مجموعه ۲۰ جدول کیدوکو

جدول کیدوکو (14)شما بزرگترها حتما تا به حال در مجلات و روزنامه ها با جدول های سودوکو روبه رو شده اید . جدول سودوکو در واقع جدول پیشرفته کیدوکو می باشد . کیدوکو جدول شگفت انگیزی است که این روزها در کتاب ریاضی کلاس اول دبستان هم جای خوبی برای خود باز کرده است . در این پست قصد دارم شما را با انواع کیدوکو ، روش حل کردن و بیست جدول مناسب برای کودکان آشنا کنم . ادامه را دنبال کنید …

جدول کیدوکو بر سه نوع است :
۱ – جدول کیدوکوی ۴ در ۴
۲ – جدول کیدوکوی ۶ در ۶
۳ – جدول کیدوکوی ۸ در ۸

ما در این پست نمونه هایی از ساده ترین جدول یعنی جدول ۴ در ۴ را که مناسب کودکان هفت تا هشت ساله است قرار داده ایم .
کیدوکو یک بازی یک نفره است اما می توان برای حل کردنش یک شریک هم برای خود پیدا کرد . کیدوکو اینقدر جذاب است که پس از مدتی نمی توانید ان را کنار بگذارید و دوست دارید که جدول های مختلف آن را حل کنید . برای کار کردن با کودک ابتدا باید روش حل کردن این جدول ها را به آن ها آموزش بدهد . کیدوکو از یک قانون خاص پیروی می کند و با رعایت کردن این قانون موفقیت حاصل می شود .برای حل کردن جدول کیدوکوی ۴ در ۴ کافی است که کودک شما اعداد یک تا چهار را بشناسد و نیاز به حساب و کتاب خاصی در ریاضی ندارد . موضوع دیگری که در کیدوکو وجود دارد این است که در کیدوکو شانس اصلا جایی ندارد و قرار دادن هر عدد در جای خاص بنا بر دلیل خاصی است . نکته ی دیگر این که اگر در موقع حل کردن جدول متوجه شدید که خانه ای از جدول دو جواب دارد مطمئن باشید که جایی از کار از دستتان در رفته است و باید ان میل لنگ را پیدا کنید .

روش حل جدول شگفت انگیز یا جدول کیدوکو :
در کتاب ریاضی کلاس اول دبستان بچه ها این جدول ها را با نام جدول شگفت انگیز می شناسند . به جدول زیر نگاه کنید و تا بعد توضیحات لازم برای حل کردن این جدول را بدهم .

جدول کیدوکو (4)

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید این جدول به صورت ۴ در ۴ است . ایم جدول از چهار ردیف و چهار ستون تشکیل شده است و اگر دقیق تر نگاه کنید این جدول از چهار مربع ۴ تایی هم تشکیل شده است . همه ی این گفته به این خاطر بود که شما در حل جدول کیدوکو با این سه مورد سرو کار دارید :
– ردیف
– ستون
– خانه های چهارتایی مشخص که در جدول های مختلف این تعداد متفاوت است .
شما ابتدا کار را با خانه های چهارتایی داخل جدول شروع می کنید . اگر سه عدد از خانه های جدول پر است و یکی خالی است ، نگاه می کنید که از اعداد یک تا چهار کدام رقم را ندارید و آن رقم را در جای خالی می نویسید . در جدول بالایی این قانون مصداقی ندارد .
در مرحله ی دوم به ستون ها نگاه می کنید . اگر در ستونی یک خانه ی خالی وجود دارد عدد آن را پیدا می کنید و مینویسید . این قانون در جدول بالایی باز هم مصداقی ندارد .
در مرحله ی سوم ردیف ها را به ترتیب ستون ها بررسی می کنید .
پی از ان با حدس زدن جای عددها در جدول باید طوری عمل کنید کهدو عدد در یک ردیف یا ستون به صورت تکراری قرار نگیرد . همچنین نکته ی مهم این است که در خانه ی چهارتایی مربع شکل هم نباید دو عدد تکراری قرار بگیرد .
نمونه ی حل شده ی جدول بالا را در تصویر زیر مشاهده نمایید .

روش حل کیدوکو

همانطور که مشاهده می کنید در تمام ردیف ها و ستون ها اعداد یک تا چهار طوری قرار گرفته اند که در ستون ، ردیف و خانه های چهارتایی مربع شکل تکرار عدد نداریم .
در زیر بیست جدول کیدوکو را قرار داده ام که پس از ذخیره و چاپ ان می توانید آن را در اختیار فرزندتان بگذارید و موجب نرمش فکر او در درس ریاضی شوید .

جدول کیدوکو (19)

جدول کیدوکو (18)

جدول کیدوکو (17)

جدول کیدوکو (16)

جدول کیدوکو (15)

جدول کیدوکو (14)

جدول کیدوکو (12)

اگر تازه قصد دارید که روش حل این جدول را به فرزندتان اموزش بدهید ابتدا از جدول هایی استفاده کنید که جای خالی کمتری دارد . در مرحله ی پیشرفته جدول را خالی تر بگذارید . جدول بالا نمونه ای از جدول هایی است که تعداد عددهای نوشته شده در آن زیاد است .

جدول کیدوکو (11)

جدول کیدوکو (10)

جدول کیدوکو (9)

جدول کیدوکو (8)

جدول کیدوکو (7)

جدول کیدوکو (6)

جدول کیدوکو (5)

جدول کیدوکو (4)

جدول کیدوکو (3)

جدول کیدوکو (2)

جدول کیدوکو (1)

جدول کیدوکو

امیدواریم که با فرزندتان لحظات خوبی را با حل جدول کیدوکو سپری کنید .


7 پاسخ به “مجموعه ۲۰ جدول کیدوکو”

 1. zahra می‌گه:

  خیلی عالیه من تازه یاد گرفتم. خیلی از شما ممنون

 2. پارسا می‌گه:

  سلام اگر ممکنه جدول ۱۰در ۱۰ که از هر ردیف ۲یا۳خونه خالی باشه وکودک کلاس دوم بتونه حل کنه بذارید ممنون

 3. پروین می‌گه:

  سلام خیلی ممنون از مطالبتون ولی متاسفانه من هنوز از این مطالب چیزی سر در نیاوردم که به کودک اول دبستانیم توضیح دهم..خیلی سخته!

 4. مریم می‌گه:

  سلام.خیلی خوب بود.ممنونم

 5. مهسا می‌گه:

  سلام از اینکه دیدم یه بندری سایت به این خوبی داره و اینقدر با سخاوته که مطالبشو در اختیار دیگران میزاره واقعا خوشحال شدم
  و از اینکه میبینم همشهری یه معلم بندری هستم که اینقدر به کارش اهمیت میده واقعا خوشحالم

 6. fereydon می‌گه:

  درود
  مطلب بسیار مفید و آموزنده ای بود . با سپاس از سخاوت شما در ارائه بسته های آموزشی چه جدول کیدوکو ودیگر بسته های موجود در سایت . به امید روزی که همه همکاران به این سطح از توسعه دست بیابند.به احترامتان کلاه از سر بر داشته و تعظیم می کنم.موفق باشید.

 7. bahar..92 می‌گه:

  سلام خدا قوت
  ببخشید چگونه میتوانم از مطالب شما با نام خودتون در وبلاگم بذارم تا دانش آموزانم ازآن بهره ببرند
  هنتظر پاسختان هستم

پاسخ دهید