آقا ، سلول یعنی چه ؟

سلول

در ادامه مطلب اطلاعات مفیدی درباره سلول و کارخانه ی بزرگ آن ها در بدن به زبان شیرین کودکانه آمده است . کودکان در این پست با انواع سلول ها ، عمر سلول ها ، گلبول ها ، سلول های بنیادی و دیگر اطلاعات آشنا می شوند . اگر کودک پنج تا ده ساله دارید و تا به حال درباه ی سلول اطلاعاتی نداشته است ، ادامه مطلب را از دست ندهید .

آقا سلول یعنی چه ؟

بدن ما چند تا سلول دارد ؟

شهر صنعتی
بعضی ها سلول ها را به یک کارخانه تشبیه می کنند . این کارخانه موادی را که از بیرون به داخل کارخانه راه پیدا میکند به مواد مفید تبدیل می کند . بدن انسان در حدود صد تریلیون سلول دارد . حالا تصور کنید شما چه کارخانه دار بزرگی هستید .در حقیقت بدن ما چیزی شبیه به یک شهر صنعتیبا کارخانه های فراوان است .

بزرگترین سلول ها
سلول ها معمولا آن قدر کوچکند که برای دیدن آن ها باید از میکروسکوپ استفاده کنیم .ضخامت سلول ها خیلی کم است . اما طول سلول های ماهیچه ای به دوازده سانتی متر و طول سلول های عصبی به یک متر هم می رسد .

هسته دار و بی هسته
یکی از مهمترین قسمت های سلول هسته است . برخی از سلول ها یک هسته و برخی دو هسته و بعضی از ان ها چند هسته دارند . یک نمونه ی عجیب درباره ی هسته ها : بعضی از سلول ها مثل گلبول های قرمز خون ابتدا هسته دارند ولی بعد آن را از دست می دهند .

گلبول ها
گلبول ها هم سلول هستند . گلبول سفید وظیفه ی دفاع از بدن ما را بر عهده دارد . گلبول های قرمز کار انتقال هوا و غذا را انجام می دهند .  در بدن انسان در هر ثانیه سه میلیون گلبول قرمز جدید ساخته می شوند .در خون ما حدود ۲۵ تریلیون گلبول قرمز وجود دارد .

عمر سلول ها
عمر سلول های مختلف متفاوت است . از چند ساعت تا حدود عمر یک انسان . همه ی سلول ها به یک اندازه عمر نمی کنند .

شروع چوب پنبه ای
رابرت هوک اولین کسی بود که سلول ها را تماشا کرد . او یک تکه چوب پنبه را زیر میکروسکوپ بسبار ساده اش گذاشت و در دفتر یادداشتش نوشت : چیزی که من اکنون می بینم بخش های کوچک اتاقک مانند است . شبیه اتاقک های مومی زنبور عسل . به همین خاطر من اسم آنها را سلول می گذارم یعنی اتاقک .

رودخانه ای زیر میکروسکوپ
آنتونی لوین هوک دانشمندی بود که به جای چوب پنبه سراغ موجودات زنده رفت . اولین چیزی که او زیر میکروسکوپ گذاشت آب رودخانه بود . با این کار معلوم شد که موجوات زنده ی بسیار کوچکی در آب رودخانه زندگی می کنند .

سلول های بنیادی ، سلول های درمانگر
شاید نام سلول های بنیادی را شنیده باشید . این سلول ها توانایی دارند که به سلول های دیگر تبدیل شوند . بنابراین می توانیم با استفاده از آن ها بعضی بیماری ها را درمان کنیم . کشور ما در استفاده از سلول های بنیادی پیشرفت زیادی کرده است . برای نشان دادن قسمت اصلی سلول ( هسته ، پوسته و سیتوپلاسم ) می توانید یک مدل بسازید .
۱ –  با مقداری ژله کمی مایع ژله درست کنید .
۲ – یک تیله را در وسط در شیشه ی مربا قرا دهید .
۳ –  حالا مایع ژله را روی تیله بریزید . بعد ان را در یخچال بگذارید . تا خودش را بگیرد و سفت شود .
حالا با این ظرف ژله می توانید قسمت های یک سلول را نشان دهید .

نویسنده : سعید کفایتی


5 پاسخ به “آقا ، سلول یعنی چه ؟”

 1. shaghayegh می‌گه:

  mamnooooooooooooooonam agar veblak man nemidoonestam bayad che konam meysiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 2. alsa می‌گه:

  mr30
  خیلی عالی بود *
  ممنونم از مطالب عالی تون

 3. سارا می‌گه:

  عالی بود بسیار زیبا و اموزنده ممنون از شما

پاسخ دهید