آموزش سه بازی از گوشه و کنار جهان – قسمت چهارم

آموزش سه بازی از گوشه و کنار جهان – قسمت چهارم

بازی زبان مشترک همه بچه های دنیاست . از طریق بازی می توان دروس مدرسه ، روابط و رفتار اجتماعی و خانوادگی و بسیاری چیزهای دیگر را به آنان آموخت . مدتی قبل انتشار سلسله مطالبی در مورد آموزش بازی های بچه های دیگر کشورهای جهان را شروع کردم و سه قسمت از آن منتشر شد . در « آموزش سه بازی از گوشه و کنار جهان – قسمت چهارم » سه بازی از کشورهای برزیل ، آلمان و اتیوپی را خدمتتان معرفی می کنم . همه این بازی ها در پایان ، برنده و بازنده ای ندارند و هدف بعضی از آنها فقط هیجان و سرگرمی ، و تقویت سرعت عمل و دقت بچه هاست .

1 - بازی با جارو

1 – بازی با جارو

بازی شماره ۱ : « بازی با جارو » ( Le jeu du Balais ) از کشور برزیل

بازیکنان یک حلقه تشکیل داده و هر کدام یک شماره دریافت می کنند . یکی از بازیکنان را انتخاب کنید تا وسط حلقه ایستاده و دسته یک جارو را در دست نگهدارد . او با صدای بلند یکی از شماره ها را صدا می کند ، جارو را رها کرده و به سرعت به حلقه بازیکنان می پیوندد . بازیکنی که شماره او را صدا کرده اند بایر سریعاً به طرف جارو دویده و آن را قبل از اینکه روی زمین بیفتد ، بگیرد . اگر موفق شد ، جایگزین بازیکن میانه میدان شده و بازی را به همان ترتیب ادامه می دهد . ولی اگر موفق نشد قبل از افتادن جارو ، خود را به آن برساند ، از بازی خارج می شود .

بازیکنی که جارو را در دست دارد و باید شماره ای را با صدای بلند بخواند اگر اشتباهاً شماره بازیکنی را خواند که قبلاً از بازی خارج شده ، او نیز به نوبه خود از بازی خارج خواهد شد . بازی آنقدر ادامه پیدا می کند تا فقط یک بازیکن در زمین باقی بماند .

2 - بازی نتیجه غیر منتظره

2 – بازی نتیجه غیرمنتظره

بازی شماره ۲ :  « نتیجه غیر منتظره » ( Comment finira-t-il ) از کشور آلمان

یک برگ کاغذ نقاشی بزرگ را روی دیوار نصب کنید ( می توان از تخته سیاه و گچ هم استفاده کرد ) . اولین بازیکن در ذهن خود طرحی را انتخاب و شروع به کشیدن خطوط اولیه ی آن می کند . بقیه بازیکنان به همین ترتیب هر کدام چند ثانیه فرصت خواهند داشت تا به ذوق و سلیقه و تخیلات خود ، دنباله تصویر را بکشند . . . و هر بار طرح متفاوتی روی تابلو ظاهر میشود ! نتیجه نهایی را با فکری که اولین بازیکن در سر داشت و بر اساس آن نقاشی را شروع کرد ، مقایسه کنید ، یقیناً تعجب خواهید کرد !

3 - بازی کلاغ های قارقارو

3 – بازی کلاغ های قارقارو

بازی شماره ۳ : « کلاغ های قارقارو » ( Kwack Yakack ) از کشور اتیوپی

هر تعداد بازیکن که بخواهند می توانند در این بازی شرکت کنند . تعدادی اشیای مختلف را گردآوری کنید ، مثل : طناب ، صدف ، دگمه ، قاشق ، توپ پینگ پنگ و غیره . یک نفر را انتخاب کنید تا طی مدت زمان مشخصی به همه اشیا نگاه کرده و سپس از اتاق خارج شود . بقیه بازیکنان هر کدام ، یکی از اشیا را برداشته و در دستش پنهان می کند . بازیکنان به صورت حلقه روی زمین می نشینند و بازیکنی که از اتاق خارج شده بود ، برمی گردد . او باید با سوالاتی که از بقیه می پرسد ( یک ، دو یا سه سوال برای هر بار تلاش ، طبق توافق قبلی بازیکنان ) حدس بزند که کدام شیئی نزد چه کسی است ؟ اگر اشتباه کرد ، بازیکنی که شیئی را در دست دارد صدای قارقار کلاغ را در می آورد ، ولی اگر درست حدس زد ، بازیکن مذکور ساکت می ماند .

4 - بازی کلاغ های قارقارو

4 – بازی کلاغ های قارقارو

اگر همان بار اول موفق به کشف شیئی شد ، آن را در دسته « صحیح » می گذارد ؛ ولی اگر پس از ۳ بار تلاش موفق به کشف آن نشد باید شیئی مذکور را در دسته « غلط » بگذارد . اگر بار دوم یا سوم درست حدس زد ، شیئی مذکور را در دسته « وسط » می گذارد . بازیکن منتخب ، یک به یک به سراغ بقیه بازیکنان می رود تا وقتی که همه اشیا پیدا شده و به یکی از ۳ دسته « صحیح » ، « غلط » و یا « وسط » بپیوندند . در پایان اگر تعداد اشیای دسته « صحیح » بیشتر از دسته « غلط » بود ، بازیکن برنده است ؛ اشیای دسته وسط به حساب نمی آیند .

عنوان اصلی : Jeux et Recettes du Monde entier

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید