آموزش فصل ها به کودکان

کاردستی-چهار-فصل

 

آموزش فصل ها از سن چهار تا پنج سالگی به کودکان آغاز می شود . کودکان در این سن تغییرات آب و هوایی در فصل های مختلف سال را حس می کنند و این موضوع برای آن ها قابل درک است . بنابراین این سن مناسب یاددادن نام فصل ها و همچنین ماه های مربوط به این فصل از سال است . ادامه مطلب را دنبال کنید .

 

 

برای یادسپاری نام ماه هاو فصل هل های سال بهترین روش استفاده از شعرهای اهنگینی است که برای آموزش این مورد وجود دارد . در زیر یکی از شعرهای زیبای آموزش فصل ها و ماه های سال آمده است . آهنگ شیرین این شعر باعث به یادسپاری هر چه سریعتر کودکان می شود .

شعر آموزش فصل ها و ماه های سال به کودکان

فروردین و اردیبهشت و خرداد
سه ماه بهاره ، سه ماه بهاره ، نه سرده ، نه گرمه

تیر و مرداد و شهریور
سه ماه تابستان ، سه ماه تابستان ، گرم گرم ، گرم گرم

مهر و آبان و آذر
سه ماه پاییزه ، سه ماه پاییزه ، نه سرده ، نه گرمه

دی و بهمن و اسفند
سه ماه زمستان ، سه ماه زمستان ، سرد سرد ، سرد سرد

هنگام خواندن این شعر برای کودکان بهتر است که اداها و حرکات بدن هم همراه با آن انجام گیرد . مثلا هنگام خواندن قسمت تابستان دست ها را به صورت بادبزن جلوی صورت تکان دهند و هنگام خواندن زمستان دست ها را به هم بمالند و فوت کنند .

بعد از خواندن شعر و آموزش فصل ها و ماههای سال برای این که خصوصیات ظاهری هر فصل هم به کودکان آموزش دهید بهتر است کاردستی های مرتبط با این موضوع هم کار شود . در ادامه شما با یک روش بسیار ساده و زیبا برای ساخت کاردستی با موضوع فصلها آشنا می شوید .

کاردستی-چهار-فصل-(2)

ابتدا یک مقوا یا یک تکه از کارتن را بردارید . پارچه ای به عنوان زمینه کار روی آن بچسبانید . حالا مطابق با هر فصل از سال زمینه کار می تواند متفاوت باشد . پارچه ای را به شکل تنه ی درخت برش بزنید و به زمینی که برای کار آماده کرده اید بچسبانید .

کاردستی-چهار-فصل-(1)

مطابق با تغییرات هر فصل برای درخت برگ و سایز اجزا مورد نیاز تهیه کنید . لایه های رنگی یا حتی پارچه های رنگی برای زیبایی کار بیشتر از کاغذهای رنگی مفید به نظر می رسد .
برای فصل زمستان از پنبه دانه های ریز برف بسازید و روی کاردستی زمستانی بچسبانید . فصل تابستان را با میوه های رسیده ی درختان نشان دهید . سرسبزی و طراوت درختان و گل های روییده در پای آن آمدن بهار را خبر می دهد و تنوع رنگ های زرد و نارنجی و سبز و قرمز در کنار هم پاییز را تداعی می کند .

 


13 پاسخ به “آموزش فصل ها به کودکان”

  1. احمدی می‌گه:

    با سلام
    تشکر از محتوای سایت
    ولی موارد فوق اصلا قابل استفاده نبود

  2. سارا می‌گه:

    خیلی بچه گانه بود من که ۹ سالمه بدردم نخورد لطفا اگه بشه متنوع کنید

پاسخ دهید