داستان تاریخی حکومت ایلخانی

چنگیزخان

 

داستان تاریخی حکومت ایلخانی به زبان کودکانه داستان و اتفاقاتی که در طول تاریخ برای این حکومت پیش آمده است را بیان می کند .

مغول ها لوس و ننر و وسواسی نبودند ! اما شورش را درآورده بودند . اگر چیزی برای خوردن گیر نمی آوردند ، شپش سرشان را می خوردند . گاهی برای تنوع گوشت موش ، گربه یا سگ هم می پختند .

 

مغول ها چه کسانی بودند ؟
مغول ها لوس و ننر و وسواسی نبودند ! اما شورش را درآورده بودند . اگر چیزی برای خوردن گیر نمی آوردند ، شپش سرشان را می خوردند . گاهی برای تنوع گوشت موش ، گربه یا سگ هم می پختند . آن ها هر جانوری که در اطرافشان می جنبید به عنوان شام انتخاب می کردند . مغولها دامدار بودند . شتر و اسب و گوشفند داشتند . ولی خیلی وقت ها خشکسالی پیش می آمد و هیچ موجود زنده ای برای خوردن پیدا نمی شد . بنابراین به قبیله های همدیگر حمله می کردند و با دزدی از همدیگر روزگار می گذراندند . آن ها عاشق بیابان و صحرا بودند و از شهرها نفرت داشتند . مغول ها با هم متحد نبودند یعنی یک ******** مشترک نداشتند .

داستان تاریخی حکومت ایلخانی

ایران پیش از حمله ی مغول
هشتصد سال پیش خ********مشاهیان در ایران حکومت می کردند . مردم زندگی پیشرفته ای داشتند و توانسته بودند برای خودشان شهرهای بزرگی بسازند . در هر شهر کتابخانه ها ، مدرسه ها و مسجدها و بناهای بزرگی دیده می شد . دانشمندان بزرگی در ایران زندکی می کردند .

چنگیزخان مشهورترین وحشی تاریخ
بالاخره یک نفر در بین مغول ها پیدا شد که زورش به همه قبیله ها رسید . پدرش اسم او را تموچین گذاشته بود . او بعدا اسم خودش را گذاشت چنگیز . مغول ها به او می گفتند خان بزرگ . بعدها به او می گفتند قاآن . چنگیزخان بعد از این که شهر پکن در چین را تسخیر کرد ، با ایران همسایه شد . او دوست داشت با ایرانیان تجارت کند ، اما سلطان محمد خ********مشاه دوست نداشت . چنگیزخان چهارصد و پنجاه نفر را به همراه انواع کالاها به ایران فرستاد . وقتی ان ها به شهر مرزی اترار رسیدند ، سلطان محمد دستور داد همه ی ان ها را بکشند و کالاهایشان را از آن ها بگیرند . یک نفر از مغول ها که زبل تر بود فرار کرد و بعد همه چیز را برای چنگیزخان تعریف کرد .

چنگیزخان مغول

مشهورترین حمله به ایران
چنگیزخان با دویست هزار مغول خونخوار به ایران حمله کرد . در این حمله مهم ترین شهرهای ایران با خاک یکسان شدند . شهرهایی مثل بخارا ، سمرقند ، نیشابور ، مرو و … . آن ها انسان ها ، حیوانات ، خانه ها ، کتاب خانه ها و مسجدها را از بین بردند . مغول ها بیشتر شهرها و روستاهای ایران را ویران کردند . ایرانی ها تا سال ها خواب راحت نداشتند . جلال الدین فرزند محمد خ********مشاه در مقابل مغول ها ایستادگی کرد و در چند جنگ آن ها را شکست داد . اما در آخر مغول ها بر همه ی ایران مسلط شدند . خود سلطان محمد خ********مشاه هم فرار کرد . بعد در جزیزه آبسکون در دریای خزر از تنهایی و غصه مرد .

حکومت ایلخانی
چهل سال بعد یک مغول زردپوست دیگر به نام هلاکو به ایران حمله کرد .هلاکو نوه ی چنگیز بود ولی این بار مغول ها آزار کمتری به مردن ایران رساندند . . با این حمله دوران حکومت عباسیان بعد از پانصد سال به پایان رسید . مغول ها در ایران سلسله ای به نام ایلخانی تشکیل دادند . ایلخانان از حکومت مرکزی مغولستان پیروی می کردند . آن ها در حدود هشتاد نود سال بر ایران حکومت می کردند . ایلخان یعنی کسی که بزرگ و رییس ایل است . سپاهیان مغول گاهی برای گرفتن مالیات از مردم کشاورزان را شکنجه می دادند . مردم ایران تا سال ها پس از حمله ی مغول ها به ایران افسرده و ناراحت بودند .

ایرانیان در حکومت ایلخانی
کم کم وزیران و مشاوران ایرانی ، وارد حکومت ایلخانی شدند . آن ها با زیرکی نگذاشتند که خراب کاری ها و خونریزی های بیشتری صورت بگیرد . مغول ها به تدریج مسلمان شدند . به جای آن که مسجد و مدرسه ها را خراب کنند خودشان هم مسجد و مدرسه و حمام عمومی ساختند .به سفارش وزیران ایرانی کتاب های مهمی با هزینه ی حاکمان مغولی نوشته شد .

مشهورهای دوران ایلخانی
خواجه نصیرالدین طوسی : او ریاضیدان و ستاره شناس بزرگ ایرانی بود که وزیر هلاکوی مغول شد . هلاکو بدون اجازه ی خواجه نصیر آب نمی خورد .
سعدی : شاعر و نویسنده ای شیرازی بود . استاد سخن ، بوستان و گلستان کتاب های مشهور سعدی بود .
مولوی : او شاعری بزرگ بود . نام کتاب مشهور او مثنوی معنوی است .داستان های این کتاب خیلی شیرین است .
حافظ : مشهورترین شاعر ایران است .

اولین اسکناس دنیا
گیخاتو یکی از شاهان تنبل و خوشگذران مغول بود . در زمان او برای اولین بار در دنیا پول کاغذی (اسکناس) اختراع شد که به آن چاو می گفتند . ولی مردم ان را به چشم مثل کاغذ پاره می دیدند و نمی توانستند ارزش یک سکه ی نقره را با یک کاغذ یکسان بدانند . بنابراین اسکناس ها جمع شدند .

بناهای مشهورحکومت ایلخان
گنبد سلطانیه : غازان خان شهری به نام سلطانیه ایجاد کرد . ایرانی ها گنبد زیبایی در این شهر ساختند . غازان در همان جا دفن شده است .
رصدخانه ی مراغه : در زمانی که شهر مراغه پایتخت ایلخانان بود ، به دستور خواجه نصیر الدین طوسی رصدخانه ای ساخته شد که مانند ان در دنیا وجود نداشت . رصدخانه محلی است که در آن به ستاره شناسی می پردازند .

 


2 پاسخ به “داستان تاریخی حکومت ایلخانی”

  1. نسیم ناصری می‌گه:

    سلام ممنون از سایت خوبتون اگر میشضه مطالب خوب دیگر هم یگذارید

  2. مریم می‌گه:

    خیلی جالب بود
    لطفا از این مطالب تاریخی و علمی زیاد بذارین

پاسخ دهید