آموزش چهار بازی از گوشه و کنار جهان – قسمت ششم

آموزش چهار بازی از گوشه و کنار جهان – قسمت ششم

بازی در زندگی کودکان نقش مهمی دارد . کودک علاوه بر اینکه ضمن بازی طرز ابراز عواطف مختلف را فرا می گیرد به تدریج بهتر می تواند عواطف خود را کنترل کند . مشکلاتی که کودک در بازی ، با آنها روبرو می شود و کوشش وی برای حل آنها ، قدرت او را برای برخورد با مسائل در دوره های بعدی زندگی افزایش می دهد .

در « آموزش چهار بازی از گوشه و کنار جهان – قسمت ششم » بازیهایی از کشورهای برزیل ، بلژیک و استرالیا را به شما معرفی خواهم کرد که امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته و لحظات شادی را برای شما و کودکانتان بیافرینند . همه بازی ها ، برنده و بازنده ندارند و هدف بعضی از آنها علاوه بر بالا بردن و تقویت سرعت و دقت عمل ، خلق لحظات شاد و مهیج برای بچه هاست .

1 - بازی باغ وحش

1 – بازی باغ وحش

بازی شماره ۱ : « باغ وحش » ( Jeu du Zoo ) از کشور برزیل

بازیکنان را به چند گروه تقسیم کنید . هر گروه ، حیوانی را انتخاب می کند که صدای مشخصی دارد . چشم همه بازیکنان را با پارچه تمیز ببندید و آنها را در محوطه پخش کنید ( اتاق ، سالن یا یک محوطه بسته و امن ) . با علامت مربی ، همه بازیکنان شروع به حرکت می کنند در حالی که صدای حیوان انتخابی گروهشان را تقلید می کنند . اعضای هر گروه ، فقط باید به کمک تقلید صدای حیوان انتخابی خودشان ، یکدیگر را یافته و دور هم جمع شوند ؛ اولین گروهی که موفق به انجام این کار شد ، برنده است .

2 - بازی کلمه عبور

2 – بازی کلمه عبور

بازی شماره ۲ : « کلمه عبور » ( Les Passemots ) از کشور بلژیک

همه بازیکنان به ستون یک پشت سر هم می ایستند . آخرین نفر ، کلمه ای را انتخاب می کند و با انگشتش اولین حرف آن کلمه را روی پشت بازیکن مقابل خود می نویسد . بازیکن مذکور به همین ترتیب آن حرف را روی پشت بازیکن بعدی می نویسد و به همین ترتیب تا آخر . وقتی همه حروف آن کلمه به ترتیبی که ذکر شد به بازیکنی که اول صف ایستاده منتقل شد ، او باید آن کلمه را به همه اعلام کند . گاهی اوقات واقعاً تعجب آور است که کلمات در طی این نقل و انتقال چقدر می توانند تغییر شکل بدهند !

3 - بازی دینامیت

3 – بازی دینامیت

بازی شماره ۳ : « دینامیت » ( Gelignite Sticks ) از کشور استرالیا

بازیکنان را به گروههای مساوی نقسیم کنید . به هر بازیکن یک عدد « دینامیت » بدهید . برای درست کردن دینامیت ها می توانید یک مجله یا روزنامه کهنه را لوله کرده و با نوار چسب ، خوب بچسبانید تا باز نشود . وقتی علامت شروع داده شد ، هر بازیکن باید سعی کند تا از شر دینامیتی که در دست دارد خلاص شود ؛ برای این کار باید بازیکنان گروههای دیگر را لمس کند ( با ملایمت ! ) تا آنها ناچار شوند دینامیت او را گرفته و به نوبه خود سعی کنند تا از همین طریق از شر آن خلاص شوند .

بازی آنقدر ادامه پیدا می کند تا وقتی که با علامت مربی ، همه بازیکنان به گروه خودشان ملحق شوند و شروع به شمردن دینامیت های خود کنند . گروهی که کمترین تعداد دینامیت را داشته باشد ، برنده است .

4 - مسابقه پر کردن بطری

4 – مسابقه پر کردن بطری

بازی شماره ۴ : « مسابقه پر کردن بطری » ( Fill the Bottle Race ) از کشور استرالیا

شرکت کنندگان را به گروههای مختلف تقسیم کنید . بازیکنان هر گروه به صف پشت سر هم می ایستند . در یک انتهای این صف ، یک سطل پر از آب ، و در انتهای دیگر ، یک بطری خالی و یک عدد قاشق چایخوری قرار دارد . هدف ، پر کردن بطری به کمک قاشق چایخوری است و برای رسیدن به این هدف ، اعضای هر گروه قاشقشان را دست به دست می گردانند و بعد از پر کردن آن ، دوباره برمی گردانند . در پایان بازی ، گروهی که بطری خود را بیشتر از بقیه پر کرده باشد و یا اینکه قبل از بقیه موفق به پر کردن بطری تا نقطه ای که قبلاً تعیین شده ، بشود ، برنده است .

منبع :   Jeux et recettes du monde entier

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید