تمرین کاشیکاری ریاضی دوم دبستان

کاشیکاری دوم دبستان (2) در فصل سوم از کتاب ریاضی دوم دبستان دانش آموزان در قالبی روان و ساده با مفهوم کاشیکاری و آموزش اشکال هندسی آشنا می شوند . در این پس از سایت نازک ایده های را برای شما به نمایش گذاشته ایم که می توانید در یک ساعت هنر درسی با دانش آموزان در کلاس کار کنید تا هم یک اثر هنری باشد و هم تلفیقی با درس ریاضی برقرار کرده باشید .

برای شروع کار از کودکان بخواهید که مربع چهار در چهار شانزده خانه ای را را به صورت منظم رنگ آمیزی کنند . این مربع در پایان همین پست برای ذخیره و دانلود در سیستم شما قرار داده شده است . هنگام رنگ آمیزی سوالاتی را از دانش آموزان در خصوص اشکال هندسی بپرسید .
– این شکل چه نام دارد ؟
– مربع بزرگ از چند مربع کوچک درست شده است ؟
– هر ضلع مربع از چند مربع کوچک درست شده است ؟
– آیا همه ی ضلع های این شکل از چهار مربع ساخته شده است ؟
– آیا می توانیم بگوییم که مربع همه ی ضلع هایش هم اندازه است ؟
سپس به مقایسه ی شکل مربع و مستطیل بپردازید .

پس از رنگ آمیزی مانند تصویر زیر از قسمت هایی که در شکل مشخص است مربع کوچک دوم روی یکی از ضلع های مربع بزرگ را کامل از کار جدا کنید و خط بین مربع و سوم را هم قیچی کنید و هنگام قیچی کردن برش خوردگی را تا دو خانه ادامه بدهید . با این برش خوردگی ها قسمت پا ، خرطوم و گوش یک فیل را بسازید . قسمت دم فیل را هم با تا خوردگی ایجاد کنید . در واقع مربعی که به صورت کامل از شکل جدا شده بود را باید در محل گوش فیل طوری بچسبانید که فقط یک طرف آن به کار چسبیده باشد و بقیه قسمت های آن آزاد باشد . برای قسمت چشم فیل هم از یک دکمه استفاده کنید .

کاشیکاری دوم دبستان (2)نمونه ای نامنظم رنگ آمیزی شده ی این فیل کاغذی را در زیر مشاهده می کنید که برای کار کردن گروه پیش از دبستان هم مفید و ساده است .

کاشیکاری دوم دبستان (1)

برای دانلود طرح کار روی تصویر زیر کلیک کنید .

کاشیکاری دوم دبستان (3)

امیدوارم از این ایده در کلاس درس استفاده کنید و لحظات شادی را در کنار شاگردانتان در کلاس تجربه کنید .


یک پاسخ به “تمرین کاشیکاری ریاضی دوم دبستان”

  1. با سلام
    فقط خواستم تبریک بگویم
    واقعا شایستگی داشتید
    در پناه حق موید باشید .

پاسخ دهید