گل و پروانه با نوارهای مقوایی لوله شده

گل و پروانه با نوارهای مقوایی لوله شده

در اینجا یک مدل دیگر از کاردستی با « نوارهای مقوایی لوله شده » ( Quilling ) را به شما معرفی می کنم تا ببینید که با چند تکه نوار مقوایی لوله شده و به آسانی ، کودکان شما قادر به انجام چه کارهای زیبایی هستند ! با دیدن ظاهر زیبای این کاردستی ها ممکن است فکر کنید که درست کردن آنها نباید خیلی آسان باشد ولی باور کنید اصلاً دشوار نیستند . اطمینان دارم که با کمی تمرین قادر خواهید بود کاردستی های زیباتری از « گل و پروانه با نوارهای مقوایی لوله شده » بسازید . در پایان ، تصاویر چند نمونه از آثاری را که با این روش ساخته شده اند خدمتتان تقدیم می کنم .

1 - نوارهای مقوایی لوله شده

1 – نوارهای مقوایی لوله شده

وسایل مورد نیاز :

-نوارهای مقوایی لوله شده ، به عرض ۵ میلیمتر ، بریده شده از سمت طولی ورق های مقوای رنگی که نباید خیلی ضخیم باشد

-یک عدد پنس با سر باریک ( از سیخ چوبی یا خلال دندان یا امثال اینها هم می توانید استفاده کنید ) *

-قیچی *

-شابلون دایره

-چسب مایع

*جهت رعایت نکات ایمنی بهتر است استفاده از این وسایل با کمک و نظارت یک بزرگتر انجام شود .

2 - نوارهای مقوایی لوله شده

2 – نوارهای مقوایی لوله شده

۱ – نوارهای کاغذی را به کمک پنس یا به دور یک سیخ چوبی بپیچانید ؛ وقتی دایره به دست آمده را از پنس جدا کردید ، آن را به آرامی رها کنید . برای به دست آوردن حلقه در اندازه دلخواه ، از یک شابلون دایره استفاده کنید . انتهای نوار را با چسب بچسبانید تا حلقه شما بسته بماند .

3 - نوارهای مقوایی لوله شده

3 – نوارهای مقوایی لوله شده

۲ – برای ساختن برگها و ساقه های هر گل ، یکی از نوارها را به دو قسمت نامساوی تقسیم کرده و ببرید ( حدود یک سوم و دو سوم یک نوار ) ؛ و با رعایت همین اندازه ها ( یعنی یک سوم و دو سوم ) آنها را تا کنید .

4 - نوارهای مقوایی لوله شده

4 – نوارهای مقوایی لوله شده

۳ – به جز قطعه بزرگتر که ساقه گل شما خواهد شد ، سه قطعه دیگر را در جهت های مخالف بپیچانید و به صورت حلقه درآورید . قطعه بزرگتر را از محل تا خوردگی به داخل قطعه کوچکتر بچسبانید .

5 - نوارهای مقوایی لوله شده

5 – نوارهای مقوایی لوله شده

۴ – برای چسباندن همه قطعات روی کاغذ زمینه تان می توانید لبه های یک طرف قطعات را کمی چسب ماتیکی بزنید و یا اینکه چسب را مستقیماً روی کاغذ زده و سپس قطعات را در محل های تعیین شده بچسبانید . من روش اول را برای چسباندن ساقه و برگها ، و روش دوم را برای چسباندن گلها به شما توصیه می کنم .

6 - نوارهای مقوایی لوله شده

6 – نوارهای مقوایی لوله شده

۵ – برای ساختن بال های بزرگ پروانه ها ۵ نوار از رنگ های مختلف را انتخاب کنید .

7 - نوارهای مقوایی لوله شده

7 – نوارهای مقوایی لوله شده

۶ – سپس آنها را به صورت حلقه درآورده و داخل بزرگترین سوراخ شابلون دایره ( ۳۵ میلیمتر ) قرار داده و با کمی چسب مایع انتهای آن را بچسبانید تا پس از خشک شدن از هم باز نشود .

8 - نوارهای مقوایی لوله شده

8 – نوارهای مقوایی لوله شده

۷ – اگر شابلون دایره ندارید می توانید با کشیدن اندازه دایره دلخواهتان روی کاغذ ، یک الگو برای خودتان بسازید ؛ مهم این است که دو بال بزرگ هم اندازه باشند ، حالا چه اندازه ای زیاد مهم نیست . چند میلیمتر کمتر یا بیشتر ، صدمه ای به کارتان نخواهد زد .

9 - نوارهای مقوایی لوله شده

9 – نوارهای مقوایی لوله شده

۸ – برای ساختن بالهای زیرین ، به یک نوار ( یک دوم ) به رنگ داخلی بال بزرگ ، و یک نوار از رنگ بعدی ، و دو نوار به رنگ زرد نیاز دارید . روش ساخت عیناً مانند بال بزرگ است فقط در اندازه کوچکتر . حالا باید حلقه ها را با نوک انگشتان از یک طرف فشار بدهید تا شکل بال را به دست بیاورید .

10 - نوارهای مقوایی لوله شده

10 – نوارهای مقوایی لوله شده

۹ – برای ساختن بدن پروانه ، یکی از نوارهای مقوایی را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید . با یکی از آنها حلقه ای ( حدود ۱۲ میلیمتر ) بسازید . سپس این حلقه را از یک سو با نوک انگشتان فشار بدهید ؛ بار دوم درست سمت مقابل را هم فشار بدهید تا حلقه شما به شکل یک برگ دربیاید . برای ساختن شاخک های پروانه ، دو انتهای این قطعه را در جهت مخالف یکدیگر کمی بپیچانید .

11 - نوارهای مقوایی لوله شده

11 – نوارهای مقوایی لوله شده

۱۰ – نیمه دوم را از وسط تا کنید . قطعه شبیه برگی را که ساخته اید داخل بدن پروانه قرار داده و بچسبانید . کمی چسب به قسمت بالای بدن پروانه بزنید تا کل این مجموعه محکم شده و تکان نخورد .

12 - نوارهای مقوایی لوله شده

12 – نوارهای مقوایی لوله شده

۱۱ – حالا بالها را به بدن پروانه بچسبانید . این هم یک پروانه تقریباً قرینه !

در اینجا تصاویری از آثار خلق شده با استفاده از این تکنیک را خدمتتان تقدیم می کنم :

13 - نوارهای مقوایی لوله شده

13 – نوارهای مقوایی لوله شده

14 - نوارهای مقوایی لوله شده

14 – نوارهای مقوایی لوله شده

15 - نوارهای مقوایی لوله شده

15 – نوارهای مقوایی لوله شده

16 - نوارهای مقوایی لوله شده

16 – نوارهای مقوایی لوله شده

شما می توانید کارتان را با طرح های ساده شروع کنید تا کم کم آماده خلق آثار زیبا و پیچیده تری شوید . . . با آرزوی موفقیت .

عنوان اصلی :   Fleurs et chenilles en quilling

منبع :   www.mespetitsbonheurs.com

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید