کودکان کار در کشور روسیه

کودکان کار در کشور روسیه

خودمان را فریب ندهیم ؛ شاید هرگز نتوان این مشکل را در سرتاسر جهان و به کلی ریشه کن کرد چون بعضی قدرتها از کار کودکان سود فراوانی می برند و حاضر به چشم پوشی از آن نیستند ، ولی لااقل می توانیم کار همین قدرتها را سخت تر کنیم ! حتی اگر بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که تعداد اندکی از این کودکان ناچار نباشند برای زنده ماندن ، کار کنند ؛ کار بزرگی انجام داده ایم . همانطور که در مطالب قبلی در این زمینه بارها خدمتتان عرض کردم ، هیچ کشوری ، روی این کره خاکی وجود ندارد که درگیر این مشکل نشده باشد حتی کشورهایی که خود را ابر قدرت جهان می دانند .

این بار به بررسی مشکل کودکان کار در کشور روسیه خواهیم پرداخت . به امید روزی که همه کودکان جهان ، جای راحتی برای خوابیدن ، غذای مناسبی برای خوردن ، مدرسه ای برای درس خواندن ، و امیدی برای فردای بهتر خود داشته باشند .

1 - کودکان کار در کشور روسیه

1 – کودکان کار در کشور روسیه

فدراسیون روسیه طی دهه های اخیر تغییرات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی بسیار مهمی را پشت سر گذاشته است . این تغییر و تحول ، چهره خود را با افزایش قابل ملاحظه فقر در بین خانواده ها نشان داد . در سال ۲۰۰۶ طبق گزارش « کمیته دولتی آمار روسیه » ( Comite d’Etat a la Statistique de Russie ) 53% کودکان زیر ۱۶ سال در فقر زندگی می کردند یعنی ۱۰% بیشتر از بزرگسالان . با وجود تحول درصد جهانی افرادی که « فقیر » محسوب می شوند این فاصله ۱۰ درصدی سالهاست که پایدار مانده است . البته نباید فراموش کرد که در مورد این ارقام همیشه جای بحث وجود دارد حتی اگر کم و بیش توسط سازمان های غیر دولتی تایید شده باشند . یکی از اولین عوارض این « فقر » رها شدن تعداد بسیار مهمی از کودکان در خیابان هاست .

2 - کودکان کار در کشور روسیه

2 – کودکان کار در کشور روسیه

تعداد این کودکان بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار و طبق گزارش بعضی از سازمان های غیر دولتی ۲ میلیون نفر ********ن زده می شود . طبق اطلاعیه و******** کشور روسیه این تعداد ۱۵۰/۰۰۰ نفر است . این کودکان را می توان اغلب در شهرهای بزرگ و اطراف ایستگاه های قطار مشاهده کرد . در کشوری که توسط باندهای زیر زمینی به فساد کشیده شده ، طبق گزارش اداره بین المللی کار « پدیده کار کودکان در رابطه مستقیم با مافیای روسیه است . » طبق قانون ، در روسیه کار کردن کودکان ممنوع است اما بسیاری از کودکانی که در خیابان ها زندگی می کنند ، برای زنده ماندن ، با به خطر انداختن زندگی ، سلامتی و رشد فیزیکی و روحی-روانی خود ، کار می کنند .

3 - کودکان کار در کشور روسیه

3 – کودکان کار در کشور روسیه

پسرها به کارهایی از قبیل باربری ، آشغال جمع کنی و شستن ماشین ها می پردازند ؛ ولی دخترها محکوم به کارهای خلاف اخلاق و استثمار جنسی هستند . کودکان هنگام کار برای یک کارفرما باید فشار جسمی زیادی را تحمل کنند ؛ و وقتی اسیر چنگال مافیا هستند باید تن به انواع باج خواهی بدهند .

هر روز هزاران خانواده برای زنده ماندن به سوی شهرهای بزرگ مهاجرت می کنند . کسانی هم که مهاجرت نمی کنند ، در خانه می مانند ولی برای کمک به وادینشان در خیابان ها کار می کنند . بدین ترتیب کودکان دست به فعالیت های زیادی می زنند : تجارت های کئچک ، گدایی از طریق آواز خواندن ( با یک آلت موسیقی یا بدون آن ) ، شستن شیشه جلوی خودروها سر چهار راه ها پشت چراغ قرمز ؛ بعضی ها دست به اعمال خلاف اخلاق می زنند و بعضی ها هم در خانه های فساد کار می کنند .

4 - کودکان کار در کشور روسیه

4 – کودکان کار در کشور روسیه

در بعضی حوزه ها ، برای پیدا کردن کار ، کودکان باید با بزرگسالان رقابت کنند مثلاً برای فروش هر چیزی در خیابان مثل فروش مواد مخدر . طبق ارزیابی های دولن روسیه نزدیک به یک میلیون کودک در این کشور مشغول به کار هستند . با توجه به آمار منتشر شده از سوی سازمان بین المللی کار ۱۶/۰۰۰ نفر از این کودکان در شهر « سن پترزبورگ » ( Saint-Petresbourg ) و ۵۰/۰۰۰ نفر از آنان در « مسکو » ( Moscou ) کار می کنند .

حداقل سن قانونی برای کار کردن ، ۱۵ سال و در بعضی موارد و شرایط خاص ، ۱۴ سال می باشد . قانون خاصی در مورد مدت زمان روزانه کار کودکان وجود ندارد به جز برای آنهایی که مشغول ادامه تحصیل هستند .

عنوان اصلی :   Les enfants de travail a la federation de Russie

منبع :   www.droitsenfant.fr/travail.htm

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید