیئی شدید ، جای خود را با هم عوض کنید .

2 - بازی داستان دو نفره

2 – بازی داستان دو نفره

بازی شماره ۲ : « داستان دو نفره »

برای شروع یک داستان ، جمله ای را به کودک خود پیشنهاد کنید . او باید جمله دیگری را برای ادامه داستان پیشنهاد کند ؛ و به همین ترتیب هر یک ، جمله ای را در ادامه داستان بگویید . می توانید جای خود را با کودکتان عوض کنید تا او اولین جمله داستان را بگوید . برای تفریح بیشتر می توانید قبل از شروع ، موضوع داستان را انتخاب کنید : عجیب و غریب ، مهیج ، اعماق دریا ، جنگل و غیره .

3 - بازی کلمه رمز

3 – بازی کلمه رمز

بازی شماره ۳ : « کلمه رمز »

شیئی را انتخاب کنید و یک اسم عجیب و غریب و بی معنی را به عنوان « رمز » روی آن بگذارید مثلاً « اشمیل بلیک » ! در باره آن شیئی با کودک خود صحبت کنید ؛ فقط هر بار که باید نام آن را بر زبان بیاورید ، به جای آن بگویید « اشمیل بلیک » مثلاً : « توی فروشگاه ، یک بسته اشمیل بلیک برداشتم و توی سبد خریدهایم گذاشتم . » کودک شما با پرسیدن سوالاتی باید ماهیت واقعی « اشمیل بلیک » را کشف کند !

4 - بازی صدای ممنوع

4 – بازی صدای ممنوع

بازی شماره ۴ : « صدای ممنوع »

یکی از صداهای حروف الفبا را به عنوان « صدای ممنوع » انتخاب کنید . هر کس به نوبت کلمه ای را پیشنهاد می کند که در آن از صدای ممنوع استفاده نشده است ، مثلاً اگر صدای « س » ممنوع باشد ، این ممنوعیت شامل حروف « س » ، « ص » و « ث » هم می شود و الی آخر . هر اشتباه یک امتیاز به بازیکن حرف خواهد داد . بازی زمانی تمام می شود که یکی از بازیکنان ۳ امتیاز کسب کرده باشد .

5 - بازی آسمان و دریا و زمین

5 – بازی آسمان و دریا و زمین

بازی شماره ۵ : « آسمان و دریا و زمین »

هر بار که شما کلمات « آسمان » ، « دریا » و « زمین » را می گویید ، فرزند شما بلافاصله باید نام یکی از حیوانات « پرنده » ، « دریایی » یا « زمینی » را بگوید . اگر اشتباه کرد یا نام حیوانی را دو بار گفت ، جای خودتان را با او عوض کنید .

6 - بازی ارتباط کلمات

6 – بازی ارتباط کلمات

بازی شماره ۶ : « ارتباط کلمات »

فهرستی از کلمات ( دسته های ۳ تایی یا ۴ تایی ) را که یک نقطه مشترک با هم دارند ، آماده کنید . فرزند شما باید آن نقطه مشترک را پیدا کند . اگر موفق شد ، جای خود را با او عوض کنید .

7 - بازی دروغ بزرگ

7 – بازی دروغ بزرگ

بازی شماره ۷ : « دروغ بزرگ »

۳ جمله به فرزندتان بگویید که یکی از آنها اشتباه است ، مثلاً : « پرندگان ، دندان دارند » و « دوچرخه ها ، چرخ دارند » و « کامپیوترها ، آب نبات نمی خورند » . فرزند شما باید با پرسیدن سوالاتی ، جمله اشتباه را پیدا کند . وقتی فرزند شما جمله اشتباه را کشف کرد ، شما می توانید علت آن را برای او توضیح دهید که چرا دو جمله ی دیگر درست ، و این یکی اشتباه است . پس از آن می توانید جای خود را با یکدیگر عوض کنید .

8 - بازی داستان مصور

8 – بازی داستان مصور

بازی شماره ۸ : « داستان مصور »

به همراه فرزندتان ، تصویری را از برگه های تبلیغاتی یا یک مجله کهنه ، انتخاب و در صورتی که اشکالی نداشته باشد با قیچی جدا کنید . دو نفری برای این تصویر ، داستانی از خودتان ابداع کنید .

برای شروع ، می توانید برای شخصیت داستانتان یک اسم انتخاب کنید . از محیط اطراف و محل زندگی او صحبت کنید . . . کم کم داستان شما شکلی به خودش خواهد گرفت . مطمئین باشید که از منابع اطلاعاتی و تخیلات فرزندتان تعجب خواهید کرد . اگر حوصله و سلیقه چسباندن این تصاویر و نوشتن داستانهایتان در دفتری را داشته باشید ، مجموعه فوق العاده خاطره انگیزی خواهد شد . این کار را در مورد بازی شماره ۲ ( داستان دو نفره ) هم می توانید انجام دهید .

عنوان اصلی :   Jeux pour 4 – 5 ans avec un adulte

منبع :   auxpetitesmains.free.fr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان

 


پاسخ دهید