یک بازی جالب با تخم مرغ

بازی-با-تخم-مرغ-(5) چگونه می توانید بدون شکستن تخم مرغ محتویات درونی آن و مخصوصا زرده ی تخم مرغ را مشاهده کنید ؟ روش انجام این فعالیت سرگرم کننده را در ادامه دنبال کرده و پیشنهاد می کنیم با کودک کنجکاوتان در خانه انجام دهید .

در این پست شما با یک انجام یک راهکار ساده که در واقع یک واکنش شیمیایی است می توانید یک تخم مرغ شفاف بسازید که محتویات درونی ان و مخصوصا زرده آن به راحتی قابل مشاهده است . انجام این فعالیت را برای والدین یا آموزگاران و مخصوصا آمزگاران پایه چهارم ابتدایی که در کتاب درسی علومشان بحثی با عنوان سلول دارند را پیشنهاد می کنیم .

برای انجام این آزمایش شما به یک یا چند تخم مرغ و یک ظرف شیشه ای و مقداری سرکه سفید نیاز دارید . نام علمی  سرکه سفید اسید استیک است .

ابتدا تخم مرغ را داخل ظرف شیشه ای بگذارید و مقداری سرکه سفید روی آن بریزید تا تخم مرغ در ظرف شناور بماند . هنوز چند دقیقه از این مرحله نگذشته مشاهده خواهید کرد حباب های کوچکی روی پوسته تخم مرغ ایجاد می شود . ۲۴ ساعت تخم مرغ را به همین حالت نگه دارید . پس از ۲۴ ساعت سرکه ها را دور ریخته و مجددا سرکه جدید اضافه کنید و بگذارید که ۴۸ ساعت به همین حالت باقی بماند .

بازی-با-تخم-مرغ

بعد از ۴۸ ساعت تخم مرغ را از ظرف بردارید . مشاهده خواهید کرد که پوسته ی تخم مرغ به راحتی از آن جدا می شود ، در حالی که تخم مرغ شفاف و شگفت انگیز باقی خواهد ماند .

بازی-با-تخم-مرغ-(1)

تخم مرغ را زیر آب بشویید .

بازی-با-تخم-مرغ-(2)

حالا یک تخم مرغ شفاف دارید که با تکان دادن آن حرکت زرده در داخل آن را مشاهده می کنید .

بازی-با-تخم-مرغ-(4)

از کودکتان بخواهید که خود به صورت مستقیم مراحل مختلف کار را نظارت کند .

بازی-با-تخم-مرغ-(5)

این تخم مرغ یک پوسته ی نرم دارد که اگر بخواهید آن را به سلول تشبیه کنید در واقع پوسته یا غشا سلول است . زرده هم نقش هسته ی سلول را بازی می کند .

بازی-با-تخم-مرغ-(6)

اندازه ی این تخم مرغ از تخم مرغ معمولی بزرگ تر است . به کودکتان این فرصت را بدهید که به صورت مستقیم به مشاهده بپردازد و خود این موارد را کشف کند .

بازی-با-تخم-مرغ-(8)

و اما دلیل علمی این مطلب :
پوسته تخم مرغ در واقع کربنات کلسیم است که وقتی در مجاور سرکه سفید یا اسید استیک قرار میگیرد دی اکسید کربن آن به صورت حباب های ریز از آن جدا شده و کلسیم باقی مانده در سرکه حل میشود .

بازی-با-تخم-مرغ-(9)

پیشنهاد میکنیم این ازمایش را با دیگر موادی که پوشش کلسیمی دارند انجام دهید .


23 پاسخ به “یک بازی جالب با تخم مرغ”

  1. A می‌گه:

    خیلی خوب بود .

  2. زهره می‌گه:

    عالییه امتحان کردم

  3. بهار می‌گه:

    خیلی خوب بود

پاسخ دهید