آموزش ساخت عروسک انگشتی

aroosak

 

 

عروسک های انگشتی برای اجراهای نمایشی کودکان مناسب هستند . این عروسک ها بخاطر سبکی که دارند و همچنین روش ساده ی ساخت آن ها و کم هزینه بودنشان از بین انواع عروسک ها برای اجراهای نمایشی بچه ها مناسب ترند . یک کودک می تواند در یک زمان چند تا از این عروسک های انگشتی را در دست داشته باشد و به ایفای نقش بپردازد . در ادامه مطلب با روش ساده ی ساخت عروسک انگشتی آشنا می شوید .

 

پارچه های فومی مخصوص عروسک برای ساختن عروسک های انگشتی مناسبترین هستند . این نوع از پارچه ها به خاطر ضخامتی که دارند هنگام گذاشتنشان در انگشت می توانند صاف و راست بایستند و یا خم و راست کردن انگشتان دست به راحتی تکان می خورند . تکه ای پارچه به کودک بدهید و از او بخواهید به اندازه سه برابر یا چهار برابر کلفتی انگشت دستش  و به بلندی آن از لایه ی مخصوص عروسک سازی مستطیلی با قیچی بچیند . مستطیل دیگر را با گذاشتن پارچه روی مستطیل اول تهیه کند . یعنی در کل دو پارچه مستطیل شکل را آماده کند .

آموزش ساخت عروسک انگشتی

سپس می تواند سر دو مستطیلی که برش خورده را به حالت های مختلف نیم دایره ای ، پرانتزی و … برش بزند . در این مرحله به کودک کمک کنید تا حاشیه پارچه را بدوزد . می توان از کوک های معمولی هم برای این کار استفاده کرد .

آموزش ساخت عروسک انگشتی

در مرحله ی بعد با توجه به موجودی که قرار است این عروسک دستی به آن تبدیل شود ، عروسک را تزیین کنید . از چشم های عروسکی ، لایه های دیگر پارچه های رنگی ، پولک ، مهره و … برای تزیین عروسک انگشتی استفاده کنید .

آموزش ساخت عروسک انگشتی

عروسک های انگشتی را می توان با دو روی متفاوت هم ساخت . یعنی پشت عروسک انگشتی مربوط به موجودی دیگر باشد . برای این کار می شود که حتی لایه ی پشتی عروسک را هم از رنگ دیگر انتخاب کرد و دوخت .

آموزش ساخت عروسک انگشتی

با اضافه کردن شاخ ، چشم ، دهان ، منقار و … به عروسک انگشتی دست ساز ، آن را به واقعیتی که پیش رویش است نزدیک کرد . مثلا وقتی برای عروسک انگشتی شاخ و چشم های درشت و بینی پهن و بزرگ اضافه کنید مشخص است که موجودی که طراحی کرده اید گاو است .

آموزش ساخت عروسک انگشتی

پرده ای را از وسایل معمولی خانه مثل دستگیره در پای مبل و … آویزان کنید و به تماشای نمایش عروسکی خلاقانه ی فرزندتان بپردارید . کودکان معمولا علایق خود را در داستان های خیالی شان بازگو میکنند و از این طریق می توان آن ها را تا حدودی روانشناسی کرد . نمایش های عروسکی و ایفای نقش آن در بالا بردن اعتماد به نفس کودکان نقش بسزایی دارد . متقابلا کودکانی که اعتماد به نفس بالایی دارند در اجرای نمایش های عروسکی خوب می درخشند .

آموزش ساخت عروسک انگشتی


5 پاسخ به “آموزش ساخت عروسک انگشتی”

 1. سارا می‌گه:

  خوب بود یعنی عالیییییییییییییییییییییییییییی

 2. پریا می‌گه:

  لطفا کاردستی با سیم گلسازی یاد بدید.خواهشششششششششش.

 3. هلیا می‌گه:

  عالیه. لطفا عروسک سازی بیشتر بزارید.

 4. nahid می‌گه:

  جالب بودممنون

پاسخ دهید