معرفی قطب به کودکان

تفاوت قطب جنوب و قطب شمال

 

اطلاعاتی که کودکان از محیط قطب و وضعیت آب و هوایی آن دارند فقط در حد دیدن تصاویر یا شنیده هایی از این مناطق زمین است . کودکان با وضعیت پوششی زمین ، زیستگاه جانوری و نوع پوشش انسان ها در این منطقه از کره زمین تقریبا اطلاعاتی دارند . این فعالیت در تکمیل آموزش هایی که به کودکان در مورد قطب داده می شود مفید به نظر می رسد . ادامه مطلب را مشاهده کنید .

 

وقتی از بچه ها سوال می شود که چه جانورانی در قطب زندگی میکنند حتما به پنگوئن و خرس قطبی اشاره می کنند . کودکان بارها این دسته از جانوران در کارتون ها و فیلم ها را در کنار یکدیگر مشاهده کرده اند . در ابتدای کار بهتر است که هر دو قطب جنوب و شمال کرده ی زمین را به کودکان از روی نقشه یا کره ی جغرافیایی نشان دهید . این نکته هم مهم به نظر می رسد که حتما ذکر کنید که محل زندگی خرس های قطبی و پنگوئن ها در کنار یکدیگر نیست . پنگوئن ها در قطب جنوب زندگی می کنند و خرس های قطبی در قطب شمال . اگر این دو دسته جانور در کنار یکدیگر زندگی می کردند همه پنگوئن ها غذای خرس قطبی می شدند . یادآوری این نکته هم حائز اهمیت است که قطب جنوب را علیرغم این که خیلی از مکتشفین به آن دست پیدا کرده اند و پرچم خودشان را در میان یخ های محکم آن جا فرو کرده اند ولی هیچ کس در آن جا زندگی نمی کند و برعکس آن قطب شمال روستاها و شهرهایی برای سکونت مردم دارد و این نکته نشان می دهد که قطب شمال از نظر جوی و آب و هوا محیط بهتری برای زندگی کردن انسان ها می باشد .

نقاشی انگشتی پنگوئن و آدم برفی

بعد از این که این قبیل اطلاعات را در اختیار کودکان گذاشتید فعالیت هنری که در ادامه می آید را با یکدیگر انجام دهید . یک کاغذ آچهار بردارید و دو نیم دایره برش بزنید و آن ها زیر کاغذ بچسبانید .

نقاشی پنگوئن برای کودکان

یکی از این نیم دایره ها برای چاپ کردن آدم برفی با انگشتان کودک است و دیگری برای چاپ کردن پنگوئن های قطبی . انگشت دست کودک را برای چاپ آدم برفی به رنگ گواش یا آبرنگ آغشته کنید و از او بخواهید که یک اثر انگشت بزرگ و یک اثر کوچک در بالای آن به عنوان سر آدم برفی روی کاغذ چاپ کند . برای چاپ پنگوئن ها از رنگ سیاه استفاده کنید و برای قسمت سفیدی شکم پنگودن هم پس از خشک شدن رنگ سیاه روی آن یک اثر انگشت سفیدرنگ چاپ کنید .

معرفی قطب به کودکان

در مرحله ی بعد با ماژیک یا مداد رنگی اشکال چاپی خود را جان ببخشید و قسمت های اضافی کار را نقاشی کنید .

نقاشی انگشتی کودک

به این ترتیب یک کاردستی چاپی زیبا از محیط قطب توسط کودکان ایجاد می شود . نقاشی زیبای کودک را به درب کمد یا دیوار اتاقش وصل کنید تا از هنر دستش لذت ببرد .


یک پاسخ به “معرفی قطب به کودکان”

  1. زینب می‌گه:

    عالی بود

پاسخ دهید