سوالات ارزشیابی فارسی مهارت های نوشتاری پایه دوم

ارزشیابی-فارسی-آبان  در ادامه فایلی برای دانلود سوالات ارزشیابی فارسی مهارت های نوشتاری دوم ابتدایی قرار داده ایم . ضمن دانلود می توانید توضیحاتی مختصر و اه******** مورد نظر برای تک تک سوالات این ارزشیابی را در ادامه مطالعه بفرمایید .

سوالات این ارزشیابی در قالب یک برگ پشت و رو به صورت یک بروشور چهار صفحه ای آماده گردیده است . محتوای ارزشیابی با توجه به این که در ماه آبان درس فارسی و به موازات آن درس مهارت های نوشتاری تا درس مدرسه ی خرگوش ها و قسمتی از درس چوپان درستکار می باشد ، پس ارزشیابی موردنظر هم تا این قسمت از کتاب درسی پایه دوم طراحی شده است . با هم مروری داشته باشیم به محتوا و اه******** خاص درنظر گرفته شده در طراحی سوالات این ارزشیابی :

۱ – در سوال اوّل این ارزشیابی به اهمیت کلمات در ساختن کلمات ترکیبی اشاره شده است . در این سوال از دانش آموز خواسته شده که یک کلمه را به دو کلمه ی داده شده اضافه کند و کلمات ترکیبی بسازد .

۲ – کلماتی که دارای ارزش املایی هستند  به صورت حروف درهم ریخته کودک ارائه گردیده است و از او خواسته شده که با این حروف در هم ریخته یک کلمه ی کلیدی بسازد .

۳ – در این سوال دسته ای از کلمات با نشانه ی “و” ارائه شده که کودک با توجه به صدای مختلف این نشانه در کلمه های مختلف آن ها را در جدول دسته بندی می کند .

۴ – کودک با توجه به تصویر چاپ شده یک ضرب المثل را بیان می کند . با توجه به این که در این سوال از کودک خواسته شده که به تصویر نگاه کند و بنویسد که به یاد چه ضرب المثلی می افتد ، پس احتمال این که کودکی به ضرب المثلی غیر از موش تو سوراخ نمیرفت جارو به دمش بست هم اشاره کند . پس در هر صورت نوشتن هر ضرب المثلی در این قسمت صحیح است .

۵ – دانش آموزان در پایه دوم ابتدایی با روش ساخت یک جمله ی پرسشی از یک جمله ی خبری آشنا شده اند . در این سوال از دانش آموزان خواسته شده که جمله ی خبری داده شده را به صورت پرسشی با علامت مناسب در پایان جمله بنویسند .

۶ – در سوال ششم این ارزشیابی جمله هایی بدون علامت پایانی ارائه شده است که کودک پس از خواندن جملات علامت آخر را تشخیص داده و آن را می نویسد . چون کودکان در مقطع دوم ابتدایی زیاد با کاربرد علامت تعجب آشنایی ندارند و صرفا برخی از جاهای کتاب به این علامت اشاره شده است ، پس جمله ای که علامت تعجب در پایان ان قرار می گیرد به عمد به عنوان جمله ی سوم انتخاب گردیده است . خوب است در همین ارزشیابی نکته ی آموزشی کاربرد علامت تعجب را به کودکان یادآوری کنیم. همواره یادمان باشد که ارزشیابی در طرح توصیفی یعنی ابزاری برای یادگیری بیشتر نه مچ گیری .

۷ – در سوال هفتم با توجه به این که بچه ها با درس چوپان درستکار و خرس کوچولو الفت گرفته اند ، دو تصویر متناسب با این درس ها ارائه شده و از کودک خواسته شده که برای هر تصویر جمله ای را بنویسد .

۸ – کلمات به هم ریخته و نظم دهی به آن یکی از پیچیده ترین تمرینات کتاب فارسی دوم ابتدایی است برای کودکان هشت ساله ای که جای فعل و فاعل و مفعول را در جمله به صورت تجربی می شناسند . بهتر است در این گونه سوالات جمله هایی روان و ساده طراحی گردد .

۹ – در سوال نهم از این ارزشیابی چند کلمه از بین چند جمله دزدیده شده و از کودک خواسته تا کلمات را در جای مناسب خود در جمله های موردنظر جای دهد .

۱۰ – در درس مدرسه خرگوش ها کودکان کلاس دومی با کاربرد تنوین در برخی از کلمات اشنا شده اند . در این تمرین از آن ها خواسته شده مانند نمونه دو کلمه را مثال بزنند که تنوین داشته باشد .

۱۱ – استفاده از کلمات هم معنا برای گسترش گنجینه ی واژگان کودک در سوال یازدهم استفاده شده است . در کتاب هم مثال های فراوانی برای تثبیت یادگیری بچه ها در زمینه ی بازنویسی جملات با کلمات هم معنی امده است .

۱۲ – سوال دوازدهم یک سوال بازپاسخ می باشد که کودک می تواند حرف های دلخواه خود را از زبان کودکانه اش با مادرش در یک خط جای دهد . در این گونه سوالات توجه به فعل و هماهنگی آن با فاعل دارای بار ارزشی است .

ارزشیابی-فارسی-آبان

از لینک زیر سوالات ارزشیابی مهارتهای نوشتاری دوم را دانلود کنید .

.

.

دانلود سوالات ارزشیابی مهارتهای نوشتاری کلاس دوم دبستان

.

.

منتظر نظرات سازنده ی شما عزیزان برای طراحی بهتر سوالات هستیم . شما هم می توانید نمونه سوالاتی که برای بچه ها طراحی کرده اید را برای ما بفرستید تا به نام خودتان در سایت منتشر شود .


25 پاسخ به “سوالات ارزشیابی فارسی مهارت های نوشتاری پایه دوم”

 1. هستی می‌گه:

  سلام من دانلود نتوانستم بکنم نرم افزار اکروبات هم نصب بود چی کار کنم.

 2. يلدا می‌گه:

  ببخشید اسم برادرم بود

 3. يلدا می‌گه:

  ببخشید این اسم برادرم بود حالا من آمده ام ولی خودم کلاس پنجمم برای برادر کوچک ترم که کلاس دوم است می خواهم متشکرم اما من نمی دانم چه طوری دانلود کنم مدیر می شه به من یاد بدید
  ومی خواهم پشت پرو فایلم عکس بزارم اما نمی دونم

 4. ياسي می‌گه:

  خیلیییییییییییییییی سایتتون باحاله ممنون

 5. شهرزاد نیک پی می‌گه:

  سلام دبیرمحترم خودم دبیردبیرستانم برای دخترم که دوم دبستانه استفاده میکنم.بابت نمونه سوال ممنونم.

 6. sina می‌گه:

  سلام من خودم هفتم هستم ولی برای خواهرم دانلود کردم خیلی عالیه
  مـــــــــــــــــــمنون

 7. الهام می‌گه:

  سلام ممنونم از لطفتون موفق باشید لطفا هفته به هفته سوال بگذارید و برای معلمان تازه کار راهکارهایی معرفی کنید ممنونم.

پاسخ دهید